Kauza známého hejtmana u soudu: Vzal úplatek na benzínce? Jsem nevinný, tvrdí Půta

Autor: ČTK, simao - 
11. září 2018
07:40

Projednávání korupční kauzy, v níž je obžalován i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) v pondělí u libereckého krajského soudu nezačalo. Důvodem je námitka podjatosti přísedící, kterou v pondělí podali Půtovi právníci. Soud ji sice odmítl jako neodůvodněnou, právníci se ale rozhodli podat stížnost. Lhůtu na rozmyšlenou si ve věci ponechal i státní zástupce. Soud proto se zahájením líčení počká na rozhodnutí vrchního soudu, aby nemusel výslechy opakovat. Po skončení jednání to řekl předseda senátu Petr Neumann.

Jednou z přísedících je totiž Zdeňka Hronová, manželka Půtova spolustraníka Michala Hrona. Ten před čtyřmi lety v Liberci kandidoval na primátora a Půta jeho kandidaturu po celou dobu podporoval. Půtovi právníci podali námitku z opatrnosti; chtějí předejít dohadům, že si hejtman zařídil, aby rozhodoval člověk jemu blízký. 

Takové spekulace už se podle Půtova obhájce Michala Sýkory v politických kruzích objevily. Nechceme, aby zprošťující rozsudek, ve který doufáme, mohl být zpochybňován, doplnil Sýkora.

Předseda senátu Neumann ale řekl, že důvody podjatosti nenašli. To, že má někdo manžela, který je shodou okolností ve stejné straně jako někdo z obžalovaných, není důvod. Kdybychom hledali pokaždé, kdo je kde ve straně a kdo s kým chodil do školy, to bychom nezahájili nikdy nic, poznamenal Neumann. Přesto radši jednání odročil na prosinec, kdy předpokládá, že už bude mít rozhodnutí vrchního soudu. I podle státního zástupce Radima Kadlčka může být námitka podjatosti důvodná. 

Video "Jsem tři roky stíhán a na vlastní kůži zažívám bezmoc." Hejtman Půta přesto kritizoval rozsah imunity poslanců. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

„Martin Pumpa“

Půta je obžalovaný z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozí až desetileté vězení. Od začátku vinu odmítá.

Úplatek si měl Půta údajně dohodnout na benzinové pumpě v Liberci, proto si od svých kritiků v minulosti vyslechl přezdívku „Martin Pumpa“. Půta se loni rozhodl vzdát poslaneckého mandátu a rozhodl se věnovat nadále pouze funkci hejtmana.

„Opakuji, že jsem žádný úplatek nevzal a svoje stíhání považuji od začátku nespravedlivé,“ hájil se před začátkem odloženého soudu Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) v reakci pro Novinky.cz.

Video Voliči mě neposlechli a vykroužkovali, říká hejtman Půta. Ve Sněmovně dobrovolně skončil. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Kauza se týká evropských dotací na projekty, které připravila liberecká obecně prospěšná společnost GEPO. Podle policie Půta přijal v souvislosti s rekonstrukcí kostela statisícový úplatek, aby projekt za 65 milionů korun získal evropskou dotaci z ROP Severovýchod. Žádné evropské peníze ale na projekt vyplaceny nebyly.

Kauza se týká i dalšího evropského projektu v Liberci, oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun. Ani tam žádné evropské peníze vyplaceny nebyly. 

Líčení bude pokračovat 4. prosince.

Video Hejtman Půta: Přezdívku Martin Pumpa dostal kvůli nočním schůzkám na benzince. - Blesk TV

 

horalysa ( 11. září 2018 08:48 )

Samozřejmě, pane Půto. My Vám věříme, že jste nevinný. Asi stejně, jako jsou nevinní všichni zloději, korupčníci a podvodníci v tomto státě. Už jste někdy slyšel nějakého podvodníka, který by řekl ano, udělal jsem to? Vzal jsem úplatek? Já ne.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud