Pozdrav od „berňáku“ dostala téměř stovka novomanželů. I ti, kteří slavili doma

Autor: zst, vei - 
9. října 2018
09:34

„Kobercový nálet“ na novomanžele uspořádal Finanční úřad pro Olomoucký kraj. Podle údajů z matriky poslal „pozdrav“ téměř stovce novomanželů, a to kvůli svatební hostině. Berňák chtěl tímto způsobem zkontrolovat elektronickou evidenci tržeb. Výzvu ale dostali i ti, kteří uzavření manželství slavili doma. Odborníci se shodují, že úřad postupoval nezákonně. Informace přinesl web Podnikatel.cz.

Když veselku, tak jedině s účtenkou. Blesk Zprávy informovaly i jednom z případů začátkem srpna. Po nevěstě Kateřině z Olomoucka chtěl „berňák“ účty za svatební hostinu, která mu přišla nedostatečně zaevidovaná. Datum svatby si zjistil na matrice. Úředníci zjišťují možné podvody jednotlivých hospod a restaurací, které v den svatebního veselí hlásí zavřeno nebo omezený provoz. Podle zjištění webu Podnikatel.cz je takových párů už téměř stovka.

V rozhovoru se ministryně financí Schillerová po několika týdnech od zveřejnění informací pustila do šéfa Finanční správy Janečka s tím, že postupuje necitlivě. Novomanželé měli berňáku doložit účty za svatební hostinu včetně toho, kde se hostina konala, kolik měli hostů, kde přespávali, jakým způsobem byla hostina vyúčtována nebo zda zaplatili zálohu, popř. kolik.

„S tou výzvou jsem měla možnost se seznámit na sociálních sítích, protože nemám právo vstoupit do spisu. Ta výzva, tak jak jsem ji viděla, tak nebyla v rozporu (se zákonem). Nicméně je to typ výzvy, která není vymahatelná, není sankciovatelná. Je to prostě, skoro si troufnu říct, neformální dopis,“ řekla Schillerová pro Blesk Zprávy přesto, že finanční úřad sankcemi hrozil.

„Vyzvala jsem generálního ředitele k citlivému přístupu a zvažování toho, zda zrovna v takovémto případě je ten prostředek přiměřený,“ dodala šéfka státní kasy. „Předpokládám, a to už je moje dedukce, že pokud se obrátili na svatebčany, tak neměli možnost komunikace, nebo s nimi nekomunikoval daný (kontrolovaný) subjekt,“ bránila své podřízené.

Video Alena Schillerová o finančních kontrolách na svatbách - Jakub Veinlich, Jan Jedlička

Po aktuální zjištění ale Schillerová přitvrdila. žádá prověření kontrol a případné postihy - včetně personálních. 

„Jak jsem již dříve uvedla, postup finanční správy v této věci nepovažuji za šťastný. Ač je vůči mě FS vázána mlčenlivostí a tak neznám detaily případu, jedná se pravděpodobně o přílišnou úřednickou horlivost, která se rozhodně nestala a nesmí stát standardem. Toto jsem také opakovaně zdůraznila generálnímu řediteli Janečkovi. V případě, že se prokáže překročení zákonných kompetencí, budu apelovat na vyvození personálních a pracovněprávních důsledků,“ řekla ministryně financí Blesk Zprávám. Není tedy vyloučené, že budou skutečně v brzké době padat hlavy.

Experti: „Kobercový nálet“ je nelegální

Výzvy Schillerová jako nezákonné nevidí, narozdíl od některých odborníků. Ukázalo se navíc, že finanční správa postupovala plošně. Výzva totiž přišla i novomanželům, kteří měli hostinu doma.

Pokud úřad oslovil paušálně všechny, kteří měli ve vybraném období svatbu, pak jde ze strany úřadu o jednoznačné pochybení. Správce daně nemůže oslovit každého, kdo by mohl být ve vytyčeném období v restauraci, tento způsob by pak mohl poskytovat právo na oslovení všech osob, protože bez ohledu na svatbu či v opačném případě oslavu narozenin či výročí apod. by mohl oslovit každého. Správce daně takovou pravomoc nemá, soudy opakovaně rozhodly, že nemohou nadmíru a nedůvodně zneužívat svého postavení,“ vysvětlil webu Podnikatel.cz právník Jiří Matzner.

„Jestliže použili takto kobercový nálet, jednoznačně nepostupovali zákonně,“ souhlasí také Michal Hanych, vlastník společnosti, která se specializuje na spory s finančními úřady.

zdenek43 ( 10. října 2018 10:26 )

Spolu s elektronickou evidencí tržeb byl na serveru ministerstva financí zprovozněn web, jímž mohl kdokoliv jakoukoliv provozovnu udat, že mu nevystavila účtenku s kódem pro EET. Udávat se mohly samozřejmě i podniky, ve kterých udavač nikdy nebyl, ale zato si potřeboval vyřídit účty se sousedem Frantou, jenž má shodou okolností hospodu — a tak proč ho rekreačně neudat, když to jde tak snadno a od počítače z pohodlí domova. Český národ udává poměrně rád, zkušenosti z německé okupace i registry svazků Státní bezpečnosti to dokládají zcela nemilosrdně. Je pravda, že třeba v NDR bylo řádově více agentů komunistické policie než u nás, ale i to množství, které působilo proti vlastním lidem v naší zemi, je nechutně vysoké. Vedle jisté záliby v udávání se však v Česku celkem striktně veřejně chápe udávání jako činnost, za niž je potřeba se stydět, která je hanebná a jíž se dopouštějí amorální lumpové. Výsledkem tohoto hlubokého rozpolcení české povahy na sebe po spuštění EET a bonzwebu nedalo dlouho čekat. Jednak — to je ta naše záliba v udávání — rostl počet udání. Druhak — a to je náš odpor k udávání — vedl k zahájení široké a skutečně celospolečnské diskuse na téma, zda je takové jednání státu prospěšné, zda není amorální a jestli by se ten bonzweb nedal vypnout. Je myslím velmi dobrou zprávou, že v té veřejné diskusi jednoznačně zvítězili odpůrci udávání. Nenašel jsem jedinou diskusi v našich médiích, kde by k tomuto tématu převládaly pozitivní postoje k užívání toho bonzwebu. Národ se prostě rozhodl — a dal to skrze média a sociální sítě dostatečně najevo —, že nechce, aby tento — náš — stát systémově využíval bonzáků. No a než se měsíc s měsícem sešel, je tu názorové salto pana ministra. Je sice provázené okecávacím lhaním, kterým ze sebe Andrej Babiš sklepává zodpovědnost za bonzweb, ale je obsahově zcela zásadní: „Přemýšlím o tom, že tento web zrušíme. Nevěděl jsem, že vzniká, a nechci lidi podporovat v udávání nebo zneužívání EET ....... N E V E D E L

zdenek43 ( 10. října 2018 09:57 )

Samo, ze Ryba smrdi od hlavy ........ toto je dusledek jen kdyz si DOBROVOLNE ZVOLITE nejvetsiho ZLODEJE-SMEJDA-LHARE-PODVODNIKA do nejvyssich pater - u kterych ridi Spodnich 10 milionu obcanu CR ........... nooooo a NA TO RIZENI mel dosatek casu - oby si vymenil PODRIZENE - kteri tu SPINAVOU PRACI BUDOU DELAT ........ takze TI urednici jsou "stejne nemocni" a v kazdem vidi ZLODEJE . . . . . . . v kazdem - samo ze v tech spodnich 10 milionu obcanu CR - - - v TECH ZBYLICH 610 055 lidí - nadlidi -VYVOLENYCH se ani nahodou N E V S I M A J I ................ Ing. Andrej Babiš - teprve od října 2013 je poslancem Parlamentu České republiky. Mezi roky 2014–2017 působil jako první místopředseda vlády a ministr financí v kabinetu Bohuslava Sobotky.....JUDr. Alena Schillerová, Ph.D. V Y M E N I L A -- SimonU Hornochovou od února 2014 do prosince 2015 náměstkyně ministra financí ČR pro oblast daní a cel... JENOMZE PRAVE TAAAA byla moc h o d n a a NEBYLA TO s.ine - ktera udela cokoli ...... tak ji vystridala prave - - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D. a takkkkkkk toooooo ZACALO ........ a MAKAJI VE STYLU """" Co je dovoleno Jovovi (příp. bohovi), není dovoleno volovi. """" /// JUDr. Alena Schillerová, Ph.D. - začala v roce 1991 jako právnička na Finančním úřadu Brno-venkov, kde se pak v roce 1994 stala vedoucí právního a exekučního oddělení.... E X E K U C N I H O - nooooo takze od sveho mladi uz chtela a delala E X E K U C E - takze co je to ZA TYP CLOVEKA ???????? to musi byt povaha . . . . . . . v 27 letech uz MAKALA jako EXEKUTORKA ???? . . . . . . . . . . nooooo - hlavne ze se nediva stejnou optikou DOMA ??? - - Její dcera Petra Rusňáková je brněnskou radní za hnutí ANO. Zeť David Rusňák, bývalý člen, sponzor hnutí ANO a zakladatel společnosti DRFG, byl vyšetřován v případu zneužívání informací z policejních databází....pracoval v dopravě, po krachu společnosti se začal v Brně živit jako číšník...Podnikání-se potýká s velmi nízkou likviditou...

starypes ( 10. října 2018 06:12 )

Být těmi novomanžely, poslal bych s úplným klidem legálně do p r d e l e .

hafblaf ( 9. října 2018 22:46 )

Ouřadové, kteří mají hlídat dodržování zákonů postupují protizákonně. To je vrchol arogance, takový úředník tam nemá co dělat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud