Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

„Kšeftují s naší bezpečností.“ Pekarová se opřela u Dukovan do vlády, Vojtěch to odmítal

Autor: ČTK - 
28. března 2021
20:31

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové souvisí krok ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ohledně Rosatomu a stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany se změnou postoje KSČM k prodloužení nouzového stavu. Pekarová to v neděli uvedla v diskuzním pořadu televize CNN Prima News. Oslovení Rosatomu s opačným názorem komunistů na stav nouze spojil už v pátek předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, proti jeho tvrzení se ohradila KSČM i premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle části opozice ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) obešel vládu i bezpečnostní složky, když o podklady k bezpečnostní prověrce by měl být požádán také ruský Rosatom. Babiš v pátek uvedl, že plánované kroky k dostavbě elektrárny mimořádně projedná v pondělí ráno Bezpečnostní rada státu a odpoledne i vláda.

Ve chvíli, kdy pan ministr Havlíček zřejmě i za zády části vlády udělal takové kroky, které jsou de facto vypsáním toho tendru, nebo jsou to kroky, které k tomu vedou (...), tak komunisté otočili svůj předchozí přístup, že nepodpoří nouzový stav, a najednou se vyjádřili tak, že podpora je možná,“ uvedla Pekarová. Podle ní jde ze strany Havlíčka o porušení veškerých pravidel. „Je to kšeftování s naší bezpečností,“ dodala předsedkyně.

Onderka: Špatný obchod pro komunisty

Podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jde ale o spekulace. „Přijde mi to jako divoká spekulace, že by se kvůli 14 dnům nouzového stavu dělal takový obchod,“ řekl Vojtěch. Podle místopředsedy ČSSD Romana Onderky by šlo pro komunisty o špatný obchod. „Jak to udělal pan místopředseda Havlíček, tak to bylo nestandardní, protože ten projekt je velmi sledován, nejen bezpečnostními složkami, ale médii, politiky a podobně, a jsem rád, že pan premiér svolal bezpečnostní radu státu, kde se to vyřeší,“ dodal Onderka.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura uvedl, že tendr by měl být hlavně otevřený a kompetitivní a nejdůležitějším kritériem je podle něj cena elektrické energie pro občany. Důležité je ale i to, aby kvůli tendru nevznikla bezpečnostní rizika, dodal Okamura.

Tajné služby: Rusko a Čínu nebrat

Podle listopadového zjištění webu iRozhlas.cz české tajné služby a ministerstva vnitra a zahraničí upozornily, že zadávací dokumentace k výběrovému řízení na stavbu nového bloku dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu. Vládě doporučily, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče. Podle dřívějších informací Deníku N jsou v tajném dokumentu označeny za možné strategické riziko firmy z Ruska a Číny.

Sněmovna v pátek hlasovala o prodloužení nouzového stavu, nakonec s podporou komunistů souhlasila s prodloužením do 11. dubna. Komunisté tvrdí, že další dva týdny nouzového stavu jsou minimem, které vláda potřebuje.

hejhej ( 1. dubna 2021 16:29 )

Menhira:
Pekarová - arogantní vymaštěná blbka. Té hloupé náně nejde o bezpečnost, ničemu nerozumí, ale všechno kritizuje.TOP09 je strana k zániku.

LuCo ( 29. března 2021 20:08 )

Opět nespochybnitelné prvenství ČR! Tak hloupou političku nemá žádný jiný stát!"Zadarmo drahá!" Všemu rozumí, všechno ví! Sežrala nepochybně lejno, ale ne Šalomounovo!!

Menhira ( 29. března 2021 16:28 )

A já navíc nevím, zda je to Pekar nebo Adam....

Menhira ( 29. března 2021 16:27 )

Pokroku, udělej konečně nějaký "pokrok" a změn rétoriku. O Dukovanech by měli diskutovat pouze odborníci a ne nějaká blka Pekarová nebo agilní poslanci. Dukovany stavěli Rusové, jejich technologie budou pochopitelně kompatibilní se stávajícími reaktory, takže i levnější. Navíc Rusové dodávají pro obě atomové elektrárny uran. A bezpečost bude řešena tak jako tak a myslím, že není důvod, proč bychom měli být tak klidní v rukou nějaké americké firmy, navíc ještě předražené, protože byla nedávno v insolvenci, pokud se nespojila s kanadskou firmou.

Menhira ( 29. března 2021 16:10 )

Pekarová je opravdu hloupá hus. Co ta vyprodukuje za zlobu a zášť je až neuvěřitelné a navíc mnoha věcem vůbec nerozumí. Dukovany, které postavili Rusové mají být z bezpečnostních důvodů náhle vyloučeni? Spadla na hlavu? Je pochopitelné, že z ekonomických důvodů bude nejvýhodnější Rosatom, neboť jeho technologie bude kampatibilní s původními jejich reaktory a technologií a pod. A Amíkům určitě věřím méně než Rusům, kteří nám navíc dodávají do obou atomových elektáren uran. Politici, zvláště paní agresivní Pekarová, by se neměli do takovýchto věcí vůbec plést, neboť je to věc odborníků, a to i odborníků přes bezpečnost. A určitě ne nějakých agilních poslanců....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa