Úterý 26. leden 2021
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid
Oblačno, sněžení 1°C

Málem byli bez aut. Poslancům skoro nikdo nechtěl prodat nové vozy, pouze jeden zájemce

Autor: Jakub Veinlich - 
25. listopadu 2020
06:00

Sněmovna vymění část starých škodovek. Na obnovu části vozového parku musela vypsat veřejnou soutěž. Termín pro podání přihlášek skončil, zájem ale projevila jen jedna firma. Smlouvu podepíše za týden. Nová auta budou mít vybraní poslanci z vedení Sněmovny k dispozici nejpozději od března.

Taková veřejná zakázka se často nevidí. Sněmovna ji vypsala na konci července letošního roku – předmětem je odkup pěti vysloužilých octavií a to naráz v jednom balíku a zároveň odprodej 6 nových aut do vlastnictví Sněmovny.

„Vzhledem k účelu provozování vozového parku bude kladen důraz na zvýšenou míru prvků pasivní a aktivní bezpečnosti a na plnění ekologických požadavků,“ požaduje Kancelář Poslanecké sněmovny jako zadavatel zakázky v zadávací dokumentaci.

Předpokládaná hodnota zakázky? 3 225 000 korun. „Vybraný dodavatel dodá zadavateli stanovený počet (6 ks) nových vozidel konkrétní konfigurace za současného odkupu 5 ks stávajících osobních vozidel protiúčetem,“ upřesňuje Sněmovna v dokumentech předmět celé akce.

Zájem o takovou zakázku? Mizivý. „Kancelář Poslanecké sněmovny obdržela jednu nabídku,“ řekl Blesk Zprávám ředitel tiskového odboru Poslanecké sněmovny Roman Žamboch. Zájemci přitom měli na přihlášení a zajištění potřebných dokumentů a dalších náležitostí dva měsíce. Otevírání obálek proběhlo už na konci září.

„Hodnotící komise provedla posouzení a hodnocení nabídky, bylo rozhodnuto o výběru, proběhly zákonné lhůty, dodavatel předložil veškeré požadované originály dokumentů. K podpisu smlouvy dojde dne 1. prosince 2020,“ doplnil pro Blesk Zprávy Roman Žamboch.

Firma, jejíž jméno má zůstat tajné právě do podpisu smlouvy, má na dodání nových sněmovních aut čtvrt roku. „Maximální lhůta pro dodání vozidel je 90 dní,“ dodal ředitel tiskového odboru Poslanecké sněmovny.

Odkup aut v průměru za 130 tisíc 

Průměrná cena jedné škodovky, které se Sněmovna během zakázky zbavuje, je zhruba 130 tisíc korun. Každý vůz prošel znaleckým posudkem. Průměrná prodávající cena je 130 tisíc korun.

K mání je přitom pět poslaneckých vozů Škoda Octavia 2,0 TDI třídy Elegance. Čtyři z roku 2011, jedno pak z dubna 2012. Auta mají najeto podle přiložených znaleckých posudků od 130 do 209 tisíc kilometrů. Znalci odhadli celkovou cenu všech pěti aut i s DPH na 622 800.

Video Prezident republiky převzal nový vůz - Lukáš Červený

Nové vozy mají splňovat řadu zadávacích parametrů, které musí zájemci vyplnit do připravené tabulky. Nová auta mají být ve stříbrném provedení typu metal, mají mít manuální převodovku, kola z lehkých slitin, pětimístnou dvouprostorovou karoserii, nádrž na 45 litrů, vyhřívaná přední sedadla, navigaci v českém jazyce s hlasovým ovládáním, auto má také umět rozpoznat únavu řidiče, nebo případné náhlé vybočení z jízdního pruhu a musí jít o aktuálně nejnovější model nabízeného vozu.

1xxx ( 27. listopadu 2020 21:46 )

octavie není auto za odměnu

jardavozembouch ( 26. listopadu 2020 02:01 )

A co takhle to napsat česky?

Yarda ( 25. listopadu 2020 13:10 )

...auto má také umět rozpoznat únavu řidiče...
Co takhle čidlo alkoholových výparů linoucích se z řidiče - to tam nebude?

krapotkin ( 25. listopadu 2020 11:57 )

Proč by měla posranecká sebranka šetřit, když si auta neplatí, ale jen plundruje.

Covid_19 ( 25. listopadu 2020 10:57 )

šetřit je nesmysl, protože hospodář hospodaří, šetření se většinou nevyplácí

Zobrazit celou diskusi
Další videa