Schwarzenberg se obává o osud Česka. Poslanci velebili první republiku, v níž se narodil

26. 10. 2018
12:32

K první republice vystoupili ve Sněmovně v pátek mnozí, ale také jeden pamětník, který ji zažil - byť jako miminko. Nejstarší poslanec Karel Schwarzenberg se narodil v prosinci 1937, a zažil tak i přijetí mnichovské dohody v září 1938, která tuto éru ukončila. Sněmovna dnes přijala usnesení, ve kterém se přihlašuje k ideálům a odkazu této éry. Sám kníže však přidal i důrazné varování, v němž se obává o osud dnešního Česka.

Sněmovna se přihlásila k odkazu 28. října 1918, kdy vznikl samostatný československý stát. Demokratický charakter státu dolní komora pokládá za základní pilíř moderní České republiky, stojí v deklaraci, kterou poslanci přijali k stému výročí československé samostatnosti.

Předejme to našim dětem, apelovali poslanci

Před poslanci promluvili ke státnímu svátku předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a zástupci všech sněmovních stran. Vyzdvihli ideály první Československé republiky - humanismu, svobody a demokracie, tehdejší představitele v čele s prvním prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem, kteří u zrodu samostatného státu stáli, a připomínali také dějinný vývoj.

Vondráček zdůraznil, že ideály první republiky přežily oba totalitní režimy - nacismus i komunismus. „Jsme povinni zachovat hodnoty naší republiky a předat je našim dětem,“ uvedl. Podle předsedy ODS Petra Fialy je Česká republika díky první republice moderní a úspěšnou zemí. Nechceme jen odkazovat, chceme navazovat, řekl Fiala.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš podotkl, že vyspělá společnost se obejde bez diktátorů a oligarchů. Doufá, že česká společnost už bude svobodná. „Přeji nám více spolupráce a méně her na vítěze a poražené,“ řekl. Vznik společného státu Čechů a Slováků, ale i „kulturní rozvod“ obou národů připomněl předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Máme být na co hrdí, protože jsme dokázali vyrobit od špendlíku po jadernou elektrárnu cokoli, co jsme si zamanuli,“ uvedl. Předseda SPD Tomio Okamura vyzdvihl československé legionáře. Jejich odkaz podle něho znamená závaznou povinnost bojovat za suverenitu Česka.

Předseda ČSSD Jan Hamáček připomněl lidi, kteří kvůli Československu obětovali své životy. „My nikdy nedokážeme vyjádřit dostatečnou vděčnost těm, kteří pro naši demokracii a svobodu přinesli oběť nejvyšší,“ prohlásil. „Zažíváme ekonomický úspěch, ale bez demokracie je takový úspěch jen iluzí,“ řekl. Připomněl slova T. G. Masaryka, že demokracii dělají demokrati a lepší demokracii lepší demokrati. Buďme nejen demokraty, buďme lepšími demokraty, dodal.

„Jsem přesvědčen, že náš moderní československý stát se zrodil proto, aby tady byla svoboda, aby tady byla spravedlnost a k tomu ideálu musíme vždy tíhnout,“ prohlásil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Představitelé všech tří odbojů si zaslouží úctu a vděk, uvedl.

Vystoupil i jediný pamětník

Bývalý ministr zahraničí čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg pojal svůj proslov zčásti jako pamětník. Řekl, že je posledním poslancem, který zažil první československou republiku. „Já se obávám, že jsem poslední poslanec, který se v této republice aspoň narodil a zažil celé její osudy od protektorátu přes Únor, a tak dále,“ uvedl.

„Teď se zamýšlíme nad tím, co bylo před sto lety. Byl to velmi civilizovaný převrat. Buďme vděčni císaři Karlovi, blahé paměti, který zakázal použití násilí. Takže to předání moci v Praze a všude proběhlo naprosto klidně, bez násilí. Teprve poté se vrátil Masaryk, Beneš i pokusil se navrátit Štefánik ze zahraničí. Převrat byl dělán zde, muži 28. října, a byl to civilizovaný způsob, jak se to stalo,“ upozornil kníže.

„Starý sedlák“ Schwarzenberg přidal varování

V další části projevu byl ale Schwarzenberg kritický. Řekl, že jednou z myšlenek T. G. Masaryka bylo evropanství. „My ovšem tady se zde vyznamenáváme spíše tím, že se o Evropu nezajímáme. Ano, čerpáme dotace, to s nadšením, ale přispíváme co nejméně a se solidaritou to u nás také valné není,“ řekl. Svoji humanitu stát podle něj ukázal, když odmítl sirotky ze Sýrie. „Opustili jsme všechny ideály a zůstalo nám pouze národní sobectví,“ postěžoval si.

„Obávám se, že když všechny ideje, na kterých náš stát, naše republika byla postavená, opustíme, když neprokážeme ani Evropě ani světu, že jsme k něčemu užiteční, také svým sousedům ničím nepomáháme. A popravdě řečeno našemu vlastnímu národu, když se dívám, jak ničíme vlastní půdu, což je hrozné, starý sedlák Schwarzenberg vám řekne, to je opravdu tristní pohled, když se podíváme, jak byly vydolovány staré domy v našich městech a vlastně už jádro Prahy není obývané,“ upozornil.

„A já vás ujišťuji, když neprokážeme užitečnost ani vlastnímu národu, ani sousedům, ani Evropě a světu, tak se obávám o osud našeho státu, tak se obávám o naši další samostatnou existenci,“ varoval Schwarzenberg.

Deklarace Sněmovny k 100. výročí založení Československa

„Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky hlásí se k odkazu 28. října 1918 a oceňuje úspěšné úsilí představitelů naší země vedoucí k založení samostatné Československé republiky. Považuje demokratický charakter státu, na jehož základě byla první republika postavena, za základní pilíř moderní České republiky. Navrhuje, aby toto výročí posloužilo k posílení národní hrdosti a ambicí České republiky patřit mezi nejúspěšnější země světa.“

Video Jak Hrad oslaví 100 let vzniku ČSR - Blesk TV
1080p 720p 360p

salto ( 27. října 2018 10:38 )

dajancaY) Ono to s první republikou není tak růžové jak se nám snaží namluvit, ale kavárna sluníčka a vítači to vidí jinak. Chtělo by to trochu zapátrat v historii, kterou se tak ohánějí.

satanas ( 26. října 2018 19:13 )

Doufam ze jste si uzili politiku vcera u JIlkovy..Leva strana,, ta semetrika uprostred obzvlast zato stala!

willi48 ( 26. října 2018 16:30 )

No to je vlastně pravda, dík za doplnění.

horalysa ( 26. října 2018 15:53 )

Co moudrého očekáváte že řekne politik, který nikdy ničemu nerozuměl. Jen hloupě tláchal. Navíc politický turista, který střídal strany jako trenýrky.

kradlous ( 26. října 2018 15:40 )

Kníže Blekota je k politování.Tomu plácání stejně nikdo nerozumí snad jenom křivák Kradlousek.Zase mluvil,mluvil a pak usnul.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa