Babiš řešil muže ministryně. Dopálilo ho „podělání“ i horor ve státní službě

Autor: simao - 
2. října 2018
12:00

„Ve státní službě když někdo něco podělá, tak ty s tím nemůžeš nic dělat,“ rozčiloval se premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí v Brně. Podle něj je současný zákon „absolutní horor“. A zmínil i jeden přesun, který bývá označován za úřednický přestup roku. „Pan Evropa“ a manžel ministryně Jany Maláčové (ČSSD) Aleš Chmelař se má vydat na ministerstvo zahraničí. Babiš s tím počítá, LN však uvedly, že nemusí být ještě ruka v rukávě. A to pro změnu kvůli zákonu o diplomacii.

„Zákon o státní službě, to bych ti přál zažít ten horor. Ten chudák Adam Vojtěch (ministr zdravotnictví za ANO, pozn. red.) tam má státního tajemníka (Ivo Beneda), který si z něho dělá srandu. Už od února. Dělá si, co chce, řídí si sám ministerstvo. Nic horšího jsem nezažil. Ve státní službě když někdo něco podělá, tak ty s tím nemůžeš nic dělat. Zákon o státní službě, absolutní horor,“ rozčílil se Andrej Babiš v Brně.

Babiš: Nemůžeme si vybrat spolupracovníky

Premiér se pozastavil i nad kritikou, která se na něj snesla za počínání jeho první, jednobarevné vlády ANO. Té kritici vytýkali, že dělá na ministerstvech i bez důvěry diskutabilní a rozsáhlé personální kroky. Nyní vláda důvěru má a Babiš věří, že se podaří prosadit změny.

„Máme novelu v parlamentu a všichni dělali, že děláme čistky. Jaké děláme čistky? Ano, já jsem jasně řekl, že každý ministr má šetřit a snižovat. A na Úřadě vlády mám už 130 pozic, které snižuji. Nevím, proč na Úřadě vlády jsem zdědil 800 úředníků. A mimochodem ten systém je takový, že ty si nemůžeš vybrat ani nejbližšího spolupracovníka,“ postěžoval si také.

Za blízkého spolupracovníka předsedy vlády při různých unijních summitech či návštěvách platí přitom i státní tajemník pro evropské záležitosti. A právě na této pozici se nyní chystá změna. Stávající „pan Evropa“ Aleš Chmelař končí, přesunout by se měl na ministerstvo zahraničí pod nového ministra. Tím se s velkou pravděpodobností stane nynější náměstek Tomáš Petříček (ČSSD), jehož nominaci již oficiálně poslal Babiš na Hrad a dnes o ní bude mluvit v Lánech s prezidentem Zemanem.

Konec „pana Evropy“ a úřednický přestup roku

Právě o Chmelařovi se přitom spekulovalo jako o možném ministrovi, ale v jeho neprospěch patrně hrálo i to, že ve vládě již sedí jeho manželka – ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). A mít ve vládě manželskou dvojici, to by byl unikát, který by však ANO nemuselo dvakrát vítat.  

Chmelařovy další kroky však budou dle všeho jiné. „Pan státní tajemník Chmelař teď postoupí na ministerstvo zahraničních věcí. A já chci udělat výběrové řízení,“ počítá s Chmelařovým přesunem Babiš. Chmelař přitom coby státní tajemník podle LN končí patrně i kvůli „nefungující chemii“ s premiérem.

Přesun „pana Evropy“ však má zádrhel, upozorňují úterní Lidové noviny. A to proto, že státnímu tajemníkovi tenhle „úřednický přestup roku“ komplikuje pro změnu od loňského roku platný zákon o zahraniční službě.

Komplikace pro manžela ministryně

Právě tento zákon totiž počítá s tím, že některé posty se na ministerstvu obsazují lidmi zevnitř resortu a platí to i pro náměstka pro řízení evropské sekce, kam by měl Chmelař nastoupit, upozornily LN.

List cituje i mluvčí ministerstva Michaelu Lagronovou, že „interní řízení na obsazení místa náměstka pro řízení sekce evropské probíhá“. Otevřené výběrové řízení, do kterého by se mohl přihlásit i Chmelař, by pak bylo vyhlášeno až v momentě, kdy by se komise nadvakrát na kandidátovi neshodla.

Babiš chce vypsat výběrové řízení

Babiš se naopak zlobí, že i v případě Chmelařova odchodu naráží na problém: „Představ si, že komisi určí státní tajemník a komise mně vybere nejbližšího spolupracovníka. Tak takový my máme zákon o státní službě, jenom abyste věděli, kde jsme. Je to šílené a všichni, co říkají, že jsou čistky: Je to nesmysl.“

S českým premiérem byli v tu chvíli na pódiu i jeho slovenský protějšek Peter Pellegrini a prezident Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Hanák, který si sem tam neodpustí vůči Babišovi nějakou tu kritickou poznámku.  

Babiš se však Hanákovi a přítomným podnikatelům jal vysvětlovat, jak „příšerná“ je situace ve státní správě. „Je nenormální, když nastoupí ministr a nemůže si vybrat ani svého podřízeného. A to, že je jich plno mimo službu a berou prachy za nic, ano, to je pravda, bohužel, to tak je. A pokud my máme řídit efektivně stát – a já říkám jako rodinnou firmu – tak nejdřív potřebujeme změnit ten zákon o státní službě, tak doufám, že i opozice to slyší,“ vzkázal z Brna před komunálními a senátními volbami Babiš.

ivoadler ( 2. října 2018 14:10 )

Proti TOP 09 mám jednu zásadní výhradu - Kalouska!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa