Havel byl v Bílém domě „jako doma“. Podívali se tam i premiéři Nečas, Zeman či Špidla

 • Autor: ČTK,nkov - 
  24. 2. 2019
  12:18

  Český premiér Andrej Babiš byl na 7. března pozván na oficiální návštěvu amerického prezidenta, kde se sejde s republikánem Donaldem Trumpem. Návštěvy Bílého domu se tak dočká dříve než prezident Zeman. Ten do Oválné kanceláře zatím zavítal jen jako premiér. Kteří čeští političtí zastupitelé si potřásli rukou s vůdcem USA? A kdo se do sídla ve Washingtonu podíval víckrát?

 • 1.Havel byl miláčkem prezidentů

  Prvním politickým zástupcem v USA byl po pádu komunismu československý, později český prezident Václav Havel. V roce 1990 vystoupil s projevem v americkém Kongresu. Jako český prezident přitom navštívil Bílý dům hned třikrát. Osobně tak poznal tři americké protějšky – republikány Bushe staršího a mladšího a demokrata Billa Clintona

  Prezidentské páry na slavnostní večeřiPrezidentské páry na slavnostní večeři | ČTK

 • 2.Klausovi to vyšlo napodruhé

  Bílý dům navštívila většina premiérů samostatné České republiky, prvním z nich byl již v říjnu 1993 Václav Klaus, který se tehdy ovšem setkal pouze s viceprezidentem Alem Gorem, s nímž jednal o záměru ČR vstoupit do Severoatlantické aliance.

  Podruhé se Klaus v roli předsedy vlády do sídla amerického prezidenta dostal v květnu 1995, kdy během zhruba půlhodinové schůzky jednal s prezidentem Billem Clintonem také o české cestě do NATO.

  Jako první český premiér se Klaus setkal s prezidentem Clintonem v roce 1995Jako první český premiér se Klaus setkal s prezidentem Clintonem v roce 1995 | Profimedia

 • 3.Zemana přivedl boj s terorismem

  S prezidentem Clintonem se ve Spojených státech setkal jako premiér také Miloš Zeman, a to v listopadu 1999 na slavnostním setkání na Georgetownské univerzitě k 10. výročí pádu berlínské zdi. Do Bílého domu se ovšem Zeman dostal až za George Bushe, a to v listopadu 2001 krátce po teroristických útocích na USA.

  Bush tehdy ocenil informace od českých tajných služeb, týkající se schůzky jednoho z útočníků z 11. září Muhammada Atty s iráckým diplomatem v Praze (o tom, zda se setkání opravdu konalo, ovšem dodnes panují pochybnosti).

  Miloš Zeman zavítal do USA jako premiér, jako prezident zatím nikoliMiloš Zeman zavítal do USA jako premiér, jako prezident zatím nikoli | ČTK

 • 4.Špidla dorazil dvakrát

  V červenci 2003 navštívil dokonce dvakrát Bílý dům tehdejší sociálnědemokratický premiér Vladimír Špidla. S prezidentem Bushem jednal jak o vzájemných vztazích, tak o boji proti terorismu nebo o válce v Iráku, která začala v dubnu 2003.

  Iráku se týkala i druhá schůzka, při které se Špidla setkal s viceprezidentem Richardem Cheneyem a mluvil s ním o poválečné obnově této země a o míru na Blízkém východě s tím, že obě věci spolu souvisejí.

  Po teroristických útocích 11. září zavítal za Bushem i premiér ŠpidlaPo teroristických útocích 11. září zavítal za Bushem i premiér Špidla | Profimedia

 • 5.Topolánek: třetí Čech u Bushe

  Třetím českým premiérem, který se v Bílém domě setkal s prezidentem Bushem, byl v únoru 2008 Mirek Topolánek. Do Washingtonu přiletěl mimo jiné kvůli podpisu memoranda o zrušení amerických víz pro české občany, hlavním bodem jednání ale byly přípravy na vybudování protiraketového radaru v Brdech.

  Právě toho se týkala schůzka mezi Topolánkem a Bushem, radar ovšem nakonec vybudován nebyl. Bushův nástupce Barack Obama projekt přehodnotil a v září 2009 USA od záměru vybudovat v ČR a Polsku protiraketový štít upustily.

  S G.W.Bushem se sešel i premiér TopolánekS G.W.Bushem se sešel i premiér Topolánek | Profimedia

 • 6.Nečas s Obamou řešili radar

  Do Bílého domu se podíval také premiér Petr Nečas, a to v říjnu 2011. S Barackem Obamou tehdy jednal o americkém zájmu o tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně i o projektu na vznik centra Severoatlantické aliance pro výcvik pilotů v ČR.

  Šéf Bílého domu při setkání ocenil Českou republiku jako dobrého spojence USA. Vyzdvihl například spolehlivost českých vojáků na misi v Afghánistánu.

  Petr Nečas se sešel s prvním afro-americkým prezidentem USA ObamouPetr Nečas se sešel s prvním afro-americkým prezidentem USA Obamou | ČTK

 • 7.Sobotka prezidenta nepotkal

  Sídlo americké hlavy státu navštívil i Babišův předchůdce v čele vlády Bohuslav Sobotka, a to dokonce dvakrát. Ani jednou ovšem nešlo o schůzku s Obamou. V listopadu 2014 jednal Sobotka s viceprezidentem Joem Bidenem, který ocenil aktivitu České republiky v oblasti prosazování lidských práv.

  Hovořili tehdy také o o spolupráci v obraně a energetice. Podruhé Sobotka navštívil Bílý dům v dubnu 2016, kdy se zúčastnil večeře pořádané Barackem Obamou pro vrcholné představitele států, kteří byli ve Washingtonu na jaderném summitu.

  Český premiér se krátce setkal s americkým viceprezidentem Joe Bidenem.Český premiér se krátce setkal s americkým viceprezidentem Joe Bidenem. | Twitter Lubomíra Zaorálka

  Video Babiš dostal pozvánku od Trumpa. Schůzky se zúčastní i Monika s Melanií - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

luder ( 25. února 2019 09:55 )

Běžní Rusové jsou zřejmě nejhodnější lidé na světě... https://zoommagazin.iprima.cz/miroslav-zikmund-cesta-stoletim/bezni-rusove-jsou-zrejme -nejhodnejsi-lide-na-svete-tvrdi-miroslav?fbclid=IwAR1TmwBVWQ-JGqetSHBDXxWKTAN1neBuB69KNLd_XZWb6Qsap R1j3xulHP8

salto ( 24. února 2019 17:07 )

turbina ( 24. února 2019 15:29 )

Skoro jako Zeman pro Čínu a Rusáky.

hradnisamohonka ( 24. února 2019 15:27 )

Dotační podvodník Bureš bude první soudně uznaný estebák a komunista který navštívil Bílý dům. Naštěstí není Čech, ale slovenský šmejd.

al.bunda ( 24. února 2019 14:45 )

Tak Havel tam musel pravidelně...aby mohl amíkům lízat paty samozřejmě

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud