Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Filip po volebním debaklu končí v čele komunistů. Sněmovnu ještě zváží

Aktualizováno -
9. října 2020
15:36
Autor: ČTK, vei - 
9. října 2020
14:41

Předseda KSČM Vojtěch Filip oznámil, že nebude na sjezdu pozici v čele komunistické strany obhajovat. Celé vedení komunistické strany dalo kvůli neúspěchu v krajských a senátních volbách funkce k dispozici. Členové výkonného výboru vzali jejich krok na dnešním zasedání na vědomí, řekl Filip novinářům. Zda bude kandidovat znovu do Sněmovny, ještě rozhodnutý není, doplnil posléze Filip pro Blesk Zprávy. V současnosti je její místopředsedou.

„Výkonný výbor vzal na vědomí to, že volení funkcionáři, tedy já a místopředsedové, dali funkce k dispozici. Jsme pověřeni, vzhledem k tomu, že sjezd je za šest týdnů, výkonem těch funkcí,“ řekl Filip. Na funkci předsedy už kandidovat nehodlá, je ale připraven dál pracovat pro KSČM, pokud o to bude mít strana zájem.

Filip uvedl, že na jeho rozhodnutí měl vliv i jeho zdravotní stav. „Když jsem v únoru prodělal infarkt, tak jsem už na dubnovém sjezdu neměl v úmyslu dál kandidovat,“ řekl. Volební sjezd byl z jarního termínu odložen kvůli koronavirové epidemii na konec listopadu. Další odklad sjezdu kvůli druhé vlně koronaviru Filip nepředpokládá, strana se snaží naplnit potřebné hygienické podmínky.

Opětovnou kandidaturu do Sněmovny končící šéf komunistů ještě zváží. „To záleží na tom jestli to bude okresní organizace v Českých Budějovicích požadovat, pak bych to zvážil, ale není to má priorita,“ sdělil pro Blesk Zprávy

Voliči komunistů nepřišli k volbám

Současné vedení bude komunistickou stranu řídit až do sjezdu. Funkce dalo pouze k dispozici, protože případné rezignace podle stanov může přijmout až ústřední výbor KSČM, který se sejde až v polovině příštího měsíce, řekl Filip. Podle něj původně o rezignaci mluvila europoslankyně a místopředsedkyně strany Kateřina Konečná, nakonec ale postupovala stejně jako ostatní členové vedení.

Vedení komunistů má nyní za úkol pouze připravit sjezd a zpracovat kritickou analýzu výsledku voleb. Kromě interní analýzy si komunisté chtějí najmout i externí agenturu, která zhodnotí, co dělá KSČM dobře a co špatně.

Filip dnes nechtěl volební výsledek spojovat s tolerancí menšinového kabinetu ANO a ČSSD. Podle něj první analýzy ukazují, že KSČM ve volbách neztratila hlasy na úkor ANO, ale že její dřívější voliči nepřišli hlasovat. Ve vedení strany potom zůstávají názory na toleranci kabinetu stejné jako v oce 2018, kdy se komunisté s ANO na tomto mocenském uspořádání dohodli.

Komunisté se ve volbách dostali pouze do čtyř krajských zastupitelstev ze 13. Mají 13 mandátů, proti předchozím volbám ztratili 73 zastupitelů. Podle Filipa ztráta není dána odlivem voličů k hnutí ANO, jako tomu bylo při sněmovních volbách před třemi lety. Část lidí podle stranického předsedy nepřišla KSČM volit. Do druhého kola senátních voleb nepostoupil ani jeden kandidát komunistické strany.

anna1234 ( 10. října 2020 09:57 )

.. to by mě zajímalo, jaká analýza komunistům ukázala, že jim voliče nesebral Andrej, ale že "jenom" nepřišli k volbám. Samozřejmě že jim voliče Andrej přetáhl, zrovna tak jako socanům. Každý kdo se kdy dal do holportu s Babišem, tak na to dojel a to i v podnikání. Na druhou stranu tím dosáhla jeho voličská základna maximum, už nemá kde brát, hlasy mu budou i díky chaotickému řešení situace s covidem jenom ubývat.

NovyZakon ( 10. října 2020 08:58 )

Já vím, že bys mi to rád udělal, ale mám zácpu. Zkus to znovu se svým bráchou, určitě to půjde, jako minule, nýmande -))

altmanova ( 10. října 2020 08:15 )

jdi-se-bodnout ( 9. října 2020 22:41 )

Komouši desítky let předstírali, že hájí zájmy pracujících. A teď ukázali svou pravou tvář - lezou do řiti velkokapitalistovi.
A teď budou hledat obětního beránka.

t.novak ( 9. října 2020 19:58 )

Slušní, inteligentní lidé, rudou lůzou opovrhují🤮

Zobrazit celou diskusi
Další videa