Policie „zabrušuje“ do výroků Okamurova poslance. Sněmovnu žádá o vydání Roznera

Autor: Jakub Veinlich - 
12. 12. 2018
10:20

Sněmovní mandátový a imunitní výbor má na stole další žádost o vydání poslance k trestnímu stíhání. V hledáčku vyšetřovatelů je poslanec hnutí SPD Tomia Okamury Miroslava Rozner. Policisté ho chtějí zbavit imunity, aby mohli vyšetřovat jeho výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku. Informoval deník Právo, Blesk Zprávám informaci o policejní žádosti potvrdil místopředseda výboru Petr Gazdík (STAN).

„Ano, nejsem takový odborník na kulturu jako třeba pan exministr Herman (Daniel Herman, KDU-ČSL – pozn. red.), ale bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ řekl poslanec Miroslav Rozner.

Právě za tento výrok zamířilo na představitele SPD hned několik trestních oznámení. Policie teď proto žádá Poslaneckou sněmovnu, aby Roznera zbavila poslanecké imunity. Podle deníku Právo ho chce stíhat kvůli podezření ze spáchání trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

Trestný čin upravuje paragraf 405 trestního zákoníku a jeho pachatel může strávit ve vězení od půl až do tří let.

Výbor žádost projedná příští týden

„Ano, žádost policie nám dorazila. Mandátový a imunitní výbor se jí začne zabývat příští úterý,“ potvrdil Blesk Zprávám žádost policie místopředseda výboru Petr Gazdík (STAN).

Politici budou chtít podle Gazdíka nejspíš vyslechnout jak zástupce policie, tak i státního zástupce. „Zvlášť u výroků je vždy takové vyšetřování obzvlášť citlivé,“ doplnil místopředseda výboru.

O Roznerovi má rozhodnout „jeho“ výbor

Rozner je členem výboru, který má dát doporučující stanovisko celé Sněmovně k policejní žádosti. Poslanec SPD bude proto z jednání vyloučený, aby nemohl hlasovat sám o sobě.

„Měl by být účasten jednání jen v té části, kdy bude vysvětlovat a hájit se před mandátovým a imunitním výborem. Jinak předpokládám, že bude z jednání vyloučen kvůli své podjatosti,“ popsal proceduru Blesk Zprávám Gazdík.

Video Za židovský původ čelí urážkám. Exministr Herman promluvil o rasismu, na výkup vepřína v Letech je hrdý. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Rozner už jednou podobnému trestnímu stíhání čelil. Jak ale upozornil deník Právo, policie případ, který se týkal i šéfa SPD Tomia Okamury, nakonec odložila. Do hry ho ale s žádostí o opětovné vyšetření vrátili zpět žalobci.

Svým výrokem Rozner narážel na odkup vepřína v Letech u Písku, kde stál za protektorátu koncentrační tábor pro Romy. Po letech vyjednávání nakonec Sobotkova vláda objekt vykoupila a na jeho místě chce stát postavit pomník.

Okamurovo hnutí za Roznerem stojí

„Zásah Státního zastupitelství v tomto případě nese znaky aktivismu a vyvolává otazníky nad objektivitou vyšetřování celého případu,“ reagovalo hnutí SPD na aktuální žádost police ve svém tiskovém prohlášení.

„Poslanec Miloslav Rozner totiž nezpochybňoval utrpení lidí, ke kterému docházelo v táboře v Letech. Miloslav Rozner zcela oprávněně zpochybňuje v souladu s názorem hnutí SPD vynaložení astronomické částky na výkup vepřína a budování památníku na tomto místě (celkem zhruba 600 milionů korun). Výše částky je v hrubém nepoměru k péči o jiná místa, kde za druhé světové války byli vražděni a mučeni čeští vlastenci,“ hájí Roznera SPD s tím, že poslanci hnutí budou hlasovat proti vydání svého kolegy.  

Sněmovna by o vydání Roznera mohla hlasovat na své lednové schůzi. V tomto volebním období už poslanci vydali ke stíhání těsně po volbách premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše i předsedu poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Policie chtěla stíhat také poslanec KSČM Zdeňka Ondráčka, jejich žádosti ale Sněmovna nevyhověla, a tak ho dál před stíháním chrání imunita.

Kvůli výrokům o táboře v Letech měl v minulosti problém také předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Řekl, že tábor nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Policie ale případ odložila a Okamura svůj výraz mírnil a poupravil. Uvedl, že tábor většinou nikdo nehlídal a lidé se v něm mohli volně pohybovat.

Miroslav Rozner na sebe při vstupu do politiky upozornil svojí mediální uměřeností, kdy na žádost na odpovědi novinářů řekl, že do věci raději nebude „zabrušovat“ a nechá vyjádření na Okamurovi jako předsedovi.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 13. prosince 2018 22:17 )

https://www.armadninoviny.cz/rusky-pravoslavny-extremismus-a-neonacismus.html

anonym01 ( 12. prosince 2018 17:37 )

zalez stbaku!

anonym01 ( 12. prosince 2018 17:29 )

zloděje nechráním. Babiše k stíhaní za podvody bych vydal hned.

satanas ( 12. prosince 2018 15:52 )

Uz mas umyty nadobi, ze se seJes do politiky?? Anonymnich pitomcu je tu i bez tebe dost, Nano pitoma!

satanas ( 12. prosince 2018 15:48 )

Nedivim se ze v "Protektoratu Tschechai und Möhren zavrou nekoho zato, ze si dovoli rict nahlas nazor..A Takovej Bilobradek a Herrman za paktovani se s potomky okupantu, SSsaku jsou ocenovani za prinos k "Pratelstvi mezi vecnymy neprateli",...NEspolehejte na Rusy ze vam opet pomohou,,nezaslouzite si to!

Zobrazit celou diskusi
Další videa