Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno, sněžení 2°C

Schillerovou „potopila“ ve výboru i koaliční ČSSD. „Nejsme kamikadze,“ vzkazuje Onderka

Aktualizováno -
25. listopadu 2020
15:01
Autor: ČTK - 
25. listopadu 2020
12:41

Sněmovní rozpočtový výbor nepřijal o jeden hlas doporučení plénu, aby schválilo vládní návrh státního rozpočtu na příští rok. Pro navržené usnesení dnes hlasovali jen poslanci vládního hnutí ANO. Nepodpořili je koaliční sociální demokraté ani komunisté, kteří menšinový kabinet v dolní komoře tolerují.

Pro doporučení plénu schválit návrh rozpočtu hlasovalo devět z 18 přítomných členů výboru. KSČM předtím v dílčím hlasování neprosadila přesun deseti miliard korun z armádního rozpočtu do rozpočtové rezervy. Komunistický poslanec Jiří Dolejš ČTK potvrdil, že kvůli tomu poslanci doporučující usnesení nepodpořili.

KSČM škrtem v rozpočtu ministerstva obrany podmiňuje svou podporu pro rozpočet. Ve výboru pro tento přesun peněz hlasovali jen oba komunističtí poslanci. Snížení armádního rozpočtu odmítli již dříve premiér Andrej Babiš (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) i náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Babiš v úterý uvedl, že chce naopak podpořit růst rozpočtu na obranu a pracovat na zvýšení počtu vojáků. Podle něj není důvod požadavku komunistů vyhovět. Obrana by podle návrhu rozpočtu na příští rok měla hospodařit s částkou 85,4 miliardy korun.

Své tři návrhy na přesuny peněz neprosadili ve výboru sociální demokraté. Patřilo k nim posílení rozpočtu ministerstva kultury o 300 milionů korun na podporu živého umění. „Z tohoto hlediska jsem nemohl hlasovat jiným způsobem, než že jsem se zdržel,“ řekl ČTK místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Návrh zákona o státním rozpočtu jsem dnes na rozpočtovém výboru nepodpořil a podpořit nemohu. Proč? Neprošel žádný pozměňovací návrh ČSSD a navíc dosud žádný poslanec neví, jaký bude s ohledem na schvalování daňového balíčku konečný deficit rozpočtu. Jsme poslanci, ne kamikadze,“ napsal pak první místopředseda vládní ČSSD ještě na svůj twitterový účet. 

Proti návrhu z podobných důvodů jako Onderka byl i další koaliční poslanec, člen Rozpočtového výboru Válav Votava z ČSSD. „Rozpočet je nerealistický, nepočítá s dopady případného schválení daňového balíčku včetně zrušení superhrubé mzdy,“ reagoval na středeční hlasování ve výboru.

Členové výboru rozhodovali v dílčích hlasováních o čtyřech desítkách poslaneckých požadavků na přesuny peněz v návrhu rozpočtu celkem za zhruba 40 miliard korun. Podpořil v nich jen čtveřici komunistických požadavků za 835 milionů korun. Vzhledem k postoji výboru k závěrečnému návrhu usnesení k rozpočtu však dílčí hlasování o přesunech peněz nemají význam.

Covid_19 ( 25. listopadu 2020 18:36 )

ten to zašmelil za chvilku, také nechal sekeru v IPB, pěkně dluhy házel jinam, na to byl šikovný dost

jajas ( 25. listopadu 2020 16:45 )

Hamajda si ještě vyskakuje, pokud může. Po volbách už nebudeme ani vědět, kdo nebo co to bylo.....a s ním celá slavná ČSSD. A Onderka se strašně plete...jste kamikadze a celou stranu jste torpédovali do propadliště dějin.

Santusak ( 25. listopadu 2020 15:12 )

Kdo by nato asi mel?? Babis nato maka 30 let a pak to zase shrabne nejakej Nemcour?? To by ti vyhovovalo?

7vox7 ( 25. listopadu 2020 13:19 )

Soudruhu a co takhle znárodnit všechny ty ostatní miliardáře! Ono jich je povíc co si tady nabrali za pět prstů a dnes jsou z nich miliardáři!!!

bigoseman ( 25. listopadu 2020 13:01 )

Soudruzi,jedina sance je znarodnit Babisuv Anofert,prodat a utrzenymi korunami zaplacnout narustajici dluh!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud