Dělal jsem to pro Česko, brání se Faltýnek v kauze mýtného. Co prozradily policejní nahrávky?

Autor: ČTK, všm, vei - 
9. 3. 2019
09:01

Policie v sobotu kolem 6:30 ukončila zásah na radnici Brno-střed, v pondělí už bude úřad v plném provozu, napsala mluvčí radnice Kateřina Dobešová. V noci na pátek obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Pro pět z nich žádá státní zastupitelství vazbu. Podle některých médií je mezi zadrženými také radní Jiří Švachula (ANO), který má na starosti investice. Problém má podle deníku Právo i první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, a to kvůli odposlechům.

Návrh na vazbu se podle dnešních Lidových novin týká kromě Švachuly ještě tří podnikatelů ze stavebních firem a vedoucího investičního odboru Brna-středu Petra Liškutina. Jména ale oficiálně zatím nikdo nepotvrdil. O vazbě bude rozhodovat v sobotu soudce Městského soudu v Brně za účasti dozorového státního zástupce.

Policisté ve čtvrtek a pátek zasahovali na různých místech v Česku. Druhá větev případu podle dostupných informací souvisí s děním kolem mýtného tendru včetně schůzek mezi šéfem Kapsche Karlem Feixem, místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem a předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Pojítkem obou větví by mohl být právě Švachula, který není jen řadovým komunálním politikem, ale také sponzorem ANO a členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo. Na antimonopolním úřadu byl v rozkladové komisi.

Faltýnek: Ušetřili jsme 1,5 miliardy

Jaroslav Faltýnek, pravá ruka premiéra Andreje Babiše, schůzky se zástupci firmy Kapsch i antimonopolního úřadu připustil. Jednal prý ale v zájmu České republiky, aby mohla vypsat tendr na mýto. Uvedl to v písemném prohlášení. Faltýnek zdůraznil, že v minulém volebním období byl v dopravní koaliční radě, která se zabývala otázkou výběru mýtného.

„Z tohoto důvodu je tedy zřejmé, že jsme se setkávali se všemi relevantními subjekty, ale i experty na otázku výběru poplatků za přepravu v rámci české dálniční sítě,“ uvedl. Tyto schůzky považuje za legitimní. Podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun. 

„Naším cílem bylo to, aby tendr vůbec proběhl a Česká republika nemusela složitě řešit, že systém na výběr mýta přestane být funkční a Česká republika bude přicházet o finanční prostředky, které z mýta plynuly, ročně jde o deset miliard korun,“ pokračoval Faltýnek.

Podle deníku Právo se ale dopravní rada vůbec neměla spory o novém dodavateli mýtného systému zabývat . „Dopravní koaliční rada byla orgán ustanovený tehdejší koaliční vládou. Neměla od ministerstva dopravy žádný mandát vyjednávat o mýtném, protože to nebyl orgán, který spadá pod ministerstvo. Výhradně se zabývala rozšířením zpoplatnění mýtného i na silnice I. třídy,“ uvedla pro Právo mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

To potvrdil například i poslanec Jan Birke (ČSSD), který rovněž v koaliční radě seděl. O žádném pověření pro Faltýnka netuší. „Řešili jsme to jen v rámci koalice. Řešili jsem výši zpoplatnění, ale žádné pověření ani žádný jiný mandát pan Faltýnek k dalším vyjednáváním za koaliční radu neměl,“ popsal pro Blesk Zprávy Birke.

Právo navíc uvedlo, že schůzky Faltýnka s Rafajem a Feixem, jak je zachytila policie, se měly odehrát tři měsíce poté, co už ministerstvo soutěž uzavřelo a vybralo vítěze, který nahradí systém Kapsche konsorcium CzechToll/SkyToll, jenž nabídlo lepší cenu. 

Deník cituje také z policejních zdrojů. „Faltýnek řekl předsedovi ÚOHS Rafajovi mj., že je potřeba udělat to, co chce společnost Kapsch,“ shrnují prý detektivové obsah rozhovorů nahraných 10. listopadu 2017 v brněnských hotelech Holiday Inn a Voroněž, kde se Faltýnek nejprve sešel se šéfem Kapsche a poté s Petrem Rafajem. 

OHS loni 9. května skutečně zrušil zadávací řízení na zakázku týkající se mýtného, a to kvůli údajným pochybením ministerstva dopravy.

Advokátka: Ze svědka může být snadno obviněný

Faltýnek se v pátek omezil pouze na tiskové prohlášení a víc říct nechtěl. Neodpověděl Blesk Zprávám ani na dotaz, čím policie odůvodnila žádost, aby jí odevzdal počítač a telefon. „To já nevím, to je dotaz na policii,“ opakoval. „Respektoval jsem veškeré požadavky, policie se chová profesionálně, takže jsem vydal počítač, telefon,“ řekl jen s tím, že obavy z obvinění nemá. 

Advokátka Dagmar Raupachová pro Blesk Zprávy uvedla, že není rozhodně běžné, aby policie zabavila svědkovi osobní věci. 

„Pokud někdo vystupuje v pozici svědka, pak požadované věci vydat nemusí, to je jeho právo. Policie musí takovou žádost podrobně doložit a odůvodnit,“ popsala advokátka s tím, že když policie takové vydání požaduje, existuje důvodné podezření, že mají přímou souvislost s případnou trestnou činností.

„Samozřejmě z pozice svědka se může každý velmi rychle dostat do pozice podezřelého či obviněného,“ dodala Raupachová. 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

marmat ( 10. března 2019 18:48 )

to jste si TO podrbali s Kaldou.... ZA KOLIK TYHLE BLUFY PÍŠETE ?

marmat ( 10. března 2019 18:45 )

miloši- V to pevně doufám

marmat ( 10. března 2019 18:42 )

opr: TI - ONDRÁČKA.....

marmat ( 10. března 2019 18:29 )

Ani Váš/Tvůj nízký věk a nízké IQ neomluví takové minely...pouze duševní nemoc

marmat ( 10. března 2019 18:26 )

Jak tráví profesor Fiala víkendy ??? Konspirací ? Poslechy odposlechů, intrikami, nebo jde dokonce na vzduch ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa