Sbohem, mami. Výborný a tři děti se loučili s Markétou (†45). „Byla živel,“ řekli o ní na pohřbu

Autor: Jitka Pecharová - 
6. října 2019
05:00

Pozůstalý předseda KDU – ČSL Marek Výborný seděl s dalšími blízkými v první lavici. Po své levici objímal nejstarší dceru Amálku, na druhé straně dceru Míšu a na klíně držel a utěšoval nejmladšího Vendelína. Obklopený dětmi vyrazil šéf lidovců i do smutečního průvodu - pochovat svou manželku Markétu, o které během sobotního pohřbu padla nejedna dojemná slova. Byla živel, všude jí bylo plno, říkal o ní farář. „Ale krásně,“ dodával.

I přes silný vytrvalý déšť se přijely do kostela v Heřmanově Městce rozloučit s náhle zesnulou ženou předsedy KDU-ČSL Marka Výborného stovky lidí. K rakvi jeho Markéty (†45), s níž má tři děti, donesli tolik věnců a květin, že z nich vznikl přes sedm metrů dlouhý koberec.

Pozůstalí a smuteční hosté přicházeli do svatostánku na církevní smuteční obřad s ženou, kterou v pondělí zabila skrytá vrozená vada na srdci, už minimálně hodinu před rozloučením. Na něj přišli rodinní přátelé, lidé z oblasti politiky jako například bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, studenti, které učila na klavír, kolegové učitelé, členové pěveckého sboru Vlastislav, který vedla, a další známí, kteří kostel zcela zaplnili.

Syna odvedli na zákristie

Výborný byl v kostele obklopen svými dětmi. Drželi se statečně a ještě před zahájením obřadu přijímali kondolence od desítek lidí. V průběhu ale nastaly dva okamžiky, kdy malého syna zesnulé příbuzní na chvíli odvedli do zákristie.

Mezi modlitbami zazněly projevy, které připomínaly zesnulou jako milou, velmi aktivní ženu. „Dokázala propojit rodinný, profesní, hudební i křesťanský život. Byla živel. Všude jí bylo plno, ale krásně,“ znělo z úst faráře.

Žalostné melodie

„Stála při Markovi na jeho životních křižovatkách. Věděl, že se o ni může kdykoliv opřít,“ pronesla ve své řeči první místopředsedkyně KDU – ČSL Šárka Jelínková.

Během obřadu byly z kúru kostela slyšet hrané a sborově zpívané melodie převážně od skladatelů staré hudby. Lidé se mohli zaposlouchat například do tónů violy, Bachova Larga z Koncertu d moll pro dvoje housle, jeho Kantáty Jesus v sólovém podání trubky nebo do tesknivých tónů populární melodie Gabrielův hoboj z filmu Mise.

Pohřeb Markéty Výborné, manželky šéfa KDU-ČSL Marka Výborného (5.10.2019)Pohřeb Markéty Výborné, manželky šéfa KDU-ČSL Marka Výborného (5.10.2019) | Foto Blesk - Michal Protivanský

Milovala hudbu romantismu

U rakve zesnulé manželky Marka Výborného promluvil i ředitel konzervatoře v Pardubicích Dalibor Hlava, kde Markéta Výborná pracovala.

„Mezi její oblíbené skladatele patřil Josef Suk, Antonín Dvořák a další skladatelé z období romantismu. Na konzervatoři není jediný člověk, který by ji neměl rád. Její optimismus a dobrá nálada byly nakažlivé. Její předčasný odchod je nepopsatelnou ztrátou,“ řekl rozechvělým hlasem.

Našla ji dcera

Smrt výborné klavíristky a pedagožky všechny šokoval, protože přišla náhle, aniž by si Markéta Výborná před tím stěžovala na zdravotní problémy.

Zemřela v pondělí ráno poté, co vypravila děti do školy. Šla si ještě lehnout a zřejmě ve spánku jí selhalo srdce, o jehož neléčitelné vadě neměl nikdo, ani ona sama ponětí. Objevila ji nejstarší dcera Amálka (16), která se maminku před příjezdem záchranky snažila marně oživit.

Církevní obřad v kostele skončil před polednem a trval téměř dvě hodiny, než se z něj vydal průvod lidí za pohřebním vozem s ostatky zesnulé na hřbitov ke spouštění rakve do hrobu.

Pohřeb Markéty Výborné, manželky šéfa KDU-ČSL Marka Výborného (5.10.2019)Pohřeb Markéty Výborné, manželky šéfa KDU-ČSL Marka Výborného (5.10.2019) | Foto Blesk - Michal Protivanský

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Silvia27 ( 6. října 2019 23:18 )

kikina_klausovic ( 6. října 2019 20:33 )

S~rte teď na politiku! Tři děti přišly o milovanou a milující maminku 😢

kavlis ( 6. října 2019 20:32 )

Ja nejsem věřící ale to ze oni jsou, jim snad pomuze ve vypořádaní se s touto situaci. Je mi lito deto, moc.

blecktajp ( 6. října 2019 19:27 )

Az na par vyjimek se tady zase slezly hyeny. Opravdu je nutne mit zrovna tady otevrenou diskuzi?

zhnusen ( 6. října 2019 17:44 )

Krásná Smrt.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud