Nečasová úkolovala rozvědku po radě od kartářky. Soud jí zpřísnil trest

Aktualizováno -
1. března 2019
15:26
Autor: ČTK - 
1. března 2019
14:26

Za zneužití Vojenského zpravodajství v pátek odvolací soud zpřísnil Janě Nečasové (dříve Nagyové) i třem obžalovaným zpravodajcům podmíněné tresty a zákazy činnosti. Někdejší šéfce kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) uložil tříletou podmínku a desetiletý, tedy maximální zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Dnešní verdikt v kauze, která v roce 2013 přispěla k pádu Nečasovy vlády, je pravomocný. Státní zástupce se pro čtveřici domáhal nepodmíněných trestů vězení.

Zpravodajci Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek dostali podmínky v délce 2,5 let, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let.

Nečasová podle rozsudku zosnovala zneužití pravomoci, když v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší manželky Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod.

"Obžalovaná navštívila kartářku, ke které chodila řadu let a která se podle ní nikdy nezmýlila, a ta jí sdělila, že manželka jejího milence doktora Nečase má milence," shrnul předseda odvolacího senátu pražského městského soudu Richard Petrásek. Podle něj bylo právě tvrzení kartářky důvodem, proč Nečasová kontaktovala Páleníka s požadavkem na sledování. Později nechala sledovat také dva zaměstnance úřadu vlády.

Skutečnost, že Nečasovou potrestal nejpřísněji, zdůvodnil senát tím, že oba skutky zorganizovala. "Bez jejího přičinění by ostatní obžalovaní zůstali bezúhonnými osobami," podotkl soudce.

Nečasova současná manželka Jana je obžalovaná ještě v dalších dvou kauzách. V prvním případě se zpovídá z údajného vyzrazení utajované informace BIS lobbistovi Ivu Rittigovi. Druhý případ se týká údajného podplácení poslanců příslibem lukrativních funkcí a zahrnuje také krácení daní z dárků, které Nečasová dostávala od vlivných podnikatelů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hejhej ( 2. března 2019 18:23 )

Kantýnská v Nečasově kabinetu za úkolování rozvědky jenom podmínků ??? Justice dokazuje, že nejsme právní stát.

kradlous ( 2. března 2019 07:46 )

Ve vyspělé demokracii by tato vykutálená sexichtivá kantýnská a ubožák Nečas za tento závažný trestný čin bručeli na mnoho let.

marmat ( 1. března 2019 22:29 )

Krušná bilance SM "románku" : pád vlády, druhé manželství s prvky domácího násilí soudy a rozsudky............Ani velké konto radost nečiní-nevyváží nikdy skandál vhodný k emigraci

marmat ( 1. března 2019 22:23 )

Je Vám 10, nebo 12, nebo jste ZASE jenom zdenekk ?

marmat ( 1. března 2019 22:22 )

Je Vám 10, nebo 12, nebo jste ZASE jenom zdenekk ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud