Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Komunisté obrali armádu o 10 miliard, Metnar rezignaci odmítl. Opozice vytýká „zradu“

Aktualizováno -
18. prosince 2020
14:11
Autor: simao, ČTK - 
18. prosince 2020
11:23

Poslankyně KSČM Miloslava Vostrá prosadila v dnešním dílčím hlasování o návrhu státního rozpočtu na příští rok škrt 10 miliard v obranných výdajích, opozice mluví o zradě armády. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) dříve Blesku řekl, že v případě takto výrazných škrtů vyvodí svou osobní zodpovědnost. Dnes však rezignaci odmítl.

Přesunem peněz do rezervy komunistická strana podmínila podporu rozpočtu, jak jej předložila menšinová vláda ANO a ČSSD. Komunisté budou pro návrh rozpočtu jako celek hlasovat, řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. A ta kse také stalo, s hlasy komunistů se vládní koalici podařilo rozpočet prosadit.

Koaliční strany se  přitomdosud k pozměňovacímu návrhu komunistky Vostré stavěly odmítavě. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s ním ale před hlasováním vyslovila souhlas.

Zrada armády, míní šéfka TOP 09

Pro převod peněz z obranné kapitoly nakonec hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Celkem získal hlasy 58 ze 106 přítomných poslanců. Vládě pomohli i nezařazení Lubomír Volný a Marian Bojko z Jednotných.

„Není překvapením, že soudruzi z KSČM jsou silnějším koaličním partnerem (a nehrajme už po dnešku dále hru, že ji jen podporují) než ČSSD. Zrada armády socanům nevadí, nejspíš jim bylo něco slíbeno. Hrdá strana by teď vypověděla koaliční smlouvu. Toho ale není rohožka schopna,“ ulevila si na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Metnar říkal Blesku: V případě škrtů vyvodím osobní zodpovědnost

„Dojde-li ke škrtům v rozpočtu ministerstva obrany a dojde-li k těm katastrofálním dopadům, jsem připraven vyvodit osobní odpovědnost. Jsem člověk, který drží slovo,“ tvrdil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v rozhovoru pro Blesk.

Metnar však v pátek odpoledne oznámil, že kvůi přesunu 10 miliard z rozpočtu jeho resortu nerezignuje. Řekl to ČT. Očekává, že se peníze do rozpočtu obrany vrátí začátkem roku.

Video  Takhle mluvil ministr obrany Jan Metnar během 1. vlny pandemie na jaře ve studiu Blesku  - Blesk TV
Video se připravuje ...

„Tak dlouho a zásadně byla ČSSD proti odebrání deseti miliard armádě, až hlasovala pro,“ uvedl na twitteru předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„Skvěle! Armáda přijde o deset miliard, protože vládní moc je jen tak velká, jak velké ústupky udělá komunistům,“ poznamenala ve stanovisku KDU-ČSL.

„Vláda skáče, jak komunisti pískají: Poslanci ANO, ČSSD a KSČM snížili rozpočet Armády ČR o deset miliard Kč. Návrh poslance Mikuláše Ferjenčíka z Pirátské strany sebrat armádě další dvě miliardy zaplaťbůh už neprošel,“ napsal šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Až budu shánět kolegy ochotné spolknout ropuchu, zajdu do klubu ČSSD,“ napsal zmiňovaný Pirát Ferjenčík.

Video  Babiš se čílil u rozpočtu: Co to tady vykládáte o armádě?!  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Handl, bouřila opozice

Za handlování označil ve Sněmovně postup vlády šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.

Taktéž za „handl a fintu, kterou vládní koalice s komunisty sehrává“ jej označila i šéfka Topky Pekarová Adamová. Upozorňuje na to, že armáda vytrhla mnohokrát vládě trn z paty i během koronakrize v průběhu roku 2020. „Teď jste vůči nim udělali to nejhloupější možné gesto,“ vzkázala. „Měli byste se stydět a zejména by se měli stydět poslanci ČSSD, kteří ještě před pár dny říkali, jak je to pro ně nepřekročitelné,“ dodala a omlouvala se armádě za „plivnutí do tváře“.

Filip se čílil: Odporné

„Nerozumím vůbec farizejskému vystoupení jak předsedy Jurečky, tak předsedkyně Pekarové Adamové,“ čílil se šéf KSČM Vojtěch Filip a vytýká jim, že chtějí vyčítat, že „KSČM přesunula z ministerstva obrany do vládní rozpočtové rezervy, abychom mohli případně financovat vojáky, policisty, hasiče, kteří budou pomáhat zdravotníkům“.

„To chcete vyčítat? Takové farizejství, něco tak odporného už jsem dlouho neslyšel. Nikdo tady nebere ani korunu těm, kteří pracují s pandemií, která je celosvětová,“ bouřil Filip. Návrh komunistů prý pomáhá vládě řešit pandemickou krizi a uvolňuje jí ruce. „Je možné, že se to vrátí do kapitoly ministerstva obrany, ale ne na nákup toho nebo onoho,“ podotkl. „To se vám to krásně vykřikuje, když si myslíte, že jsou lidé hlupáci,“ dodal Filip.

Babiš: Stojím za vojáky a vždycky jsem stál

„Nerozumím těm vystoupením, nechápu, proč pan Bartošek mluví o bandě obchodníků,“ uvedl ve Sněmovně Andrej Babiš (ANO). „Označovat vládu za bandu obchodníků, to je fakt jako neuvěřitelné,“ divil se premiér.

„Menšinová vláda zkrátka bez podpory někoho jiného není schopna prosadit rozpočet, není. Pro nás to byla jediná šance, jak řešit ten rozpočet, který by samozřejmě, kdyby nebyl schválen, a dostaneme se do rozpočtového provizoria, tak je to katastrofa, absolutní katastrofa,“ podotkl Babiš.

„Já jsem navštívil xkrát naše vojáky na různých místech ČR a oni vědí, že za nimi stojím a vždycky jsem stál,“ tvrdí premiér. „Když jste měli ty ministry obrany, co jste pro ně udělali? Vůbec nic. Jenom aféry, vyšetřovačky a zastaralé vybavení,“ dodal.

Video  Babišova vláda opět ustoupila KSČM a vzala 10 miliard armádě. Komunisté jí pomohli odhlasovat rozpočet  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

„Ta situace samozřejmě není jednoduchá a určitě by každý z nás uvítal, kdyby to rozhodování bylo jednodušší, ale mě tady fascinuje ten zájem kolegů z pravice o obranyschopnost ČR a to napadání sociální demokracie, jak to s tou obranou myslí špatně a jak tady destruujeme obranu,“ uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

hejhej ( 19. prosince 2020 17:59 )

Já se jenm směji, jak opozice prská vzteky.

PPP150W ( 19. prosince 2020 00:46 )

Máte pravdu. Nechápu ho. Můžete mi vysvětlit, v čem ta úžasná věc spočívá?

marmat ( 18. prosince 2020 22:14 )

Je nad síly všech trollů pochopit dnešní úžasný TAH vlády !!!

marmat ( 18. prosince 2020 22:12 )

funebrak: A asi 10 KČ od sonzora za TOHLE ???

marmat ( 18. prosince 2020 22:10 )

f7g7s:Ale HVĚZDY dne jsou !!! Nešilte tak vokjatě....jste jak Bartošek v koncích !
Vodvařila se OPOZICE....snad ani nikdy více !!!§§§§

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa