Smrt Karla Gotta (†80) může změnit zákony. Vláda zřejmě jasně definuje státní pohřeb
Až praxe mnohdy ukáže, co je potřeba měnit. V tomto je bohužel inspirující až smrt zpěváka Karla Gotta (†80). Vláda nejdříve na svém mimořádném zasedání schválila, že mu vystrojí státní pohřeb, rodina ale nakonec přijala jen nabídku pohřbu se státními poctami. Kabinet teď proto mluví o změně zákona, který má definovat pro koho a v jaké podobě se má státní pohřeb vystrojovat.
O definici nad státním pohřbem se mluvilo v úterý na vládě. Podle informací Blesk Zpráv otevřela tuto otázku vedoucí úřadu vlády Tünde Bartha, která má za vládu na starosti přípravu posledního rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem, které se bude konat v pátek v pražském paláci Žofín.
„Včerejší debata na vládě vyústila v to, že se učiní určitý pokus toto nějakým způsobem definovat,“ řekl novinářům ve středu ráno ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.
On sám ale příliš s nějakou konkrétní definicí státního pohřbu pro významné osobnosti nesouhlasí. Jde prý především o vkus a dohody s rodinou. „Pokud se jedná o významné osobnosti, tak se jedná o určitou kulturu, se kterou má stát jednat s pozůstalými, nejbližšími a dojednat odpovídající způsob participace státu. A to bude podle mého platit, bez ohledu na to, jak to nařízení bude vypadat,“ kdo má podobnou definici vypracovat, zatím není jasné. Podle informací Blesk Zpráv ale s podobnou úvahou na vládě nesouhlasil ani premiér Andrej Babiš.
„Za ministerstvo kultury necítím potřebu toto sepisovat, protože jsem ten, který neustále opakuje, že takovéto věci jsou mimo pravidla a pouze věcí v kusů, a co se týče velikosti pohřbu, tak to je věc spontánnosti, kterou ani stát nenaplánuje,“ dodal Zaorálek.
Poslední rozloučení se zesnulým Karlem Gottem je naplánované na pátek 11. října na pražském Žofíně, kde zpěvák rád vystupoval. Veřejnost se může přijít poklonit jeho památce od 8 hodin ráno až do 22 hodin večer. Zaorálek pošle na místo za ministerstvo kultury, stejně jako prezident Miloš Zeman, věnec. Premiér Andrej Babiš v úterním vysílání Blesk Zpráv v pořadu Ptám se, pane premiér odhadl, že se s Gottem přijde rozloučit až 300 tisíc lidí.
Na náročné akci se proto podílí jak vláda, tak pražský magistrát a policisté budou spolupracovat také s armádou.
Zveřejněné parte
Rodina zesnulého zpěváka v pátek zveřejnila také parte. „Děkujeme všem, kteří s námi uctí jeho památku. Jeho hlas bude znít v našich srdcích navždy,“ uvedla jménem rodiny jeho manželka Ivana, jejich dcery Charlotte Ella a Nelly Sofie, již dospělé Gottovy dcery z předchozích vztahů Dominika a Lucie s manželi a vnuci Vojtěch a Jan.
„Nezemřel jsem, neboť vím, že budu žít v srdcích těch, kteří mě milovali,“ končí Gottovo parte.
Po posledním rozloučení na Žofíně uspořádá rodina Karla Gotta v pražské katedrále sv. Víta ještě zádušní mši za zesnulého zpěváka. Odsloužit ji má kardinál Dominik Duka, zazpívat mají například Lucie Bílá či Štefan Margita. Pozvánku už měli dostat také členové vlády, potvrdil novinářům ministr kultury. „ANO, půjdu tam,“ dodal. Lidé budou moci sledovat mši také na velkoplošných obrazovkách přímo na nádvoří Pražského hradu.
V pondělí 14. října se pak Zaorálek půjde také do Národního divadla rozloučit se zesnulou herečkou a chartistkou Vlastou Chramostovou.
Pane Blha, lidé sem vkládají příspěvky, aby zveřejnili svůj názor, nikoli aby zde hledali štěstí.