Pátek 3. prosince 2021
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

„Kšeftují s naší bezpečností.“ Pekarová se opřela u Dukovan do vlády, Vojtěch to odmítal

Autor: ČTK - 
28. března 2021
20:31

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové souvisí krok ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ohledně Rosatomu a stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany se změnou postoje KSČM k prodloužení nouzového stavu. Pekarová to v neděli uvedla v diskuzním pořadu televize CNN Prima News. Oslovení Rosatomu s opačným názorem komunistů na stav nouze spojil už v pátek předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, proti jeho tvrzení se ohradila KSČM i premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle části opozice ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) obešel vládu i bezpečnostní složky, když o podklady k bezpečnostní prověrce by měl být požádán také ruský Rosatom. Babiš v pátek uvedl, že plánované kroky k dostavbě elektrárny mimořádně projedná v pondělí ráno Bezpečnostní rada státu a odpoledne i vláda.

Ve chvíli, kdy pan ministr Havlíček zřejmě i za zády části vlády udělal takové kroky, které jsou de facto vypsáním toho tendru, nebo jsou to kroky, které k tomu vedou (...), tak komunisté otočili svůj předchozí přístup, že nepodpoří nouzový stav, a najednou se vyjádřili tak, že podpora je možná,“ uvedla Pekarová. Podle ní jde ze strany Havlíčka o porušení veškerých pravidel. „Je to kšeftování s naší bezpečností,“ dodala předsedkyně.

Onderka: Špatný obchod pro komunisty

Podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jde ale o spekulace. „Přijde mi to jako divoká spekulace, že by se kvůli 14 dnům nouzového stavu dělal takový obchod,“ řekl Vojtěch. Podle místopředsedy ČSSD Romana Onderky by šlo pro komunisty o špatný obchod. „Jak to udělal pan místopředseda Havlíček, tak to bylo nestandardní, protože ten projekt je velmi sledován, nejen bezpečnostními složkami, ale médii, politiky a podobně, a jsem rád, že pan premiér svolal bezpečnostní radu státu, kde se to vyřeší,“ dodal Onderka.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura uvedl, že tendr by měl být hlavně otevřený a kompetitivní a nejdůležitějším kritériem je podle něj cena elektrické energie pro občany. Důležité je ale i to, aby kvůli tendru nevznikla bezpečnostní rizika, dodal Okamura.

Tajné služby: Rusko a Čínu nebrat

Podle listopadového zjištění webu iRozhlas.cz české tajné služby a ministerstva vnitra a zahraničí upozornily, že zadávací dokumentace k výběrovému řízení na stavbu nového bloku dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu. Vládě doporučily, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče. Podle dřívějších informací Deníku N jsou v tajném dokumentu označeny za možné strategické riziko firmy z Ruska a Číny.

Sněmovna v pátek hlasovala o prodloužení nouzového stavu, nakonec s podporou komunistů souhlasila s prodloužením do 11. dubna. Komunisté tvrdí, že další dva týdny nouzového stavu jsou minimem, které vláda potřebuje.

hejhej ( 1. dubna 2021 16:29 )

Menhira:
Pekarová - arogantní vymaštěná blbka. Té hloupé náně nejde o bezpečnost, ničemu nerozumí, ale všechno kritizuje.TOP09 je strana k zániku.

kobyla1 ( 1. dubna 2021 15:07 )

pokrok: Takový de.bil jsi od narození, nebo se ti to stalo až v pubertě?....ty rozkroku

LuCo ( 29. března 2021 20:08 )

Opět nespochybnitelné prvenství ČR! Tak hloupou političku nemá žádný jiný stát!"Zadarmo drahá!" Všemu rozumí, všechno ví! Sežrala nepochybně lejno, ale ne Šalomounovo!!

Menhira ( 29. března 2021 16:28 )

A já navíc nevím, zda je to Pekar nebo Adam....

Menhira ( 29. března 2021 16:27 )

Pokroku, udělej konečně nějaký "pokrok" a změn rétoriku. O Dukovanech by měli diskutovat pouze odborníci a ne nějaká blka Pekarová nebo agilní poslanci. Dukovany stavěli Rusové, jejich technologie budou pochopitelně kompatibilní se stávajícími reaktory, takže i levnější. Navíc Rusové dodávají pro obě atomové elektrárny uran. A bezpečost bude řešena tak jako tak a myslím, že není důvod, proč bychom měli být tak klidní v rukou nějaké americké firmy, navíc ještě předražené, protože byla nedávno v insolvenci, pokud se nespojila s kanadskou firmou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa