Jakeš slavil 97. narozeniny. Co pomáhá dlouhověkosti rudých pohlavárů?

 • Autor: bel - 
  13. 8. 2019
  12:00

  Bývalý generální tajemník KSČ z dob socialistického režimu Milouš Jakeš oslavil v pondělí 97. narozeniny. Není však jediným komunistou, který se dožil tak obdivuhodného věku. Kdo jsou ti další? A je to právě členství v KSČ, co stojí za dlouhověkostí?

 • 1.Milouš Jakeš (97)

  Až překvapivě vitální je na svůj věk poslední generální tajemník ÚV KSČ a takřka nikdy si nenechá ujít oslavy komunistů Svátku práce. Podle posledních zpráv však nedávno prodělal druhý zápal plic. 

  Pohřeb komunistického pohlavára Miroslava Štěpána v Praze-Strašnicích: Milouš JakešPohřeb komunistického pohlavára Miroslava Štěpána v Praze-Strašnicích: Milouš Jakeš | Archiv Blesku

 • 2.Lubomír Štrougal (94)

  Zpráv ze života někdejšího československého premiéra z let 1970–1988 je poskrovnu. Na veřejnosti se prakticky neobjevuje, podle informací Blesku tráví stáří na své chalupě v Jizerkách.

  Lubomír Štrougal nyníLubomír Štrougal nyní | Archiv bezpečnostních složek, archiv Blesku, ČTK

 • 3.Jan Fojtík (91)

  Někdejší šéfredaktor Rudého práva. Po invazi do Československa jeho kariéra stoupala, v letech 1969 až 1989 byl tajemníkem i členem sekretariátu ÚV KSČ.

  Jan Fojtík na pohřbu Jiřiny ŠvorcovéJan Fojtík na pohřbu Jiřiny Švorcové | Michal Šula / MAFRA / Profimedia

 • 4.Marie Kabrhelová (94)

  Do listopadu roku 1989 jedna z nejznámějších představitelek tehdejšímu režimu. Po odchodu z politického života se hermeticky uzavřela před okolním světem, Blesk ji před sedmi lety vyfotil zahradě.

  Marie Kabrhelová na své zahaděMarie Kabrhelová na své zahadě | Blesk - Karel Kopáč

 • 5.Vasil Biľak (†96)

  Kariéra jednoho ze signatářů tzv. zvacího dopisu, tedy žádosti o vstup vojsk Varšavské smlouvy, nabrala na obrátkách právě v období normalizace. Komunistický ideolog zemřel v únoru 2014 v obdivuhodném věku. 

  Ze své zrady si Vasil Biľak podle svých slov nedělal těžkou hlavu.Ze své zrady si Vasil Biľak podle svých slov nedělal těžkou hlavu. | ČTK, Isifa a Nový Čas

 • 6.Peter Colotka (†94)

  Po invazi do ČSSR až do října 1988 byl členem předsednictva ÚV KSČ. Po revoluci byl stíhán pro podezření z několika trestných činů, ale nakonec byl viny zproštěn. Zemřel letos v dubnu v pokročilých 94 letech.

  Premiér tehdejší Slovenské socialistické republiky Peter ColotkaPremiér tehdejší Slovenské socialistické republiky Peter Colotka | profimedia

 • 7.Odborníci zmiňují život na vysoké noze


  1. Prima život

  Žádné tlačenice v tramvajích, na schůze a zpátky domů normalizační kádry vozili řidiči v tatrovkách. A třeba Štrougal proslul i tím, že si jako premiér vládní helikoptérou zaletěl na svou chalupu. „To byla normální úřední cesta,“ hájil se před sedmi lety. Buď jak buď, méně stresu dlouhověkosti nahrává. A jak pro Blesk připomíná gerontoložka Iva Holmerová, delšího života se zpravidla dožívají lidé vyššího sociálního statusu.

  2. Hojnost v nedostatku

  Zatímco lidé stáli fronty na maso nebo na banány, papalášům bylo vše k dispozici. To se týkalo především nedostatkových potravin, jako bylo kvalitní maso. Západní alkohol, elektroniku, ale třeba i textilní zboží pořizovali v Tuzexu, kde se platilo bony. A těmi vedle funkcionářů KSČ či Socialistického svazu mládeže disponoval jen velmi úzký okruh veřejnosti. Právě pocit štěstí – i toho materiálního – je podle Holmerové další z faktorů, který může život prodloužit.

  3. Zdravotní péče pro vrchnost

  Straníci měli zajištěnu extra péči ve vojenské nemocnici, případně v »papalášském« sanatoriu Sanopz. „Dostávalo se jim lepší péče nežli ostatním obyvatelům země,“ potvrdil Blesku historik Libor Svoboda. Podle statistiků se současní čeští muži v průměru dožívají 76 let, ženy pak ještě o šest let déle. Ne vždy je to ale výhra. „Třeba ženy posledních dvacet let života žijí s chronickými nemocemi,“ připomíná Iva Holmerová. Takový je dnes zřejmě i život Kabrhelové, která už před sedmi lety jen ztěžka chodila holích...

  4. Víra, anebo co tě nezabije...

  Tuhý kořínek, jemuž se dnešní devadesáti- a víceletí papaláši těší, musí být samozřejmě podmíněn i geneticky. Podle historika Svobody mohly mít na Jakešovu dlouhověkost vliv také nuzné poměry, ve kterých vyrůstal. Tedy podle hesla, co tě nezabije, to tě posílí. A paradoxně také to, že se mu po roce 1989 – aspoň zdánlivě – zhroutil svět. „To vás zocelí. A ještě bych řekl, že dělal celý život to, čemu věřil. Ať už si o jeho víře myslíme, co chceme. A to ho naplňovalo,“ uzavírá Svoboda.


  5. Alkohol? Ne, raději chůzi! 

  Litry vodky a cigareta za cigaretou. Asi to se leckomu vybaví, když si řekne schůze soudruhů. Jenže třeba Jakešovi tyto neřesti nic neříkaly. Nikdy nekouřil a alkohol si dal jen výjimečně. „V létě na chatě se hodně koupu, v zimě chodím na běžky. Zvláštnost u mě ale byla vždycky jediná. Nepříjemně rychle chodím, a hodně,“ svěřil také před dvěma lety svůj recept na dlouhověkost. A sportu se aktivně věnoval – stejně jako jeho první žena – také Štrougal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

kobyla1 ( 18. srpna 2019 16:56 )

A tebe při životě drží jen ta nekonečná debilita kašpare

Pepicek1953 ( 15. srpna 2019 20:02 )

pěkná blbost u nás je jedna paní celý život chodila a ještě i teď chodí do kostela a nedávno oslavila 100 roků tak co sem pletete cosi o rudých pohlavárech,proč třeba nenapíšte o tom jak nějaký starosta si v obci dělá co chce to zřejmě nemůže napsat,co

tomik007 ( 15. srpna 2019 15:39 )

Jeden z mala co si nenasadil jiny kabat jako buresovci

anonym01 ( 15. srpna 2019 10:06 )

KDO KOMU ČINI ZLO A SNAZI SE MU KRATIT PRAVO NA SVOBODU, MEL BY SE ODPALIT A BYL BY KLID. AT UZ ZAKONODARCI, POLITICI, KDOKOLIV JINY!

anonym01 ( 15. srpna 2019 10:02 )

JISTE, ALE NEBYLI TO SNAD UPRCHLICI KTERE KAPIT. SVET PRIJAL A POMOHL JIM K TY DLOUHOVEKOSTI? VRATILI SE ABYSTE JE DORAZILI?

Zobrazit celou diskusi
Další videa