Milionový spor o Lidový dům se vrací na začátek: ČSSD platit nemusí, Hamáček jásá

 (Autor: Blesk Zprávy)
Aktualizováno -
7. června 2019
10:07
7. června 2019
08:26

 ČSSD uspěla s dovoláním, Nejvyšší soud (NS) vrátil spor sociálních demokratů s dědici právníka Zdeňka Altnera prakticky na začátek. Opět bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 1. Podle rozsudku NS nebylo smluvní ujednání o odměně za právní služby dostatečně určité. Není ani jasné, co konkrétně Altner pro stranu vykonal. Podle Altnerových dědiců je rozhodnutí Nejvyššího soudu v rozporu s ustálenou judikaturou.

„Nás těší, že soud dal ČSSD za pravdu, podrobnější komentář poskytneme po prostudování rozsudku a poradě s právníky,“ uvedl předseda ČSSD Jan Hamáček.

Podle zrušeného rozsudku měla ČSSD vyplatit Altnerovým dědicům více než 300 milionů korun v souvislosti se zastupováním ve sporu o Lidový dům. ČSSD tvrdila, že potřebné peníze má zajištěné a situaci by zvládla. Na rozhodnutí NS čekali účastníci sporu od roku 2016. Soud dnes verdikt zpřístupnil na elektronické úřední desce.

Rozhodnutím Nejvyššího soudu ČR spravedlnost ustoupila formalismu, kterého využívá dlužník, který 19 let neplní smlouvu, dehonestoval našeho tátu jako svého věřitele, ale miliardový majetek, který mu táta zajistil, si užívá a inkasuje z něj příjmy,“ uvedli ve vyjádření pro ČTK Altnerovi potomci Patrik a Veronika. Rozhodnutí je podle nich i v rozporu s ustálenou judikaturou.

NS se zabýval jednak nárokem na odměnu za poskytnuté právní služby, jednak nárokem na smluvní pokutu. Obojí se odvíjí od smlouvy z roku 1997. Odvolací Městský soud v Praze otázku nároku na odměnu založil na závěru, že obsah mandátní smlouvy i provedení sjednané právní pomoci jsou mezi oběma znesvářenými stranami nesporné. Tento závěr ale podle NS neodpovídá obsahu spisu.

Nejvyšší soud zkritizoval práci nižších soudů

NS zdůraznil, že jedinou podmínkou pro vznik nároku na odměnu je advokátem řádně vykonaná činnost. „Odvolací soud při tom vůbec nezjišťoval, jakou právní službu původní žalobce jako advokát pro klienta provedl,“ stojí v rozsudku NS, který připravoval soudce Pavel Horňák v senátu s předsedou Pavlem Krbkem a soudkyní Ivanou Zlatohlávkovou.

Obvodní i městský soud pak podle NS nesprávně hodnotily také otázku určitosti ujednání o odměně ve smlouvě mezi ČSSD a Altnerem. Podle NS smlouva dostatečně určitá nebyla. Nejspíš to bude znamenat nutnost vycházet při stanovení odměny ze zákona o advokacii a advokátního tarifu. Kvůli tomu je nutné, aby Altnerovi dědicové doložili, jaké právní služby advokát pro stranu provedl.

Teprve poté přijde na řadu úvaha, co bude se smluvní pokutou. "Závazek k zaplacení smluvní pokuty nemůže vzniknout, aniž by byl porušen (a tedy především aniž by vznikl a v rozhodné době dosud existoval) závazek hlavní, smluvní pokutou zajištěný," stojí v rozsudku.

NS nesouhlasil s názorem pražských soudů, podle kterých Altner řádně vznesl nárok na zaplacení pokuty spolu s podáním žaloby na ČSSD. Problém musí znovu řešit obvodní soud. „Poté bude třeba zaměřit se na to, zda při závěru o neurčitosti ujednání o odměně bude možné nárok na smluvní pokutu považovat za opodstatněný, a v návaznosti na to případně i na posouzení ostatních s tímto nárokem souvisejících otázek,“ rozhodl NS. Jde zejména o přiměřenost pokuty a případný její rozpor s dobrými mravy.

Podle rozhodnutí Městského soudu v Praze z března 2016 měla ČSSD zaplatit Altnerovi odměnu 18,5 milionu korun a smluvní pokutu, která od podání žaloby do vynesení rozsudku činila 318 milionů korun. Nárok byl už v rukou exekutora, ale strana ve stejném roce úspěšně požádala NS o odklad vykonatelnosti. Od té doby se čekalo na verdikt. Vše zdrželo dědické řízení - Altner totiž mezitím zemřel. Ve sporu nyní pokračují jeho potomci Patrik a Veronika.

cepp ( 7. června 2019 10:24 )

Konečně se ukáže, že přehnané a až nestydaté požadavky zesnulého právníka jsou částečně vycucané z prstu. Jsem zvědav co si pan právník vše a v jaké ceně za služby naúčtovával. To se asi budeme divit.

PPP150W ( 7. června 2019 10:05 )

Pokud to takhle půjde dál, dočkají se potomci velmi záhy. Až jim příjde obálka s rozsudkem s nabytou právní mocí, že se žaloba zamítá a oni mají uhradit milionové náklady na soudní procesy.

VAVL ( 7. června 2019 09:52 )

Totální ostuda CSSD!!!! Od sametové revoluce byla mnohokrát vládnoucí stranou a tudíž měla možnost naše soudnictví urychlit a zlepšit. Výsledkem ovšem je je člověk dříve umře než se uzavře jeho případ - to je výsledek jejich práce a všech ostatních politických stran, které zde doposud vládly. Pan Hamáček je spokojen, s výsledkem soudu neboť se přece každá strana může domáhat práva a řádného procesu a posouzení. Jen by mě zajímalo který z potomků se dočká svého práva a konečného verdiktu. To už tu ale možná nikdo z nás asi nebude. Až bude CSSD posuzovat důvody svého pádu a poklesu voličské základny nemusí chodit daleko tento případ je krásnou ukázkou jejich přístupu k naši zemi.

4552 ( 7. června 2019 09:47 )

15 roků se to táhne co dělali těch tolik let...když začnou od začátku.to bude dalších 20 LET pak lidé umřou a vyšumí vše do stracena Ale pokud se týká obyč. lidí těm se nečeká na nic zabaví se jim majetek a hotovo. Není žádná spravedlnost vše ovládají kmotři.

Huron ( 7. června 2019 09:45 )

Je vidět že ČSSD má stále svoje lidi v justici,opět soud minimálně na deset let.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud