Pátek 27. ledna 2023
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, sněžení -1°C

Okamurův bratr ve Sněmovně? Šanci dává odchod Čižinského i Hermanův tvrdý boj o Senát

Autor: simao - 
9. října 2018
12:20

„Okamura Hayato, pro EU i pro NATO, japonsky je výkonný a dbá na české zákony.“ Tenhle popěvek měl podpořit senátní kandidaturu staršího bratra Tomia Okamury v barvách KDU-ČSL. Hayato Okamura neuspěl, pokud ale klapne nikoli nereálný plán dbát na české zákony, bude moci z poslaneckých lavic, jak píše úterní Právo. Plán však má dva hlavní předpoklady – poslanec Jan Čižinský (Praha Sobě) uspěje ve vyjednávání v Praze a jeho první náhradník u lidovců Daniel Herman v boji o Senát.

Byla by to lidovecká akce kulový blesk – Jan Čižinský, který byl zvolen za KDU-ČSL, je poslancem od října 2017, v barvách Praha Sobě však vybojoval úspěch v pražských volbách na magistrát i do komunálu, kde jeho hnutí rozdrtilo konkurenci na Praze 7 a získalo přes 55 procent hlasů. A tak by své křeslo poslance mohl přepustit náhradníkovi. Není ale jasné, kdo by se jím stal.

Hermanův boj o Senát

„Pokud dostanu místo v radě, tak se určitě vzdám poslaneckého mandátu,“ uvedl Čižinský Právu, které upozorňuje, že náhradníkem je v tuto chvíli exministr kultury Daniel Herman. Ten však vyčkává na výsledek senátních voleb, které proběhnou již 12. a 13. října.

V 1. kole skončil Herman těsně druhý se ziskem 15,13 procenta za Janem Teclem (ODS), starostou Havlíčkova Brodu, který si připsal 15,44 procenta, 7740 hlasů a Hermana předstihl o pouhých 154 hlasů. Bude takto těsná i finální bitva o Senát? A otočí se pořadí kandidátů?

Video  Pavel Bělobradek děkuje voličům a vyzývá je, aby šli k druhému kolu senátních voleb. 
Video se připravuje ...

Dojde na Hayata?

Pokud by Herman vybojoval křeslo v Senátu, dalším poslaneckým náhradníkem je právě Hayato Okamura, který se ve svých politických preferencích výrazně liší od svého bratra Tomia, radikálního lídra SPD.

Video  Hayato Okamura: Kritika bratra Tomia ve studiu Blesku  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Hayata Okamuru před volbami podpořil i hudebník Quido MC, který v minulosti šil právě do jeho bratra či třeba Miloše Zemana, jehož označil za „ruského švába“. A připomněl, že Hayato Okamura je naopak proevropský a o referendum o vystoupení z NATO neusiluje.

V senátních volbách skončil Okamura na Praze 8 až pátý, do druhého kola tam postoupili kandidát Pirátů Lukáš Wagenknecht a profesor Pavel Dungl za TOP 09 a STAN.

Je přitom tahle varianta s přesunem Čižinského na magistrát, Hermana do Senátu a Okamury do Sněmovny skutečně na stole? Čižinský s Hermanem spolu vše již konzultovali. A Okamurovi nezbývá než čekat. Samotní lidovci přitom zatím stoprocentně neví, jak se bude postupovat – záleží právě na Čižinském a povolebním vyjednávání pražské koalice.

Zmiňovanou variantu proto v KDU-ČSL nevylučují, jsou ale opatrní. „Záleží, jak se bude vyvíjet v Praze u pana Čižinského. Pan Čižinský s panem Hermanem jsou v kontaktu, o tom, co by mohlo být za scénáře, vědí. A samozřejmě se bude vše odvíjet od toho, jak to bude za prvé u pana Čižinského, za druhé u pana Hermana. Asi bychom teď nepředbíhali,“ potvrdila Blesk Zprávám mluvčí KDU-ČSL Denisa Morgensternová. 

Připravují rezignační dopis

Další detaily možné lidovecké rošády prozradil Blesk Zprávám sám Herman, pro kterého je boj o Senát prioritou. „S panem Čižinským se známe léta – z doby společného působení v KDU-ČSL. Jsem s ním v kontaktu, naposledy jsem s ním tu věc konzultoval včera, tady je jednoznačné, že nebude nikdo nikoho překvapovat nějakými kroky, které by nebyly konzultovány,“ upozorňuje Herman.

„Ve chvíli, budu-li v sobotu zvolen, okamžitě rezignuji na nástupnickou pozici v Poslanecké sněmovně. To udělám bezprostředně, okamžitě. Ta varianta, která je čistě teoretická (náhrada Čižinského Hermanem - pozn. red.), v praxi nenastane. Je to zajímavá ústavně – právní varianta, protože toto okamžitě vyřeším rezignačním dopisem. Já už v tuto chvíli s mandátovým a imunitním výborem řeším přesnou formulaci tohoto dopisu,“ dodal Herman.

Herman šije do rivala

Hermanův rival v boji o senát Tecl přitom zvládl dovést ODS i k těsnému vítězství v komunálních volbách v Havlíčkově Brodu – a opět šlo o několik málo hlasů. ODS tam totiž získala 17,35 procenta, ANO, 17,29 procenta a dělilo je pouhých 104 hlasů. Tecl se přitom nechal slyšet, že nevidí problém v tom, aby vykonával roli starosty i senátora. 

A to kritizuje právě Herman. Taková kumulace funkcí se mu nezamlouvá. „Přijde mi to nezodpovědné, protože vím z vlastní zkušenosti, kdy jsem byl v politických funkcích, že není možné vykonávat plnohodnotně (různé) funkce, navíc takto odlišné. Je třeba, aby se člověk svému mandátu věnoval naplno. A to není tak, jak někteří píšou: zajedu si dvakrát do měsíce do Senátu. Tam je především akcent práce ve výborech, které jsou samozřejmě mnohem častěji. A tam se činnost senátora odehrává,“ upozorňuje Herman.

Tecl se brání: Mohu být starostou i senátorem

„Činnost starosty je dle mého názoru také na plný úvazek. Nota bene být financován ze státního rozpočtu za výkon funkcí, které se nedají vykonávat obě na 100 procent, to by pro mě osobně bylo nepřijatelné,“ řekl také Blesk Zprávám exministr.

Hermanův sok však Havlíčkobrodskému deníku řekl, že situaci vidí odlišněji: „Radil jsem se již před volbami s ostatními kolegy starosty, kteří zastávají post senátora či jiné veřejné funkce a dozvěděl jsem se, že být senátorem je výhodné jak pro město, kde působím, tak paradoxně i pro samotný Senát. Především v tom, že jako starosta okresního města nebudu odtržený od každodenního života. Tím může být můj pohled na práci v Senátu i moje názory na tvorbu různých zákonů mnohem realističtější.“

KDU-ČSL přitom čeká ve 2. kole senátních voleb i další velmi zajímavá bitva – a rovněž i z pohledu Sněmovny. Poslanec a šéf lidovců Pavel Bělobrádek půjde proti policejnímu exprezidentovi Martinu Červíčkovi (ODS).

Video  Červíček: Nedostatek policistů nevyřeší peníze, odcházejí kvůli byrokracii.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

ad-ga ( 10. října 2018 08:57 )

jeden lepší jak druhý, na co jsou potom volby, když si stejně vyberou ty zmetky ?

willi48 ( 9. října 2018 19:23 )

Čert vzal toho japončíka. Nesrovnatelně větší katastrofa pro tento národ je ten prosudeťácký zmetek Herman. Dokud v naší politice bude místo pro křiváky tohoto druhu, bude tady jenom špatně. Hovada, pro které jsou sudeťáci drazí krajané, musí v naší společnosti definitivně skončit.

majojo ( 9. října 2018 17:57 )

Néééé! Jestli se dostane k e korytu, tak i ten třetí Okamura ochopí, že by se nemusel do konce života živit prací!

Actimel ( 9. října 2018 13:59 )

To je ale odporný obchod s hlasy voličů, manipulace a spekulace....hnus. Oni ho tam dostanou i kdyby čert na koze jezdil!!! Jen natruc Tomiovi!!! To bych potom chtěla vidět ty nenávistné komentáře o dalším Japonci, který je v politice ČR...jestlipak by se taky do něho tak trefovali!

mazd ( 9. října 2018 13:41 )

Snad dostanou v Chrudimi rozum a toho baziliška nechají za dveřmi.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa