Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Babiš s Hamáčkem půjdou kvůli Rafajovi za Zemanem. Hlavu šéfa ÚOHS chtějí rada i kraj

27. července 2020
19:46

Premiér Andrej Babiš (ANO) s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) chtějí po dovolené prezidentovi Miloši Zemanovi navrhnout odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje. Babiš to řekl na pondělní tiskové konferenci. Zprvu pouze uvedl, že s hlavou státu chtějí zástupci vlády o věci hovořit. Odvolání šéfa antimonopolního úřadu je v kompetenci prezidenta.

K odvolání Rafaje vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký kraj. Důvodem mají být mimo jiné Rafajovy kauzy z poslední doby. Sociální demokraté dříve uvedli, že výměna v čele úřadu je namístě. Podle vyjádření ÚOHS k odvolání není důvod, protože Rafaj nebyl z ničeho obviněn.

„Byl jsem vyzván protikorupční radou a dostal jsem dopis z Ústí nad Labem, takže ano, jdeme tam s tímto návrhem,“ odpověděl Babiš na dotaz, zda prezidentovi navrhnou Rafajovo odvolání.

„Není transparentní“

Servery iHNED.cz a Aktuálně.cz nedávno napsaly, že se policie zajímá o Rafajovy schůzky s hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Schůzky byly dány do souvislosti mimo jiné s rozhodováním o soutěži na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za osm miliard, který Čunek prosazuje. Čunek schůzky přiznal, podle něj společně řešili jeho „senátní aktivity“. Podobně mluví Rafaj.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje k odvolání Rafaje vyzvalo vládu na konci června. Žádá i o reformu rozhodovacích mechanismů úřadu. Rozhodování ÚOHS ohledně veřejných zakázek podle náměstka hejtmana pro dopravu Jaroslava Komínka není transparentní a má znaky svévole.

Loni v březnu policie zasahovala na antimonopolním úřadu kvůli tendru na výběr mýta. Letos v červnu server Aktuálně.cz upozornil na to, že Rafaj užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Záloha 3,5 milionu na byt v Brně byla ale zaplacena z Rafajova konta.

Rafajovi za rok končí mandát

Předsedou ÚOHS je Rafaj od 9. července 2009, pro druhé funkční období prezident bývalého poslance sociální demokracie jmenoval v červnu 2015. Za necelý rok tak Rafajovi vyprší druhý šestiletý mandát, potřetí už jmenován být podle zákona nemůže.

Zákon o antimonopolním úřadu uvádí, že prezident může odvolat předsedu úřadu na návrh vlády. Odvolat ho lze jen, pokud nevykonává funkci po dobu delší než šest měsíců nebo narušuje závažným způsobem důstojnost své funkce anebo nezávislost a nestrannost úřadu.

junkiexl ( 28. července 2020 09:34 )

Ze je Rafaj zkorumpovany jak nejaky vysoky urednicek v dalekem Bananistanu se vi uz leta letouci. Svuj ukol Buresovi splnil, jeho pozice se stala neudrzitelnou a Buresovi muze v nastavajicich volbach jen skodit, tak muze jit od valu. Tak si Bures a Hamtacek nehrajou na charaktery, ANO?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud