Šabatová kritizuje Klokánky. Vláda pro ně shání další peníze

Autor: ČTK - 
26. července 2019
07:30

Ministerstvo práce se chystá i letos poskytnout klokánkům a podobným domovům pro děti v tísni mimořádnou dotaci na dofinancování provozu. Zařízením pro okamžitou pomoc (ZDVOP) chce dodatečně rozdělit až 22 milionů korun. V pondělí by návrh měla projednat vláda. Ministerstvo financí s mimořádnou dotací nesouhlasí. Doplacení kabinet schválil i loni. Podle podkladů činilo 21,2 milionu korun. V Česku nyní funguje 57 dětských azylových domů včetně klokánků s celkem 815 místy.

Stát poskytuje zařízením na dítě příspěvek 22.800 korun měsíčně. Částka se ale krátí za dobu, kdy dítě v domově nepobývá. Za den je to o 760 korun. Zařízení poukazují na to, že i když se zrovna o dítě nestarají, lůžko pro ně stále mají připravené, musí dům udržovat v provozu a platit zaměstnance. Peníze jim pak chybějí. Ministerstvo práce plánuje státní příspěvek v připravované novele o ochraně dětí zvýšit. Podle legislativního plánu by vláda měla dostat návrh změn zákona v září, platit by měl pak od pololetí příštího roku.

Resort chce letos na dofinancování přesunout maximálně 22 milionů korun do mimořádných dotací právě z částky na státní příspěvky. Na ně má v rozpočtu 230 milionů korun, suma se ale pravděpodobně nevyčerpá.

Nedostatek peněz měla v minulém volebním období vyřešit senátní novela, podle níž měly krizové domovy dostávat na lůžko 20.000 korun a k tomu částku na děti, o něž se starají. Horní komora návrh tehdy podpořila, Sněmovna ho pak ale neprojednala. Financování měla pak změnit i novela o sociálních službách, ani tu ale v minulém volebním období dolní komora kvůli neshodám neprojednala.

Ministerstvo financí podle svého vyjádření nerozporuje poskytnutí dotace pro Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP) , ale pouze upozornilo na to, že se jedná o běžné dotační financování v řádu jednotek milionů korun, které si zcela standardně řeší jednotlivé resorty v rámci svých běžných rozpočtů. A proto není důvod je samostatně zařazovat na jednání vlády

Na fungování zařízení ZDVOP se zaměřila i ombudsmanka Anna Šabatová. Situaci mapovala od roku 2016, zprávu zveřejnila letos v červnu. Podle dokumentu zařízení neplní svůj účel. Děti v nich pobývají dlouho, a to v průměru téměř rok. Původně to měla být pomoc krátkodobá na nezbytně nutnou dobu. V těchto domovech končí navíc i malé děti. Pro ně se přitom měla upřednostnit péče v rodině.

jardahl87 ( 26. července 2019 17:39 )

anonym : !! Jsi stále na odpis !!! Mozeček máš stále v pr.de.li že ???

xviktorie ( 26. července 2019 13:12 )

Když slyším spojení Klokánky a Šabatová, dělá se mi zle. Nikdy nezapomenu, jak Šabatová kryla Maurerovic kuřimské tyranky a snažila se vše svést na Klokánky, když už bylo jasné, jak to vše bylo, kdo je "Anička", která zmizela z Klokánku a podobně.... Proto jsem nikdy nepochopila, že se tato žena mohla stát ombudsmankou.

muscula ( 26. července 2019 12:13 )

neziskové organizace jsou zlodějina. to to za 30 let nikdo nepochopil?

1pravda1 ( 26. července 2019 11:52 )

Babo jedna, Klokánky jsou to nejlepší pro týrané děti, lepší než ta původní rodina, kam je chceš dát zpět! Kolik máš dětí, že nemáš žádnou empatii! A placení pěstouni za zavřenými dveřmi - tam je také dost případů týrání, než se na to přijde! Klokánky jsou prověřovány a nejsou za zavřenými dveřmi!

1pravda1 ( 26. července 2019 11:12 )

A DOST!!! TO VÁM NESTAČIL NEDÁVNÝ PŘÍPAD UTÝRANÉ VALINKY!!! DÍKY TOMU, BYLY 4 TÝRANÉ DĚTI ODEBRÁNY Z KLOKÁNKU, KDE SE MĚLY KRÁSNĚ. Měli pravidelné jídlo péči hráli si s dalšími dětmi, vše pod kontrolou, ale protože tam byly déle než rok - za jak dlouho se dítě vzpamatuje z týraní, tak byly předány babičce, která měla již záznam v rejstříku za týraní vlastních dětí, a nějaký soud, jen aby nebyly dlouho v Klokánku, tak je vystavil týrání, hladovění, přivazování k lednici a záchodu, mlácení do hlavy a kopání!!! Známý případ, nyní dostala babka za tu péči 8 let! Holčička se nenašla a sociální pracovnice si vůbec nevšimly že holčička skoro rok není! Neziskovka dobrá rodina dokonce lhala, že malou viděli ve školce!!! Kdyby zůstala v Klokánku - mohla žít a nemusela zažít takové týrání, že ji ráno našla oteklou starší sestra a nedokázala ji vzbudit, od té doby ji nikdo neviděl. PŘESTAŇTE JEN KVŮLI TOMU, ŽE PRÝ JSOU DLOUHO V KLOKÁNKU JE VRACET DO RODIN, KDE SI PROŽILY PEKLO!!!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud