Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Jednotné přijímačky na střední nemají smysl, přiznal Plaga. Co chce jinak?

Autor: peb, ČTK - 
8. února 2019
17:40

Současný způsob výběru dětí pro studium na středních školách by se podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) měl změnit. Rozhodovat o budoucnosti dětí na základě testů v jednotných přijímacích zkouškách nemá smysl, řekl v pátek na mezinárodní konferenci Digitální Česko 2019. Podle Plagy by o dalším vzdělávání dítěte měly rozhodovat spíše jeho dovednosti a obecní studijní předpoklady. Chtěl by také, aby tolik dětí neodcházelo ze základních škol na víceletá gymnázia.

„Opravdu si myslím, že nemá smysl rozhodovat o budoucnosti dětí na základě jednoho nebo dvou testů z češtiny a z matematiky,“ uvedl Plaga. Podle něj by se měl především využít maximální potenciál každého žáka.

„Správná cesta, kterou já bych se rád vydal, pokud k tomu budu mít příležitost a pokud k tomu bude politická vůle, tak je nasměrovat dráhy dětí na správné cesty během druhého stupně studia na základě gramotností, nikoli testu z matematiky a obecných studijních předpokladů,“ řekl. 

Všichni uchazeči o studium maturitních oborů s výjimkou uměleckých musí od jara 2017 skládat jednotné přijímací zkoušky. Mohou si podat přihlášky na dvě školy, na obou se jim pak započítává lepší výsledek ze dvou termínů zkoušek, které skládají z matematiky a češtiny. Výsledek z jednotných zkoušek musí na většině středních škol tvořit alespoň 60 procent celkového hodnocení při přijímání nových žáků. Na sportovních gymnáziích je to 40 procent. O přijetí rozhoduje ředitel školy.

Ministr odmítl i společnou hranici úspěchu

Ministr v pátek znovu odmítl zavedení takzvaného cut-off score, tedy společné hranice úspěšnosti pro přijetí ke studiu maturitních oborů, které žádá Asociace krajů ČR. Podle hejtmanů by toto opatření pomohlo zvýšit úroveň vzdělávání. Podle analýzy ministerstva by ale naopak těžce dopadlo na chudší regiony a ještě víc by to prohloubilo rozdíly mezi jednotlivými kraji v Česku.

Plaga dnes také řekl, že by chtěl, aby tolik dětí z páté třídy neodcházelo na víceletá gymnázia. „Vezměte si, že my jsme se vrátili k osmiletým gymnáziím a rozřazujeme děti po páté třídě. Trend všude jinde je co nejdéle je udržet ve vzdělávací soustavě a neselektovat, zvlášť ještě na základě kritérií, jako je třeba bohatství,“ vysvětlil.

K jednotným přijímacím zkouškám se loni přihlásilo 87 261 žáků. Největší zájem byl tradičně o osmiletá gymnázia, kam směřovalo 21,6 procenta uchazečů. Zhruba šest procent se hlásilo na šestiletá gymnázia a necelá pětina na čtyřletá gymnázia. Kolem poloviny dětí dělalo přijímací zkoušky na střední odborné školy. Zbylých asi 16 procent skládalo testy na učilištích a nástavbách.

Lubica258 ( 20. prosince 2019 14:01 )

Já si myslím, že by měly být na každou školu jiné přijímačky. Nemá podle mě moc smysl, aby se například na zdravotnickou školu dělali přijímačky z matematiky. Daleko lepší by tam byla biologie. Dcera se hlásí na gymnázium a bude dělat přijímací zkoušky z matematiky, češtiny a angličtiny. Má trochu problémy s matematikou, tak jsme jí zaplatili cvičné testy na https://www.to-das.cz/ , aby si doučila to, co jí moc nejde.

flora ( 8. února 2019 21:52 )

Jenže tím systémem by se dmes na SŠ nikdo nedostal, nikdo by neudělal ani tu maturitu, natož VŠ. Opravné zkoušky dnes stíhají jedna druhou, na neuvěřiteknáý počet pokusů o složení maturity mají 5 let Každý chce být min. bakalář, každý chce mít titul.Navíc se to vše dá koupit. Takže ten starý, průhledný systém ,by dnes opravdu neměl úspěch, je nepoužitelný

flora ( 8. února 2019 21:45 )

Až poslední věta mě vyvedla z omylu,že si čtu o ZŠ. Protože 16% odchází na učiliště a nástavby. Takže vlastně nevím, co tím chtěl pan Plaga sdělit, nástavby jsou přeci až po mauritě. A co myslí tím " nasměrovat dráhy dětí na správné cesty během druhého stupně studia na základě gramotností, nikoli testu z matematiky a obecných studijních předpokladů,“ také netuším. Druhý stupeň studia je pro Plagu ta střední škola nebo od páté obecné do deváté? Semlel všechno dohromady. Ať žije další reorganizace v českém školství ! A to, že ředitel rozhodne o přijetí, je opravdu třešnička

And-60 ( 8. února 2019 19:46 )

To je charakteristické pro tuto zemi. Ti bohatí své blbečky zaplatí, protože v konečném součtu rozhoduje "nestranný" ředitel, který úplatek přejmenovaný na sponzorský dar s radostí přijme. Jinak platí, že desítky let byly celostátně vyhlášovány přijímací zkoušky pro celou republiku . Proto ministr jedná podle, falešně a účelově podporuje korupci, úplatky a další lumpárny. Darebák kryje darebáky...Hnus.

verca21 ( 8. února 2019 18:07 )

No bezva. V r. 2017 tyhle přijímačky s velkým humbukem "uvedl" tehdejší ministr školství do provozu, a přijde další a už zase né. Tak to zase změní a kolik to zase bude stát ??? A pak přijde další a zas to bude jinak. Je zvláštní, že za "komoušů" to šlo min. 20 let stejně a šlo to.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa