Středa 19. ledna 2022
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno 2°C

Zesnulý Kubera má svou lavičku s popelníkem. Na odhalení přišli vdova i Vystrčil

Autor: ČTK - 
14. října 2020
20:46

Senát od středy zdobí Lavička Jaroslava Kubery. Je poctou tomuto bývalému předsedovi Senátu z ODS, který v lednu náhle zemřel. Symbolizuje zároveň hodnoty, které vyznával a prosazoval, zejména svobodu a nezávislost. Zaznělo to dnes při slavnostním odhalení lavičky, které se odehrálo v komorním duchu za přítomnosti vdovy Věry Kuberové.

„Byl jasným a nekompromisním obhájcem svobody, demokracie a vlády práva. To je přesně to, čeho je dneska Senát i díky němu nositelem,“ řekl novinářům na adresu svého předchůdce předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Kuberu označil za svého učitele.

„Jaroslav Kubera se zásadním způsobem zapsal do historie Senátu Parlamentu České republiky. Byl vynikajícím předsedou Senátu, vynikajícím člověkem,“ dodal Vystrčil.

Lavičku zaplatí senátoři ze svého

Černá lavička je opatřena s uměleckým kovovým ztvárněním zápisníku, brýlí a popelníku vzhledem k tomu, že Kubera byl náruživým kuřákem.

Pořízení lavičky, které pomohla zorganizovat senátní kancléřka Jana Vohralíková, uhradí ze svého senátoři a senátorské kluby, uvedl Vystrčil. Cenu nesdělil. Lavička je v podloubí prvního nádvoří Valdštejnského paláce, které bylo dříve nazýváno Vévodský dvůr.

Nad lavičkou je Kuberova fotografie a v její blízkosti i nejvyšší tchajwanské vyznamenání, které bývalý předseda horní komory dostal in memoriam. Jeho plánovanou misi na Tchaj-wan realizoval až Vystrčil k nelibosti Číny, prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše či předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (oba ANO).

kalina107 ( 17. října 2020 13:20 )

Kubera škodí i po smrti , stejně jako ten uchrchlaný přikulovač

1912 ( 15. října 2020 16:18 )

postavit koryto na blití před senát !!!!

monhtik ( 15. října 2020 15:24 )

Svoji inteligenci jste právě ukázal a jak je vidět dosahuje "inteligence" našich senátorů. Nenazývejte lid této země lůzou, rozhodně je inteligentnější než vy.

jajanene ( 15. října 2020 02:22 )

Přesně řečeno.

t.novak ( 15. října 2020 00:01 )

Tak zaostalá lůza bude samozřejmě prskat, ale pro nás, inteligentní lidi, je to výborný nápad 👍

Zobrazit celou diskusi
Další videa