Chovanec končí ve Sněmovně. „Neumím se radovat z toho, že vládneme s ANO,“ říká exministr

Aktualizováno -
13. 1. 2019
18:25
13. 1. 2019
14:13

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března. Řekl to podle České televize dnes v Plzni na krajském sjezdu strany. Nesouhlasí totiž s účastí ČSSD ve vládě s hnutím ANO. Někdejší zastupující šéf sociální demokracie informoval o svém záměru před Vánoci současného předsedu ČSSD Jana Hamáčka. Předseda sociálních demokratů napsal, že jeho krok respektuje a rozumí mu. Chovanec podle něj nechce štěpit poslanecký klub. Podle místopředsedy ČSSD Romana Onderky jde o Chovancovo osobní rozhodnutí, i on napsal, že poslancovo rozhodnutí respektuje.

„Chtěl jsem to říct dneska kolegům na konferenci, protože oni mi ten mandát dali,“ řekl Chovanec v ČT. „Předsedu strany (Jana) Hamáčka jsem informoval, tuším, v prosinci,“ dodal. „Nechci ve své podstatě kazit integritu klubu sociální demokracie, protože já se opravdu neumím radovat z toho, že vládneme s ANO a myslím si, že je lépe odejít,“ uzavřel.

Šéf poslaneckého klubu Jan Chvojka je rád, že Chovanec bude pro ČSSD dál pracovat jako předseda krajské organizace v Plzni. „Odchod Milana Chovance ze Sněmovny mě netěší, ale respektuji ho. Je dobře, že jako krajský předseda bude pro sociální demokracii dál pracovat,“ uvedl Chvojka.

Jaroslav Foldyna, který v posledních týdnech oznámil, že nehodlá obhajovat na březnovém sjezdu funkci místopředsedy a zbavil se funkcí na úrovni okresu a kraje, nezná důvody Chovancova rozhodnutí, věc proto nechce komentovat.

Hodnotit Chovancův odchod z poslaneckých lavic se nechtělo ani premiérovi Andreji Babišovi (ANO). „Já k tomu nemám žádný komentář, je to záležitost sociální demokracie,“ řekl Babiš těsně předtím, než odletěl na týdenní cestu do Asie.

Konec s vysokou politikou

Chovanec chce z Parlamentu odejít po sjezdu ČSSD, který bude na začátku března v Hradci Králové. Po odchodu ze Sněmovny se chce několik měsíců věnovat sám sobě, zejména svému zhoršenému zdraví, uvedl na facebooku. „Svůj další život nevidím ve vrcholové politice,“ dodal.

Podle webu volby.cz by měl  Chovance ve Sněmovně nahradit starosta Stříbra a bývalý dlouholetý poslanec Václav Votava. Ten ČTK dnes řekl, že se zatím nerozhodl, jestli funkci poslance přijme. „Je to příliš čerstvé. Pan Chovanec oznámil, že odejde do konce března a do té doby se také já rozhodnu,“ řekl dnes Votava ČTK.

Chovanec je dlouhodobým kritikem účasti sociálních demokratů v menšinové vládě s hnutím ANO, nevyslovil kabinetu důvěru ani loni v létě s odvoláním na své svědomí. Prohlásil tehdy, že sociální demokracie má ve vládě s ANO hrát nedůstojnou roli fíkového listu.

ANO a ČSSD mají dohromady 93 poslanců, a ve dvousetčlenné Sněmovně tedy potřebují pro své návrhy získat vždy ještě podporu některé z dalších stran. Kabinet vládne s podporou KSČM.

marmat ( 14. ledna 2019 19:16 )

KARMA je zde zcela GRÁTIS = zdarma !!!

marmat ( 14. ledna 2019 19:14 )

Duben 2019.Nemyslím ovšem 1.Apríla, chystá evidentně 13.komnatu pana Chovance...Když prohlásil přede rokem AB, že je tato osoba NEJVĚTŠÍ ZLO NAŠÍ POLITIKY, tak to jaksi zapadlo.Ani CH,ani jeho soukmenovci to nerozporovali!Takže BINGO století ???

marmat ( 14. ledna 2019 19:07 )

To skandál s Tuhým se uhrál v rámci pověsti naší Policie do pryč...do Bratislavy Tohle má a bude mít JINEJ záběr.Minimálně Evropskej.......Také podivné ticho opozice je doslova hmatatelné !!!

marmat ( 14. ledna 2019 19:01 )

cezar8: Vypadá to že opravdu je zde naprosto přímá souvislost.Proto státní zástupce vybubnuje závěry vyšetřování ČH až v dubnu...Chovanec končí v PS 31.3.2019. Pak se zřejmě budou dít nepředstavitelné věci .

kalina107 ( 14. ledna 2019 17:13 )

Ten duševní mrzák ještě ze svého úpku chce udělat nějaké hrdinství nebo co ? Doufám , že před spravedlností neuteče třebaže jsme v Česku . Doufám , že spolu se Sobotkou budou stát u soudu vedle sebe a sedět že budou taky spolu . A taky doufám , že bude zahozen klíč od jejich cel .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa