Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Smrt Karla Gotta (†80) může změnit zákony. Vláda zřejmě jasně definuje státní pohřeb

Autor: Jakub Veinlich - 
9. října 2019
11:48

Až praxe mnohdy ukáže, co je potřeba měnit. V tomto je bohužel inspirující až smrt zpěváka Karla Gotta (†80). Vláda nejdříve na svém mimořádném zasedání schválila, že mu vystrojí státní pohřeb, rodina ale nakonec přijala jen nabídku pohřbu se státními poctami. Kabinet teď proto mluví o změně zákona, který má definovat pro koho a v jaké podobě se má státní pohřeb vystrojovat.

O definici nad státním pohřbem se mluvilo v úterý na vládě. Podle informací Blesk Zpráv otevřela tuto otázku vedoucí úřadu vlády Tünde Bartha, která má za vládu na starosti přípravu posledního rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem, které se bude konat v pátek v pražském paláci Žofín.

„Včerejší debata na vládě vyústila v to, že se učiní určitý pokus toto nějakým způsobem definovat,“ řekl novinářům ve středu ráno ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Video  Karel Gott (†80): První slova Ivany, smutek blízkých, státní pohřeb…  - Bára Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

On sám ale příliš s nějakou konkrétní definicí státního pohřbu pro významné osobnosti nesouhlasí. Jde prý především o vkus a dohody s rodinou. „Pokud se jedná o významné osobnosti, tak se jedná o určitou kulturu, se kterou má stát jednat s pozůstalými, nejbližšími a dojednat odpovídající způsob participace státu. A to bude podle mého platit, bez ohledu na to, jak to nařízení bude vypadat,“ kdo má podobnou definici vypracovat, zatím není jasné. Podle informací Blesk Zpráv ale s podobnou úvahou na vládě nesouhlasil ani premiér Andrej Babiš.

„Za ministerstvo kultury necítím potřebu toto sepisovat, protože jsem ten, který neustále opakuje, že takovéto věci jsou mimo pravidla a pouze věcí v kusů, a co se týče velikosti pohřbu, tak to je věc spontánnosti, kterou ani stát nenaplánuje,“ dodal Zaorálek.

Poslední rozloučení se zesnulým Karlem Gottem je naplánované na pátek 11. října na pražském Žofíně, kde zpěvák rád vystupoval. Veřejnost se může přijít poklonit jeho památce od 8 hodin ráno až do 22 hodin večer. Zaorálek pošle na místo za ministerstvo kultury, stejně jako prezident Miloš Zeman, věnec. Premiér Andrej Babiš v úterním vysílání Blesk Zpráv v pořadu Ptám se, pane premiér odhadl, že se s Gottem přijde rozloučit až 300 tisíc lidí.

Video  Babiš o smrti Gotta: Znali jsme se 10 let, zasáhlo mě to. Pohřeb bude obří akce, do Prahy míří 300 tisíc lidí 
Video se připravuje ...

Na náročné akci se proto podílí jak vláda, tak pražský magistrát a policisté budou spolupracovat také s armádou.

Zveřejněné parte

Rodina zesnulého zpěváka v pátek zveřejnila také parte. „Děkujeme všem, kteří s námi uctí jeho památku. Jeho hlas bude znít v našich srdcích navždy,“ uvedla jménem rodiny jeho manželka Ivana, jejich dcery Charlotte Ella a Nelly Sofie, již dospělé Gottovy dcery z předchozích vztahů Dominika a Lucie s manželi a vnuci Vojtěch a Jan.

„Nezemřel jsem, neboť vím, že budu žít v srdcích těch, kteří mě milovali,“ končí Gottovo parte.

Po posledním rozloučení na Žofíně uspořádá rodina Karla Gotta v pražské katedrále sv. Víta ještě zádušní mši za zesnulého zpěváka. Odsloužit ji má kardinál Dominik Duka, zazpívat mají například Lucie Bílá či Štefan Margita. Pozvánku už měli dostat také členové vlády, potvrdil novinářům ministr kultury. „ANO, půjdu tam,“ dodal. Lidé budou moci sledovat mši také na velkoplošných obrazovkách přímo na nádvoří Pražského hradu. 

V pondělí 14. října se pak Zaorálek půjde také do Národního divadla rozloučit se zesnulou herečkou a chartistkou Vlastou Chramostovou.

PPP150W ( 10. října 2019 12:47 )

Pane Blha, lidé sem vkládají příspěvky, aby zveřejnili svůj názor, nikoli aby zde hledali štěstí.

PPP150W ( 10. října 2019 12:43 )

Úplně s vámi nesouhlasím. Zákon musí být postaven tak, aby, pokud možno, umožňoval jediný výklad. Je to podobné, jako s dopravními předpisy. Pokud by kupříkladu situace na křižovatce umožnila byť jen dva různé výklady, bylo by o mnoho mrtvých více. Zákon, který umožňuje široký pohyb právní je špatný a je třeba jej změnit. Krásnou ukázkou toho, jak si lze interpretovat zákon několika způsoby je bohužel díky hlavě státu samotný zákon nejvyšší a tím je ústava ČR.

Antonn Blha ( 10. října 2019 06:57 )

Tomik007 to že jste rozumu poněkud mdleho dokazujete svými komentáři dost dlouho, postrádají vtip i fundovanost k tematu, zkuste prosím komentáře na jiném médiu třeba Reflex tam je podobné postižených jedinců jako Vy více určitě tam budete sťastnějsi😂😂😂

bibijana ( 9. října 2019 14:34 )

Já si myslím, že státní pohřeb (lafeta tažená koňmi,vyhlášení dne státního smutku) by měl mít jenom přezident. Významní politici a zvláště ti, kteří obdrželi z rukou prezidenta jakékoliv státní vyznamenání, by měli mít pohřeb se státními poctami.Veřejnost přece sama může prezidentovi kandidáty navrhovat a spolurozhodovat tak, jaké osobnosti si cení a váží.Já nesouhlasím pouze s jedním z vyznamenaných - žokejem Váňou. Mám k tomu své důvody.

zdravymozek ( 9. října 2019 14:33 )

Tak,vláda bude opět řešit ptákoviny,jak pohřbít nějakého potentáta či celebritu,ale opravdové problémy lidí a přírody zůstanou na pokraji zájmu !!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa