Češi se budou moci bránit se zbraní v ruce? Vláda je pro, Benešová zmínila vášnivou diskuzi

Autor: ČTK, ČTK, for, for - 
13. července 2020
19:20

Vláda v pondělí podpořila senátní návrh ústavního zákona, který do Listiny základních práv a svobod zakotví právo bránit sebe i jiné se zbraní za podmínek stanovených zákonem. Novinářům to řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Schválení se neočekávalo, podle podkladů pro jednání vlády měl kabinet dát neutrální stanovisko. Podle Benešové ministři návrh podpořili po bouřlivé diskuzi.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) řekl, že řada ministrů včetně něj změnila při projednávání návrhu původně odmítavý nebo zdrženlivý názor, a to i kvůli vývoji bezpečnostní situace v Česku.

Česko se v posledních letech opakovaně umístilo v první desítce žebříčku nejmírumilovnějších zemí, který vydává britský Institut pro hospodářství a mír. V aktuálním žebříčku zveřejněném letos v červnu si polepšilo na osmé místo z loňského desátého. Index je výsledkem hodnocení v kategoriích, jako jsou například míra kriminality, dostupnost zbraní, velikost armády a její výzbroj, příspěvky na mírové mise OSN, vztahy se sousedními zeměmi, mírumilovnost demonstrací, míra nátlaku politického systému na občany či účast na zahraničních konfliktech.

Senát chce ústavní novelou rozšířit listinu o ustanovení, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“. Norma má podle tvůrců v čele s předsedou senátorů ODS Martinem Červíčkem pomoci čelit odzbrojovacím tendencím v Evropské unii a zabránit tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem.

Vládní legislativci před jednáním kabinetu upozorňovali na to, že z listiny by plynul jen požadavek na zachování minimálního standardu ochrany práva bránit se zbraní. Právo je podle nich dostatečně stanoveno v institutech krajní nouze, nutné obrany a oprávněného použití zbraně.

„U určité části laické veřejnosti by přijetí návrhu ústavního zákona mohlo vést k mylnému přesvědčení, že se jím rozšiřují meze nutné obrany,“ uvádělo se v podkladech. V praxi by to mohlo vést podle materiálu k zvýšení násilí ve společnosti.

Ministři Lubomír Metnar, Marie Benešová a Robert Plaga na tiskové konferenci po jednání vlády (13. 7. 2020)Ministři Lubomír Metnar, Marie Benešová a Robert Plaga na tiskové konferenci po jednání vlády (13. 7. 2020) | ČTK / CTK / Vondrouš Roman

Česko neuspělo u Soudního dvora Evropské unie s žalobou na kontroverzní směrnici, která omezuje vlastnictví zbraní, včetně legálně držených. Vláda musela Sněmovně předložit novelu zbraňového zákona, která unijní regulaci přebírá v nezbytně nutné míře. Nyní ji po úvodním kole debaty posuzují výbory.

Ke schválení senátního návrhu by se musela v obou parlamentních komorách najít ústavní třípětinová většina hlasů. Navíc není jasné, zda Sněmovna stihne předlohu projednat do konce volebního období.

wenzel trousil ( 14. července 2020 16:55 )

Parada,,,nakradene je treba ubranit..Ceska facka uz nestaci..-Bude se palit "od boku",,,hezky po AMericku!! Zdalipak Proletariat dostane nejake dotace abyse i on mohl vyzranym burzoustum primerene branit? Unas v Nemecku se nesmi nosit ani noze a v Cesku ted budou kovbojickove na kazdem rohu??

pindal ( 13. července 2020 20:32 )

No,na jednu stránku se to zdá být spravedlivý,ale na druhou, si leta, platíme lidi kteří nás mají chránit.A když je nebezpečí,tak si ho zabijte sami?To se to chránilo za peníze,když nebezpečí nehrozilo,to by uměl každej blbec.

Jirik-ta ( 13. července 2020 20:05 )

Primitivové ve zbrani.

Maximilian ( 13. července 2020 19:40 )

Bezva, konečně doženeme Slováky a někteří hloupější lidé pochopí, že za plot se neleze.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud