Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Experti: ČSSD dostane znovu co proto a Praha to sečetla „zpovykané“ Krnáčové

Autor: Zuzana Štíchová - 
9. října 2018
05:01

Zpovykaní Pražané. To byl zřejmě poslední „hřebíček do rakve“ ANO pro komunální volby. Autorkou slov byla primátorka Adriana Krnáčová, jejíž neoblíbenost a neobratná komunikace zřejmě stály Andreje Babiše vládu v metropoli. Myslí si to dvojice politologů, které oslovily Blesk Zprávy. Voliče podle nich naopak oslovil „příběh“ Jana Čižinského (Praha Sobě). Vládní koalice ale zřejmě neuspokojivé výsledky ČSSD ustojí, i když bude hodně záležet na 15 sociálně demokratických poslancích.

Kdo bude pražským primátorem, ještě jisté není, téměř jistě ale někdo z trojice Zdeněk Hřib (Piráti), Jan Čižinský (Praha Sobě) a Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu). Koalici, ve které bude mít slovo fakticky hned pět politických stran a hnutí, ale stojí v cestě ještě několik překážek.

„Ukázala se už její stinná stránka. Začali se hádat Piráti a Čižinský o to, kdo má být primátorem. Kdyby měl jeden o trochu víc, tak by ta jednání dopadla líp. Může dojít k tahanicím, co se týká postů, ale pokud vím, tak poslední dohoda je taková, že Piráti budou mít primátora, ale jen další dvě místa ve vedení radnice,“ okomentoval vyrovnané výsledky pro Blesk Zprávy politolog Josef Mlejnek možné rozuzlení zatím komplikované situace.

„Pro mě je to překvapení. Domníval jsem se, že na vítězství bude třeba více než 20 procent hlasů a odstupy budou větší. Očekával jsem, že se přes pět procent dostane SPD,“ přidal svůj názor politolog a sociolog Jan Herzmann.

Pražané se šikovali za adepty na primátora

„Ta polovina Pražanů, která přišla k volbám, se koncentrovala na to, koho chce za primátora. Lídři hráli velkou roli. Co je zajímavé, že ve dvou případech formální lídr dostal méně než druhý, nebo dokonce třetí na kandidátce. Snaha zvolit si primátora byla poměrně dost sofistikovaná, vybírala se konkrétní osobnost,“ míní také Herzmann v narážce na „dvojitou“ porážku Petra Stuchlíka, lídra ANO. Nejen že hnutí skončilo v hlavním městě až páté, ale lidé raději volili zastupitele Patrika Nachera a exministra Ivana Pilného.

Video Babišův lídr v Praze Stuchlík: Povolební vyjednávání již probíhají. Nechci vylučovat žádnou z variant. - Aleš Brunclík

Dalším lídrem, který byl „přeskočen“, byl také exministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil, šéf TOP 09. Úspěšnější byla dvojka kandidátky Hana Marvanová, bývalá poslankyně a někdejší předsedkyně Unie svobody.

„V Praze bylo renomé Adriany Krnáčové šílené. Je otázkou, jestli za všechno může, ale v politice to zkrátka tak je. Jakákoliv zácpa v dopravě a Pražané už to automaticky házeli na Krnáčovou. Ale i v Praze má ANO věrné voliče,“ zdůvodnil relativní neúspěch vládnoucího hnutí politolog z Univerzity Karlovy Mlejnek.

„Myslím, že hlavním důvodem neúspěchu ANO, relativního, asi byla paní Krnáčová. Hlavně způsob její komunikace, to hnutí ANO strašně poškodilo. Ale úplně negativně se lidé k bývalému vedení také nepostavili, to dokazuje pan Nacher,“ vidí Herzmann důvod propadu hnutí Andreje Babiše v metropoli. Lidé podle něj pozitivněji přijali kandidáty, kteří jsou s městem či obcí spjatí. To platilo celorepublikově.

„To je přesně ten příběh, na který velká část Pražanů čekala. Silná osobnost, která má dobrou kampaň,“ vypíchl úspěch Jana Čižinského, starosty Prahy 7. Primátorem bude podle Herzmanna Hřib z Pirátů.

Zahýbou výsledky „radničních“ voleb s vládou?

Velkým otazníkem je po komunálních a prvním kole senátních voleb také budoucnost vládní koalice. Zatímco Andrej Babiš přišel „jen“ o Prahu a vládnout nebude ani v Liberci, ČSSD dopadla výrazně hůř. Strana, kterou už delší dobu zmítají interní problémy, tak dostala další zásah.

„Asi se rozštěpí, rozhádají. Ta strana je v krizi a pnutí bude pokračovat. Nemyslím si ale, že odejdou z vlády, tím by se to ještě zhoršilo. Kdyby uspěli, tak by měli kam odejít – na radnice. Takhle nemají kam, polovina zastupitelů je fuč. Zjistí, že je pro ně důležité držet alespoň nějaké posty než vůbec nic,“ míní Mlejnek.

Video Hamáček: Výsledek voleb není katastrofa, odrazili jsme se ode dna. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Herzmann už to tak jistě nevidí. Záviset bude podle něj na „poslušnosti“ poslaneckého klubu. Tam už před volbami rebeloval například exministr Milan Chovanec, který nepřišel na hlasování o důvěře vládě.

„Tam dojde pravděpodobně k velké kritice současného vedení. Už se k tomu schyluje. Může se stát, že poslanecký klub, který nebyl příliš příznivě nakloněn vzniku této koalice s hnutím ANO, „vypoví poslušnost“. To by mohlo vládu ohrozit,“ komentoval situaci v ČSSD pro Blesk Zprávy.

Předčasné volby ale ani on nevidí příliš realisticky, a to kvůli síle hnutí ANO. „Bylo by to od mnoha stran velmi riskantní teď shodit vládu,“ dodal s tím, že povolební kritika vůči sociální demokracii už bude součástí kampaně pro eurovolby, které přijdou v květnu.

„Tam sociální demokracie, myslím, ještě jednou zažije těžkou porážku, protože tak rychle se z toho nevýhodného stavu nedostane. Toho využijí pravicové strany,“ uzavřel Herzmann.

Podle Mlejnka ale nebudou volby do Evropského parlamentu pro sociální demokraty tak důležité. „Další důležité volby jsou pro ně až za dva roky ty krajské. Evropské volby z hlediska přežití té strany tak důležité nejsou. V kampani bylo vidět, že nemají peníze. V top 10 nejhorších videí například, tam byla některá videa ČSSD, byla amatérská, laciná. Finančně krvácejí, jak prohrávají volby,“ připomněl Mlejnek.

Sociální demokracie nemá finanční problémy jen kvůli neúspěchům ve volbách, tíží ji i dluh za Lidový dům. Úhrada dluhu je v nedohlednu a jen za loňský rok vykázala ČSSD 40milionovou ztrátu.

Video Komunální volby 2018: Rozhovor s pirátským kandidátem na primátora - Blesk/Michal Protivanský

bigscrotum ( 9. října 2018 17:18 )

„Svobodu slova nemáme proto, abychom se bavili o počasí. Svobodu slova máme proto, aby lidi mohli říkat velmi kontroverzní věci. Pokud v tom nejsme konzistentní, tak neobhajujeme svobodu doopravdy,ale lež..!!“

horalysa ( 9. října 2018 15:03 )

ČSSD jde po vzoru ODS. Pokud budou stranu řidit břídilové, jako Sobotka, Hamáček a spol, dostanou se brzy pod hranici volitelnosti.

horor ( 9. října 2018 13:34 )

https://www.lidovky.cz/foto/TTR510db3__09.jpg

xxxx678 ( 9. října 2018 12:49 )

Ráno mlha, teď sluníčko. Hlavní město.

junkiexl ( 9. října 2018 12:43 )

Marginalni mamlase marmat, kdy uz se , ty tupa entito, naucis psat k tematu a prestanes s osobnimi vypady proti diskuterum? Co je ti, ty pitomce prasteny pavlaci, do soukromeho zivota zdejsich diskutujicich? Kvuli takovym imbecilum jako jsi ty, magore, se komunismus v Cesku udrzel 40 let a dalsich 40 let jde akorat do pekel.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud