Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Oblačno, sněžení -3°C

Ušetříme stovky, nebo tisíce? Koalice se neshodla na výši daní, Babiš chce 15 procent, Hamáček 19

Aktualizováno -
3. listopadu 2020
13:12
Autor: ČTK - 
3. listopadu 2020
10:30

Koaliční rada se se dnes nedohodla na výši zdanění, po plánovaném zrušení superhrubé mzdy. Jednání budou pokračovat. Novinářům to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Změnu formou pozměňovacího poslaneckého návrhu k daňovému balíčku na příští rok navrhl nejen premiér Andrej Babiš (ANO), ale i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Oba poslanecké návrhy počítají se zrušením superhrubé mzdy, liší se ale ve výši daňových sazeb. Podle koaliční smlouvy přitom mají vládní strany předkládat zákony o změnách daní a zákony s velkým dopadem do veřejných rozpočtů pouze společně.

ANO a ČSSD se dohodly, že superhrubou mzdu zruší, nenašly ale shodu na následném nastavení daní. Hamáček v neděli uvedl, že předložení vlastního návrhu nepovažuje za porušení koaliční smlouvy.

Nyní se daň z příjmu zaměstnanců vypočítává jako 15 procent ze superhrubé mzdy, což je hrubá mzda zvýšená o odvody zaměstnavatele. Efektivní zdanění pro zaměstnance tak nyní činí 20,1 procenta. Babiš navrhuje zdanit hrubou mzdu sazbou 15 procent a u příjmů zhruba nad 140.000 korun měsíčně doplnit sazbu 23 procent. Hamáček obdobně navrhuje sazby 19 a 23 procent a zároveň zvýšit o 200 korun měsíčně daňovou slevu na poplatníka.

Hamáček Babišův návrh kritizoval, podle něj způsobí výpadek 90 miliard korun ve státním rozpočtu i v rozpočtech krajů a obcí. V situaci, kdy vláda i bez zrušení superhrubé mzdy navrhuje rozpočet s deficitem 320 miliard, je to podle vicepremiéra nezodpovědné. Zda jeden z návrhů začne platit, se rozhodne při závěrečném hlasování o balíčku ve Sněmovně.

Babiš navíc do svého pozměňovacího návrhu nastínil další rozvolnění rozpočtových pravidel.

7vox7 ( 3. listopadu 2020 22:38 )

..běž se už vycpat s těmi blafy Kalousku..nebo jsi samotná vykulená Perakarka???!!!

7vox7 ( 3. listopadu 2020 22:38 )

Já myslím, že se důchodci bez té prémie obejdou! Ale Maláčová si honila jen bodíky do voleb! Jeden chce rozhazovat a druhý (Hamáček) nechce povolit 15%ní daň!!! Jsou to oba zmetci populističtí!! Lidi by si zasloužili zrušit superhrubou Kalouskovu zlodějinu a dostat jen tu 15%tní daň ze mzdy! Už nás roky okrádají!!!!

7vox7 ( 3. listopadu 2020 22:35 )

pokrok ( 3. listopadu 2020 22:18 )

UŠETŘÍME,-

ALE AŽ SE BABIŠ PŘESTANE OBOHACOVAT NA ČÍNSKÉM COVIDU !

viz článek :
Agrocovid. Jak se Babiš obohatí na čínském covidu
http­s://ec­ho24­.cz/a/­S5Dyc/­agro­covid-jak-se-babis-obohati-na-cinskem-

Česká republika na covidu určitě zchudne.
Ale Babišova vláda dělá všechno pro to, aby Agrofert naopak zbohatl.!!!

Schodek státního rozpočtu se za deset měsíců letošního roku dostal na historicky nejvyšších 274 miliard korun. Ekonomika se kvůli jarnímu koronavirovému vypnutí propadá a po tom dalším, podzimním se ten pád ještě prohloubí. Za celý rok se čeká dvojciferný pokles. To znamená, že ekonomika bude alespoň o 560 miliard korun chudší než loni. To jsou peníze, o které někdo zcela konkrétní přijde, nevydělá je kvůli covidovým restrikcím a jejich následkům. Když je největší propad ekonomiky v historii, přirozeně bude i největší schodek rozpočtu.

Horší než samotný schodek je to, kvůli čemu Babišova vláda stát zadlužuje. Koronavirová pomoc je od začátku epidemie v březnu podobně chaotická jako vládní potýkání se s virem. Místo aby hned a rychle přišla jasná pomoc, která zasaženým podnikatelům okamžitě nechá peníze, vymýšlely se už od března různé speciální dotační programy pro zasažené. Selektivní a zbytečně složité. Takový jednoduchý nápad jako nechat lidem peníze odkladem nebo odpuštěním DPH a sociálního pojištění přišel až tři měsíce po začátku epidemie....
iba
To nám to estébák řádí a loupí pre seba v takto nepřehledené situaci ,-
kdy se důchodcům rozdávají nefunkční respirátory a roušky z Číny,-
které ji ruhé státy - Nizozemsko, Čpanělsko a další již dávno vrátily!

Prostě Čecháček - je pro Babiše jen volební blbeček !

luder ( 3. listopadu 2020 18:52 )

Adamová Pekarová prohlásila,
že těch 5 tisíc korun by důchodcům nedala ale věnovala by je běloruské opozici, proto byla proti! Kdyby hlasovala pro své prachy tak to by si měsíčně bez problému cokoliv odhlasovala! Měla by se do Běloruska odstěhovat když je má radši než naše občany! Pro koho je ve sněmovně, pro cizince?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud