Do Maláčové šijí kvůli návrhu na jesle. Podporujte víc rodiny, žádají ji v dopisu

Autor: ČTK - 
20. listopadu 2019
19:25

Proti tomu, aby jesle nabízely péči po celý den, financoval je stát a mluvilo se v nich s dětmi o rovných šancích dívek a chlapců, se postavilo několik konzervativních organizací pro rodiny. Podle nich se dává přednost zvyšování zaměstnanosti před zájmem rodiny a pro dítě je optimální, když do tří let zůstává doma. V otevřeném dopise ministryni práce Janě Maláčové (ČSSD) to dnes uvedly Aliance pro rodinu a další spolky. Jiné organizace naopak kritizují to, že je v Česku péče o malé děti nedostupná a míst ve školkách je málo.

Ministerstvo práce pod vedením Maláčové připravilo novelu, podle níž by se měly od roku 2021 dětské skupiny přejmenovat na jesle. Na jejich provoz by přispíval stát.

Na místo pro dítě pracujících či studujících rodičů, jemuž by ještě nebyly čtyři roky, by podle návrhu zařízení mohlo z rozpočtu dostávat 5000 korun měsíčně. Podle evropské zprávy o rozvoji péče o děti je Česko v EU v nabídce jeslí a školek pro děti do tří let druhé nejhorší, pro děti od tří let do nástupu do školy pak desáté od konce.

Konzervativní organizace v otevřeném dopise ministryni žádají, aby se v ČR primárně podporovala péče o dítě do tří let doma a mikrojesle a jesle byly jen doplněk. Jsou proti tomu, aby zařízení nabízela celodenní službu. Za optimální považují takovou péči, kdy je dítě do tří let jen v rodině.

„Odpovědnost za fyzický, psychický a morální vývoj dítěte mají rodiče, proto chceme, aby byla rodinná péče podporována jako primární a klíčová varianta péče o děti do 3 let věku dítěte a aby mikrojesle a další zařízení denní péče o malé děti tuto nezastupitelnou roli rodičů pouze vhodně doplňovala v souladu s potřebami rodičů,“ uvedly organizace.

Organizace připouštějí, že některým rodičům by služba pomohla. Jsou ale proti tomu, aby péče byla na celý den a aby v plánu výchovy byla „genderová ideologie“. Financování míst v jeslích ze státního rozpočtu by pak podle pisatelů představovalo další finanční znevýhodnění rodičů, kteří zůstávají s dětmi doma.

Česko má jednu z nejnižších zaměstnaností matek. Odborníci na problematiku sociálních věcí a pracovního trhu poukazují na to, že ženy s dětmi kvůli nedostatku služeb a hlídání obtížně hledají zaměstnání.

Dlouhá rodičovská pauza i na šest a více let má pak dopad na jejich nižší výdělky, které se ve stáří promítají do nižších penzí. Experti poukazují na to, že investice do jeslí a školek se státu vrátí na daních a odvodech a přispívají také ke zvýšení porodnosti. Ženy dosahují v ČR vyššího vzdělání než muži. Tvoří zhruba tři pětiny absolventů vysokých škol.

Podle pisatelek a pisatelů otevřeného dopisu se představy o úspěšném rozvoji zužují na materiální rozměr, vychází se hlavně z ekonomických, ne rodinných zájmů. Jiné organizace naopak po zřizování míst ve školkách a jeslích volají. Požadují opatření, která umožní sladit rodinu s prací. Zastřešuje je Česká ženská lobby.

Video  Kdo a jak dosáhne na „rodičák“ 300 tisíc? Maláčová s náměstkyní řekly klíčová fakta  - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 21. listopadu 2019 13:20 )

ONO JI NEUBUDE. MA CO VYPOTIT

anonym01 ( 21. listopadu 2019 13:18 )

ABSOLUTNE SE NEHODI TAHLE SOUDRZKA RUDA MARXOVA K NICEMU NEZ ROZDAVANI JABLEK DO JESLI! NEVIM JESTLI TY SOUKROME BY JI PRIJALI

anonym01 ( 21. listopadu 2019 13:16 )

OSTRAVSKY DUM PRO SENIORY SLUNEČNICE! PEČOVATELKY STAHOVALI PREDE VSEMI NA CHODBE STARENAM GATE A ZJISTOVALI KDO KADIL A ZNECISTIL ZACHOD. PANI MALACO VA CO VY NA TO? ZASTALA SE PECOVATELEK, ZE MAJI MALO PENEZA JSOU VYHORELE.HNUS!

anonym01 ( 21. listopadu 2019 08:57 )

PODPORUJI VYROBU PRACOVNI SILY A MY JIM TO VSEM PLATIME.

anonym01 ( 21. listopadu 2019 08:54 )

TREBA SE VAM JEDNOU SLOZI TY DETI MATE JE VE SPOLECNE PECI NEKDO TEN LUXUS SOCANUM ZAPLATIT MU JE TO JEN PRACOVNI SILA. NIC VIC. AT SI JI ZAPLATI BURES A SPOL.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud