Kritik Babiše chystá konkurenci Zemanovým medailím. Bude u toho i Klus

Autor: bud - 
27. 10. 2018
06:10

Organizátoři velkých protestů proti premiérovi Andreji Babišovi chystají na neděli 28. října vlastní oslavy stoletého výročí republiky. Podle předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře má jít o alternativu k oficiálnímu programu na Hradě a probírat se mají nadčasová témata, která Česko trápí. „Není to reakce na vyznamenání, ale něco takového se dalo očekávat,“ řekl Minář k tomu, že Miloš Zeman udělí medaili některým kontroverzním osobám.

Expremiér Petr Pithart, ekonom Tomáš Sedláček, hudebník Tomáš Klus, spisovatel Jiří Paděvet nebo třeba youtuber Kovy. I tito lidé vystoupí v neděli na pražském Václavském náměstí v rámci akce, která oslaví 100 let republiky.

Uskuteční se symbolicky od 19:18 a očekáváme zhruba 20 tisíc lidí. Smyslem má být důstojné připomenutí velkého výročí. Vystoupí přední české osobnosti, které promluví k minulosti i současnosti a tomu, co jsou největší výzvy do budoucna,“ řekl pro Blesk Zprávy organizátor Mikuláš Minář, který stojí za vznikem spolku Milion chvilek a v minulosti organizoval protesty proti premiéru Andreji Babišovi (ANO).

Podle Mináře nejde o oficiální oslavu a také takto akce nemá žádný demonstrativní podtext. „Chceme dát stranou vymezování se vůči konkrétním osobám a chceme spíše držet ty příspěvky v obecné rovině. Aby se týkaly něčeho hlubšího,“ popsal Minář.

„Protiváha programu na Hradě“

Na druhou stranu tím, kdy se ta akce koná, vytváříme takovou přirozenou protiváhu programu, který se děje oficiálně na Hradě. Akce proběhne ve stejnou chvíli, kdy se budou udělovat vyznamenání a kdy bude v televizi debata Babiše a Zemana. Takže kdo není spokojen s oficiálním programem, může to oslavit naším způsobem,“ popsal organizátor.

Miloš Zeman udělí státní vyznamenání i některým lidem, u kterých to vyvolává debatu a kontroverze. Diskuse se například vede kolem muzikanta Michala Davida, herce Ivana Vyskočila nebo třeba slovenského podnikatele Pavol Krúpy. Pražská alternativní oslava ale podle organizátora není přímou reakcí na tato vyznamenání. „Akci máme naplánovanou už měsíc. Ale na druhou stranu se dalo trochu očekávat, že to bude kontroverzní,“ řekl Minář.

Video Demonstrace proti Babišovi i komunistům proběhly po celém Česku (5.6.2018) - Blesk

Právě Minář stál například za velkou demonstrací z letošního června, při které desítky tisíc lidí protestovaly proti Babišovi a jeho vládě. Další protesty proběhly na jaře. Tehdy lidé provolávali třeba hesla „Babiše do koše“ nebo „Česko není firma.“

Další demonstrace možná budou

„Mělo to velký smysl, byť nebyl dosažen ten požadavek, kvůli kterému jsme demonstrovali. Ale tím, že jsme dali hlasitě najevo, že s děním nesouhlasíme, si řada lidí si uvědomila, co se děje, že situace není zdravá,“ říká Minář s tím, že demonstrace nevylučuje ani do budoucna. A věnovat by se chtěl také osvětě. „Rádi bychom se soustředili i na další témata, která s naší demokracií souvisí a jsou také problémem. Příkladem je třeba to, že je milion lidí v exekuci, což společenskou atmosféru poškozuje,“ dodal.

V rámci oslav 100 let republiky se po celé zemi uskuteční desítky akcí. Připraven je kulturní program s koncerty, výstavami a slavnostními pochody. V neděli se bude v Praze konat vojenská přehlídka a celé oslavy vyvrcholí velkým ohňostrojem. Stoleté výročí přijelo do Česka oslavit i několik významných státníků včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové.

Takto lidé v červnu demostrovali proti Andreji Babišovi:

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

jentakjenkobliha ( 27. října 2018 21:39 )

Ewwa: Krávo pitomá,aleia má pravdu.

Ewwa ( 27. října 2018 20:08 )

Ubožáku, ty si ale dement!

borka30 ( 27. října 2018 19:29 )

Bude Klus kokrhat sám nebo vezme s sebou celou svou rodinu?

aleia ( 27. října 2018 18:59 )

To bude důstojná oslava 100 let republiky,když ten ruský,hradní šváb si z toho udělal soukromý svátek M.Zemana a jeho užitečných idiotů.

honzazchaIoupky ( 27. října 2018 17:59 )

neodstoupil, ale měl

Zobrazit celou diskusi
Další videa