Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

„Opisovatel“ Miroslav Macek: Kniha od ex i s luxusní večeří za 2150 korun

Autor: J. Tomek, J. Kopřiva - 
2. dubna 2019
17:35

Kde propagovat knihu pro labužníky, gurmány a vůbec všechny milovníky jídla? No přece v luxusní restauraci vyhlášeného šéfkuchaře. A nic nevadí, že expolitik Miroslav Macek (74) podle důkazů, které má Blesk, nejspíš jen okopíroval už jednou vydané dílo. I tak stálo jeho menu s večeří a vínkem z pohledu spousty lidí majlant!

Macek se svojí o 42 let mladší manželkou Petrou Hrochovou (32) vydali na podzim knihu Labužníkem na plný úvazek. Jenže její části jsou téměř totožné s publikací Jak se stát labužníkem, kterou před patnácti lety sepsal s předchozí ženou Janou Blochovou-White (67), jak Blesk už informoval. To ale bývalému politikovi nebrání, aby „novinku" představoval ve velkém stylu. Minulý týden prezentoval knihu na společném večeru manželů Mackových. A vybral si k tomu luxusní pražskou restauraci, která patří šéfkuchaři Miroslavu Kalinovi (42).

Véča s knihou

Návštěvníci, kteří na propagační večer zavítali, se museli pořádně plácnout přes kapsu. Jako předkrm se podával slaný koláč quiche, jako hlavní chod byl na másle pečený telecí brzlík se žloutkovou kroketou. A sladká tečka? Dukátové buchtičky s makovou zmrzlinou a rumovým šodó s vanilkou. K tomu si mohli dát i speciálně vybraná vína a pořídit si Mackovu knihu. A cena? Jen za večeři bez pití přes tisícovku, pokud si ale chtěli požitkáři užít i alkohol a literaturu, stálo je to 2150 korun.

Stálí klienti

Podle majitele restaurace Kaliny se jednalo o klasickou akci. Jestli Macek skutečně knihu opsal, ale šéfkuchař hodnotit nechtěl. „To je mimo moje vnímání, nedokážu to posoudit,“ řekl Blesku. Křest literárního počinu si prý může u něj v podniku zařídit každý. „To není problém, křtili jsme knihu Romanu Vaňkovi,“ dodal Kalina, známý i jako porotce z kuchařské soutěže MasterChef, s tím, že manželé Mackovi jsou jeho stálí klienti.

Lže, jako dýchá

Sám expolitik ve vydání knihy žádný problém nevidí. „Text, který jsem použil, je celý můj, celý jsem ho napsal já a veškeré recepty, které jsem tam dal, jsem psal já nebo moje paní. A samozřejmě jsem se ptal i nakladatelství, jestli nevadí, že ten text už jednou vyšel, kde byly recepty mé bývalé ženy. A nakladatelství s tím nemělo žádný problém,“ hájil se Blesku Macek.

K jeho slovům, že v knize použil jen své pasáže, se vyjádřila i Blochová, která je podepsaná pod původní knihou. „Lže, jako když dýchá. To on umí,“ tvrdila s tím, že spíš než spisovatel by se měl její bývalý manžel titulovat jako opisovatel. Blesk totiž získal i její rukou psané pasáže, které z knihy Macka a Blochové „přeskočily" do knihy Macka a Hrochové…

Dřív se kvůli ní pral

Právě kvůli řečem o Blochové kdysi Macek předvedl nejznámější moment své kariéry. Exministr zdravotnictví David Rath (53, exČSSD) před 13 lety dostal od někdejšího místopředsedy ODS „výchovný pohlavek" na sjezdu zubařů, který Macek moderoval. Důvodem bylo Rathovo nelichotivé vyjádření na adresu konferenciéra o Blochové. Rath totiž tvrdil, že si ji vzal jenom pro peníze. Tím ale celý výstup neskončil. Ještě označil Macka za zbabělce a politici se do sebe pustili pěstmi. Nakonec museli zasáhnout asistenti a oba kohouty od sebe odtrhnout.

Dráž než u knihkupců

Propagační večer manželů Mackových vyšel v plné parádě jednoho návštěvníka na 2150 korun. Z toho nechal 1765 za jídlo a pití a kniha ho vyšla na 385 „kaček". Jenže u knihkupců se dá pořídit o 100 levněji. Vypadá to tak, že si gurmáni připlatili nejen za gastronomický požitek, ale i za četbu.

ki33 ( 2. dubna 2019 20:44 )

Blochová byla vždycky kočka. Prej jí zahnul a pak se chtěl vrátit. To ví jen oni. Ale pěkná ženská to je.

ki33 ( 2. dubna 2019 20:41 )

ty jsi kůň

ki33 ( 2. dubna 2019 20:41 )

ty jsi kůň

mbmb ( 2. dubna 2019 20:04 )

illenne ( 2. dubna 2019 19:22 )

Cena za ten večer takový majlant . Tam muselo být narváno . Ještě, že jsem schopná uvařit skvěle a ještě za přijatelnou cenu. A po takové večeři a ještě s panem"spisovatelem", pěkně děkuji, vůbec netoužím. Internet je plný receptů a na úrovni, takže jakápak kniha a ještě od něho.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud