Nejen Čaputová, světu vládne 29 žen. Experti: „Jsou méně impulsivní, řeší se make-up i nehty“

15. 4. 2019
06:30

Zuzana Čaputová, která se v červnu stane první prezidentkou Slovenska, není zdaleka jedinou ženou v čele státu. Způsob, jakým ženy dělají politiku, se přitom od mužů liší, jak uvádějí experti. Podle nich je to dáno určitým stereotypním pohledem veřejnosti i tím, jak ženy přemýšlejí a rozhodují se. A potvrzuje to i eurokomisařka Věra Jourová, která se do vysoké politiky sama propracovala.

Britská královna Alžběta II., chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovićová nebo třeba premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová. Momentálně má svět v čele států 29 žen, které zastávají funkci královny, prezidentky, nebo premiérky. A brzy k nim přibude nově zvolená prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová.

Ženy, které se dostanou do takto vysoké politické funkce, musí počítat s tím, že na ně veřejnost bude pohlížet odlišně než na muže. V československém kontextu to zažívala i panovnice Marie Terezie, která vládla v 18. století.

Bojovala i Marie Terezie

Zápasila s otázkou, jak si má žena počínat, aby svou pozici obhájila,“ připomíná expert na protokol a etiketu Jindřich Forejt. Podle něj tehdy politice absolutně dominovali muži.

Tehdy dávala najevo, že nechce být aktivistická, nechce být provokativní a bojovnicí, protože věděla, že tyto věci v tehdy barokním dominantním mužském světě vzbuzovaly silné emoce a odmítání. Dávala najevo, že je ženou pokornou a byla silnou panovnicí. Mluvila o tom, že je mostem spojujícím vlády svého otce a syna. Ona přesně vystihla cit té doby,“ uvedl Forejt pro Blesk Zprávy.

Například česká eurokomisařka Věra Jourová, která i díky silnému portfoliu ochrany spotřebitele patří mezi nejmocnější ženy Evropy, si myslí, že vysoká politika mění pohled mužů na ženy. Celkově to ale díky odlišnému ženskému přemýšlení zlepšuje politické prostředí. 

Video „Chlapi se mě bojí.“ Jourová popsala život ženy ve vysoké politice - David Budai, Jan Jedlička, Pavel Kříž
1080p 720p 360p

Ženy mají jiné uvažování než muži v tom, že více cítí, že přichází krize, a udělají se nějaká preventivní opatření. Je potřeba přežít tady a teď, protože mám kolem sebe lidi, o které se musím postarat. Zatímco u muže je to často ten útok, nebo útěk. A toto je potřeba zohlednit, v kombinaci mužského a ženského přístupu se vytváří rozumná politika pro všechny lidi,“ myslí si Jourová.

Méně impulsivních rozhodnutí

Její slova potvrzují také politologové. „Ženy mnohem více poslouchají a uvažují, jsou méně impulsivní, rozvážnější a nechávají si více poradit,“ říká ředitel Institutu pro evropskou politiku Europeum Vladimír Bartovic.

Žena ve vysoké politice poutá veřejnost i média a mění se způsob, jakým se vykonávání funkce reflektuje. „Součástí komentářů jejího vystupování se stává účes, make-up, šaty, módní doplňky,“ uvádí expert Forejt s tím, že často jsou z žen političek vytvářeny módní ikony, aniž to ony samy chtějí.

Video Protokolář Forejt: Čaputová bude pod tlakem médií, ale rodinu chce zachovat - Blesk TV
1080p 720p 360p

ccir ( 15. dubna 2019 16:29 )

Treba mať korektnejšie informácie,inak tie príspevky budú vyzerať ...

ccir ( 15. dubna 2019 16:26 )

Dnes je už 21. storočie život ide predsa dopredu a nie dotazu, že? Treba sa zobudiť a ísť s dobou!

satanas ( 15. dubna 2019 12:04 )

Zenska za volant a do politiky nepatri..Stejne jako chlap nepatri za zehlici prkno..Ve svete, zbavenem idealu uz vladnou jedine prisery..A nejaka blondyna natom nic nezmeni..

dr.x.crement ( 15. dubna 2019 07:02 )

Tož hlavně řešit make-up,typ kloboučku,jaké šaty ????A na práci jsou přece chlapi.Jedna manažerka má u sebe tři muže,kteří vše řeší. Nejhorší politička všech dob je mama Merkel..................ta pozvala Afriku + Blízký východ do Evropy. Je třeba si uvědomit,že lidstvo je pro planetu nejhorší parazitické seskupení,dobře organizované,nekontrolovatelně se množící,všežravé a všeniči.....bohužel.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa