Nový impuls i vážná nemoc. Bělobrádek zvedl lidovce ze dna, proč skončí jako šéf?

Autor: ČTK, AKu, vei - 
13. 10. 2018
15:45

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek už nebude na březnovém sjezdu strany v příštím roce kandidovat do čela lidovců. Oznámil to ještě předtím, než komisaři sečetli výsledek 2. kola senátních voleb, ve kterém ho porazil policejní exprezident Martin Červíček z ODS. Bělobrádek vystoupil před novináři během jednání celostátní konference KDU-ČSL, která je nejvyšším lidoveckým orgánem mezi sjezdy. Připomeňte si jeho cestu na vrchol.

Bělobrádek uvedl, že delegátům celostátní konference sdělil své rozhodnutí ještě před začátkem sčítání hlasů v senátních volbách. S jejich výsledkem odchod z čela KDU-ČSL nespojuje. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že po osmi letech svého předsednictví cítí, že lidovci potřebují nový impuls.

Pavel Bělobrádek se narodil v roce 25. prosince v Náchodě. V letech 1995 až 2001 vystudoval veterinární hygienu a ekologii na Fakultě veterinární hygieny a ekologie Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. O sedm let později získal na téže škole doktorský titul. Vzdělání si dále doplnil na CEVRO institutu, kde v letech studoval 2011–2013 Postgraduální MPA program - Bezpečnostní a krizový management.

Od roku 2001 pracoval na krajské veterinární správě jako veterinární inspektor. V roce 2004 vstoupil do KDU-ČSL a o pět let později se stal generálním tajemníkem strany v Pardubickém kraji. Lidovci si ho jako předsedu zvolili 20. listopadu 2010 na mimořádném sjezdu ve Žďáru nad Sázavou. Nahradil tak dosavadního předsedu Cyrila Svobodu, který rezignoval poté, co se KDU-ČSL v květnových parlamentních volbách nedostala do poslanecké sněmovny.

Za Bělobrádka se lidovci vrátili do Sněmovny

Pod Bělobrádkovým vedením se strana v roce 2013 vrátila do Poslanecké sněmovny, když ve volbách získala 6,78 % hlasů a 14 mandátů. Následně vstoupila do koaliční vlády premiéra Bohuslava Sobotky, přičemž Bělobrádek získal post vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace. Celkem třikrát obhájil předsednický post KDU-ČSL, naposledy v květnu 2017.

Video Komunální volby 2018: Tisková konference KDU-ČSL - Blesk/Jakub Kopřiva

Neúspěchem skončil pro Bělobrádka projekt společné koalice s hnutím STAN před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2017, která po nepříznivých předvolebních průzkumech o pouhé dva měsíce později skončila. KDU-ČSL se nakonec i tak do Sněmovny dostala, získala však pouhých 5,8 % hlasů a o čtyři mandáty méně než před čtyřmi lety. Strana se nakonec rozhodla odejít do opozice, vedení však své funkce obhájilo.

Video Předvolební duel Martina Červíčka (ODS) a Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL). - Blesk TV

Dne 1. února 2018 oznámil Bělobrádek svůj záměr kandidovat za KDU-ČSL ve volbách do Senátu na podzim 2018. Za volební okrsek zvolil rodné Náchodsko. V prvním kole zvítězil se ziskem 26,62 %, v druhém kole se utkal s kandidátem ODS Martinem Červíčkem.

Pavel Bělobrádek je ženatý, s manželkou Janou mají syna Josefa a dcery Anežku a Marii. V roce 2010 oznámil, že trpí roztroušenou sklerózou, jeho stav je však dlouhodobě stabilizovaný.

Video Bělobrádek skončí jako šéf lidovců. - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa