Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Sněmovní „nenažranci“ hrají o čas a 90 tisíc. „Pokrytectví a zdržování,“ tepe je Pirát

Autor: Jakub Kopřiva - 
6. listopadu 2018
05:20

Zaslouží si poslanci přidat až 15 tisíc korun měsíčně a zvýšit si tak už dost královský příjem skoro na 76 tisíc hrubého? Podle jednoho z nich Petra Pávka (55, za STAN) ano. S tím ale nesouhlasí Mikuláš Peksa (32, Piráti), který chce růst platů zpomalit a tvrdí, že zákonodárci akorát zdržují.

Nenažranci! Tak nazval některé poslance prezident Miloš Zeman (74). Namíchli ho, že otálejí s projednáním zákona, který by jim zpomalil růst platů. Budou-li dál sedět s rukama v klíně a nepoužijí je k hlasování, od ledna jim vzrostou platy o 15 tisíc na přepychových 91 tisíc. Postup poslanců přitom kritizuje i jeden z nich – Pirát Mikuláš Peksa, který byl v pondělí hostem pořadu Epicentrum.

Když poslanci zvyšují vlastní platy…

Blesk: Pane poslanče, váš kolega poslanec Ferjenčík řekl, že nechce vyšší plat, aby si v hospodě doma nepřipadal jako zm*d. Souhlasíte?

Peksa: „Já souhlasím s tím, že by se s tím určitě něco mělo dělat. Protože tak, jak je to teď nastavené, to vlastně není autopilot. Je to spíš automatická převodovka. To nastavení vede k tomu, že poslanci prostřednictvím zvyšováním platů ve státní správě můžou zvyšovat i svoje vlastní (poslanecký plat se odvíjí od průměru mezd i platů ve státním sektoru – pozn. red.). Což není dobře.“

Video  Epicentrum: Chci přidat, přirozeně jako každý, říká "nenažranec" Pávek.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Pirát: Zeman by se měl omluvit

Blesk: Podle prezidenta jsou ti poslanci, kteří chtějí brát víc, nenažranci. Co vy na to?

Peksa: „Já si myslím, že ústavní činitelé by měli těmito slovy šetřit, a když už to ujede, tak by se měli omluvit.“

Blesk: Vašemu kolegovi to také ujelo…

Peksa: „Můj kolega se omluvil a myslím si, že to tak bylo správné.“

Zdržovací taktika

Blesk: Proč tak dlouho seděli poslanci s rukama v klíně, místo toho, aby je použili k hlasování o platech? Je to zdržovací taktika, která jim přinese výrazně vyšší mzdy?

Peksa: „Ano, v podstatě je to zdržovací taktika, protože záleží na tom, kdy se to přesně schválí, aby to mohlo být účinné od nového roku. A pokud proběhnou všechny standardní lhůty, jak jsou nastavené, tak se to nestihne. Což je podivné, protože na začátku procesu v podstatě všichni hlasovali pro to, aby se zákon projednal. Zřejmě někteří s předpokladem, že budou moct couvnout.“

Blesk: Pokud se podíváme na hlasování, tak je zatím váš jediný spojenec nečekaně SPD. Ostatní buď nesouhlasili, nebo nehlasovali. A to i přes hromování pana premiéra…

Peksa: „V tomhle jsem trošičku zklamaný z toho, že takzvané demokratické strany nedokážou říct, že tento problém bychom měli řešit. Působí to pak pokrytecky.“

Věří v mimořádnou schůzi

Blesk: Myslíte, že se toto téma rozsekne na mimořádné schůzi, kterou jste iniciovali?

Peksa: „My si myslíme, že mimořádná schůze se sejde, protože je k tomu potřeba minimálně 40 poslanců a my je dali dohromady. Na druhé straně, na schválení pořadu schůze je třeba nadpoloviční většina Sněmovny a tam to budeme mít podstatně těžší.“

Blesk: I pokud to stihnete, posíláte to dál do Senátu. Máte nějaké signály z horní komory?

Peksa: „Pokud je mi známo, tak ne.“

Blesk: Jsou to i jejich platy…

Peksa: „Tak třeba předpokládají, že se ten problém vyřeší tím, že nebude schválen program schůze a nebudou problém muset řešit oni a nebudou se k tomu muset hlásit. V podstatě, že špinavou práci za ně udělá někdo jiný.“

Blesk: To jsou silná slova. Vy máte pocit, že senátoři si nechtějí špinit ruce?

Peksa: „Já jsem neslyšel nikoho, že by to téma chtěl zvednout a snažit se, aby do toho senátoři nějakým způsobem zasáhli.“

Mimino chce víc mléka

Že chce víc, otevřeně přiznal v dolní komoře vlastně jen poslanec Petr Pávek (55, STAN). „Já chci přidat, protože všude jinde ve všech ostatních oblastech jsme přidali a přidáváme dál,“ neskrýval svůj názor. A použil i nevšední příměr. „Každé mimino chce víc mléka a každý důchodce chce vyšší penzi. To je naprosto přirozené,“ uvedl.

Svůj postoj vysvětloval právě v pondělním živě vysílaném Epicentru na Blesk.cz. „Bude-li se dařit všem a porostou platy a důchody, tak ať rostou i zákonodárcům a obráceně,“ míní. 

Víc korunek však budou brát poslanci od Nového roku tak jako tak. Teď jenom záleží, kolik to bude. Návrh vlády premiéra Andreje Babiše (64, ANO), aby vzrostly méně, leží ve Sněmovně už několik měsíců a zákonodárci zatím neměli – nebo nechtěli mít – čas jej projednat.

Pokud by totiž zákon schválili, vzrostly by jim platy ze 75 900 na 82 731 korun. Zkrátka by nepřišli ani ministři, případně premiér či prezident – poslední dva přitom okatě dávají najevo, že o žádné peníze navíc nestojí. Jenže když se do konce tohoto roku norma projednat nestihne, nárůst bude skokový na rovných 91 tisíc. A to jen u řadových poslanců, kterých je v dolní komoře jako šafránu. Předsedové různých výborů by si přilepšili ještě víc!

Dali si „štempl“

Že o projednávání zákona nemá většina poslanců zájem, ukázalo páteční jednání. Na něm šéf klubu Pirátů Jakub Michálek (29) navrhl, aby o zbrzdění platů hlasovali 16. listopadu. Pro tento návrh ale bylo jen 46 ze 157 přítomných poslanců. Co to znamená? Zákonodárci budou rozhodovat o svých výplatních páskách až v prosinci. A tím si dali pomyslný štempl, že jim platy s největší pravděpodobností vzrostou o celých 20 %.

I kdyby totiž zákon prošel dolní komorou, musí „proběhnout“ ještě Senátem a ten má třicetidenní lhůtu na projednání. Pak ještě musí svůj podpis připojit i hlava státu. Piráti ještě zkusí věc zvrátit na mimořádné schůzi Sněmovny. V tom našli nečekaného spojence v SPD a podporu zástupců ANO nakonec slíbil i premiér Andrej Babiš. Datum rokování však ještě známé není.

Peníze pro všechny

Změna by se měla dotknout všech ústavních činitelů, tedy i senátorů, ministrů, premiéra a prezidenta. A i když by si Zeman mohl přijít na pohádkových 300 tisíc, pro růst platu má spíše slova opovržení. „Ty platy jsou zhruba, když k tomu přičtu i náhrady, čtyř-až pětinásobně vyšší, než je průměrná mzda. Když někdo chce ještě víc, tak ho mohu charakterizovat krásným českým slovem nenažranec,“ pronesl už dříve v pořadu Týden s prezidentem a nyní přidal ještě slova o „svrchované drzosti“. Podle něj vyšší platy nezabrání politikům, aby chtěli ještě víc.

Kolik berou a budou brát? Kolik berou a budou brát? | Výpočet Blesku/ČTK

Politici mlčí

Blesk oslovil všechny předsedy poslaneckých klubů s dotazem, co jejich strana udělá pro to, aby se projednal zákon o platech. Šéf klubu Pirátů Jakub Michálek i jeho protějšek z SPD Radim Fiala (49) se shodli na tom, že kvůli tomu svolají mimořádnou schůzi Sněmovny.

To lidovecký šéf poslanců Jan Bartošek (46) tak iniciativní nebyl. „Za KDU-ČSL mohu říci, že my to neblokujeme. Vystupovat můžete, rozhodující je, jak se pak hlasuje na plénu,“ řekl. Na rozdíl od dalších předsedů se alespoň ozval.

Rozhořčený byl i premiér Babiš. „Považuji za nehorázné, že nechtějí zabránit tomu, aby se navyšovaly platy poslancům o 20 procent. Je to skandální a je to ostuda,“ soptil. „Máme poslance, kteří jsou nezávislí, ne vždy se řídí podle mých názorů. Já za sebe budu chtít, aby se to schválilo,“ dodal pro web Novinky.cz šéf ANO s tím, že „jeho“ zákonodárci mimořádné zasedání dolní komory podpoří.

Mohli mít dokonce i superplat!

Až 230 tisíc hrubého navrhoval jako plat pro poslance v roce 2011 tehdejší šéf rozpočtového výboru Pavel Suchánek (66, ODS). Mělo to ale háček. Zákonodárci by přišli o všechny náhrady. Ty jim náleží například za pronájem kanceláře, telefon nebo cestování a šplhají se do výše několika desítek tisíc korun. Tento návrh ale tehdy ve Sněmovně smetli ze stolu, asi se báli biče voličů.

13352 ( 6. listopadu 2018 11:59 )

tak jsem si řekl, že si dnes sám zvýším plat, půjdu za šéfem, co tomu bude říkat. asi nic a já vám asi už nenapíšu, protože mě vyrazí

blackhole1 ( 6. listopadu 2018 09:15 )

Volit? UŽ NIKDY! A to nejen já.

iFender ( 6. listopadu 2018 08:34 )

STAN, Farsky,Gazdik(zadna kritika jde prece o clena strany i kdyz nenazraneho) a "zlatokop" Pavek stydime se za vas ,protoze delate jen ostudu Ceske republice. Vsichni jste tak kristalove cisti ovsem nenazrani.I miminka chteji dostat pridano hrde prohlasil a ostatni politici mu v zakulisi poklepavali na ramena co jineho mohl clovek ocekavat.Co to je za odporneho cloveka? Tohoto "tezkeho korytare " i STAN by se mela ceska politika zbavit.Pfui Teufel! NEVOLIT!!!

bijecods ( 6. listopadu 2018 07:23 )

Do politiky se chodí pro peníze a moc. Novináři asi záměrně nepíšou, kolik poslanců a jaký plat mají v zemích EU s ohledem na počet obyvatel a jejich průměrnou mzdu. Dozajista by jsme zjistili, že ti v česku jsou přemnoženi a přeplaceni. To je důsledek našich vlád za 30 let.

zada ( 6. listopadu 2018 07:17 )

Pan prezident i pan premiér má pravdu - sněmovna je nenažraná. Jmenovitě, kdo je proti hraje o čas a zdržuje!!!! Jmenovitě prosím!!!!! Ať víme kdo je kdo!!! A koho nevolit!!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud