Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

„Masaryk by spadl z koně.“ Politiky nadzvedli Zemanovi „ekonomičtí zm*di“

Autor: ČTK, AKu - 
16. října 2018
15:13

Premiér Andrej Babiš (ANO) chápe, že prezidenta Miloše Zemana napadají v souvislosti s Viktorem Koženým či Zdeňkem Bakalou různá slova, pondělní vulgární vyjádření hlavy státu na jejich adresu však není na veřejnosti vhodné. Babiš to řekl v úterý poté, co uvedl do úřadu ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Slova prezidenta z živě vysílaného rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál už dříve kritizovali další politici. Podle Bakaly Zeman vulgárním slovníkem snižuje úřad prezidenta.

Zeman mluvil vulgárně v části rozhovoru, kde prozradil jména některých lidí, které vyznamená u příležitosti 28. října. Bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou, slovenského podnikatele Pavola Krúpu a někdejší novinářku Janu Lorencovou přitom charakterizoval jako bojovníky proti „ekonomickým zmrdům“, za které označil Koženého či Bakalu.

Bakala poslal vyjádření k Zemanovým výrokům v úterý odpoledne. A prezidenta nešetřil. „Je obtížné adekvátními slovy vyjádřit, jak nebezpečně Miloš Zeman svými hrubými výrazy snižuje úřad prezidenta ČR,“ uvedl Bakal v prohlášení zaslaném Blesk Zprávám.

Babiš v úterý uvedl, že chápe, že při vyslovení jmen Koženého či Bakaly napadají hlavu státu různá slova. „Nicméně si myslím, že ta slova, co on použil, nejsou samozřejmě na veřejnosti vhodná,“ uvedl. Babiš je podobně jako prezident často kritický k Bakalovu působení ve firmě OKD. V úterý řekl, že Bakala svou činností zdevastoval celý kraj a z firmy vytáhl desítky miliard.

Trapnost a demence, zní z řad pravice

Zemana už v pondělí kritizovali další politici. Předseda ODS Petr Fiala označil jeho výroky za nevhodné a nepřijatelné. „Možná nás to už nepřekvapí, ale zvyknout si na to nesmíme,“ konstatoval na Twitteru. Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila z dříve inteligentního a schopného Zemana zbyly jen „ku*dy a zm*di“. „A takhle si ho i spousta lidí zapamatuje. Nemám z toho radost,“ uvedl.

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka na Twitteru napsal, že Zeman zklamal úřad, který zastává. „Masaryk, kdyby dnes slyšel rozhlas, tak by spadl z koně,“ napsal. Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) apeloval na Zemana, aby si uvědomil, že je hlava státu. „Jinak to snad ani nestojí za komentář. Je mi trapně a stydím se,“ dodal.

Místopředseda STAN Vít Rakušan hovořil o projevech demence. „Jsou různé. U mužů je to prý často chlípnost a vulgarita. Taková ta slina v koutku úst starých pánů, zvláštní jiskra v oku, sprosté slovo a pobavený úsměv na rtu. Prý dnes mluvil prezident?“ napsal na sociální síti.

Moderátor Jan Pokorný se v pondělí posluchačům za prezidentův vulgarismus omluvil, Zeman jej pak zopakoval. Moderátorův postoj označil za „pubertální odpor“ vůči termínu, který sám považuje za adekvátní. Za vulgarismus se později omluvil i mluvčí rozhlasu, který současně považuje záležitost za uzavřenou a rozhovory s prezidentem chce dál připravovat.

Do boje vyrazil i hradní mluvčí

Na lidi, kterých se prezidentovy vulgarismy dotkly, ještě v úterý večer zaútočil na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Vyzbrojil se přitom citátem z Osudů dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška. „Lidé, kteří se pozastavují nad silným výrazem, jsou zbabělci, neboť skutečný život je překvapuje, a tací slabí lidé jsou právě těmi největšími poškozovači kultury i charakteru,“ uvedl.

 

V roce 2014 vyřkl Zeman vulgární slova v přímém přenosu Českého rozhlasu v souvislosti s názvem ruské skupiny Pussy Riot. Český rozhlas se poté rozhodl Hovory z Lán předtáčet, na což Zeman tehdy odmítl přistoupit.

Rada Českého rozhlasu podle mluvčího Miroslava Dittricha zatím žádnou stížnost ani podnět v souvislosti se Zemanovým vystoupením neobdržela, a proto se jím nebude zabývat.

ivoadIIer ( 17. října 2018 16:47 )

Tady je slušná společnost a oplzlé výroky po Zemanovi se tu nesmí opakovat!

kajineknahrad ( 17. října 2018 16:45 )

Ano, soudruh Zeman má pravdu, jsou to ekonomičtí *** a vy ostatních deset milionů jste neekonomičtí ***, tedy slovníkem soudruha prezidenta.

willi48 ( 17. října 2018 11:04 )

Jurečko, ty snaživý slizoune, když Masaryk nepadal z koně když tady předváděl ty svoje odporné výstřednosti zločinec Havel, tak se na tom koni udrží i teď. A mimochodem, z duše nemám rád lidi, kteří místo krásného českého "ho.no" říkají "ó nikoliv".

willi48 ( 17. října 2018 08:28 )

jemináčku, to nesmíš chodit do vyhřátý hospůdky

jdi-se-bodnout ( 16. října 2018 20:23 )

To mí kamarádi v hospodě také, ale mluví slušněji.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa