Pondělí 1. březen 2021
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Polojasno 7°C

Armáda dostane jen polovinu ze slíbených 10 miliard. Na zbylých pět chce Babiš analýzu

Aktualizováno -
27. ledna 2021
20:30
Autor: ČTK - 
27. ledna 2021
20:03

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna.

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. „Dnes večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc,“ řekl Babiš ČT.

Kabinet dnes jedná v novém roce poosmé, z toho čtyři pondělní schůze byly řádné, další se věnovaly především otázkám covidu-19. Toto pondělí ministři o penězích nejednali kvůli absenci ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), který se omluvil kvůli léčbě z nákazy covidem-19. Ministerstvo obrany už dříve uvedlo, že má materiál pro převod peněz připraven.

Metnar v minulosti opakovaně řekl, že pokud by se začalo na armádě šetřit, podal by demisi. Po schválení převodu chce obrana do dvou dnů předložit ministerstvu financí rozpočtové opatření. Úřad by pak měl maximálně měsíc na jeho schválení. Armáda aktuálně může nakládat se 75 miliardami, což je méně než před rokem. Kdyby o peníze přišla, muselo by ministerstvo přeplánovat výdaje. Ohrozilo by to také slib ČR spojencům z NATO vydávat do roku 2024 na obranu dvě procenta HDP.

Vláda se o podporu KSČM kromě hlasování o rozpočtu opírá mimo jiné i při rozhodování o prodlužování nouzového stavu. Hnutí ANO v úterý hodnotilo s komunisty vzájemnou toleranční dohodu obou subjektů. Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa však armádní miliardy tématem jednání nebyly, protože nejsou předmětem dohody o toleranci. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pondělí vyloučil možnost, že nevrácení peněz s jednáním s KSČM souvisí.

bleskovka ( 28. ledna 2021 00:43 )

Nakoupí se předražená výzbroj,která se možná u nás ani neohřeje a hned bude lifrofána na zahraniční mise.

pokrok ( 27. ledna 2021 21:52 )

A na kolik si čobol co je v u nás politice
prišol?
60 miliard není přece k zahození .
Nebude ta jeho směřovat analýza - zase do Agrofertu?

Všude má nato svou stoku - své ANOlidi -
které naši čeští blbečci stále volí !

Zobrazit celou diskusi
Další videa