Klausův rival z voleb Švejnar má nové místo. Povede dozorčí radu Letiště Praha

Autor: ČTK - 
9. 12. 2018
22:15

Novým předsedou dozorčí rady Letiště Praha se stal ekonom Jan Švejnar. Nahradil Petra Minaříka, který odstoupil z funkce. Změny ve svém složení šestičlenná dozorčí rada schválila na svém zasedání 16. listopadu, napsal dnes server E15.cz s odkazem na zápis o zasedání rady. Důvodem změn je fúze Českého Aeroholdingu a Letiště Praha, která se uskutečnila 1. října.

Na pozici místopředsedy dozorčí rady Petra Šobotníka vystřídal Ondřej Landa. Švejnar i Landa byli podle serveru před změnami řadovými členy dozorčí rady Letiště Praha. Minařík a Šobotník i po změnách členy dozorčí rady zůstali, vyplývá z webu letiště.

„Všichni v dozorčí radě máme zájem na tom, aby se letiště výborně vyvíjelo. Doposud jsou výsledky nadmíru dobré, doufám, že to bude pokračovat,“ řekl Švejnar deníku E15.

Švejnar dříve působil jako předseda dozorčí rady Aeroholdingu, jehož je Letiště Praha nástupnickou společností. „Ze dvou dozorčích rad vznikla fúzí jedna, požádali mě, abych byl předsedou, a žádost jsem přijal. Aeroholding byl nad letištěm, jeden ze dvou předsedů dvou dozorčích rad se tak stal předsedou nové rady,“ uvedl Švejnar.

Rozhodnutí dozorčí rady o personálních změnách bylo jednomyslné, píše server. Letiště Praha převzalo po zániku Aeroholdingu odpovědnost za veškeré smlouvy a majetek. Součástí Aeroholdingu byly spolu s letištěm také firmy Czech Airlines Technics, Czech Airlines Handling a další společnosti.

Sporná volba v roce 2008

Švejnar je někdejším prezidentským kandidátem, který v únoru 2008 podlehl Václavu Klausovi v nepřímé volbě ve Španělském sále. Poslanci a senátoři svými hlasy tehdy až na třetí pokus zvolili Klause, což provázela řada nejasností a sporů. Například poslanec Evžen Snítilý (ČSSD) v rozporu se zbytkem své strany se rozhodl nejprve zdržet se a poté podpořit přímo Klause, kterému dali hlasy i bývalí poslanci sociální demokracie Miloš Melčák a Michal Pohanka. Klausovu zvolení napomohla i neúčast poslankyně Strany zelených Olgy Zubové. 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců. Velkou část voličů ovšem tyto volby příliš nezajímají.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
okluznifranta ( 10. prosince 2018 08:14 )

Letiště Praha? Už se to nejmenuje po vožralým zrzkovi??

marmat ( 9. prosince 2018 23:19 )

ULTRA sporná volba změnila běh naší republiky !!! Kde jsme mohli být, kdyby tehdy pan prof.Švejnar zvítězil....!? Málokdy se to vzpomíná-bylo to jako v pohádce :1) volba cesta hliněná 2)volba cesta zlatá....... Mohli jsme být jinde a pyšní. 100% bez ukradeného pera a neskutečné/šokující amnestie

Zobrazit celou diskusi
720p 360p
Další videa