
Kontroverzní soudruzi: Přední komunista popřel okupaci, Semelová odmítla „přepsat historii“

Komunisté ohledně srpna 1968 pokračují ve své, dle kritiků nestoudné, exhibici. Předseda KSČM Vojtěch Filip nejprve mluvil o tom, že invazi netáhli Rusové, ale Ukrajinci. Místopředseda strany Stanislav Grospič pak na přímou otázku v ČT, zda šlo o okupaci, odpověděl, že to byl jen vstup vojsk. Právě okupaci přitom dnes poslanci svorně odmítli. To Marta Semelová vystoupila při protestu proti přepisování historie. Semelová, která invazi označila v minulosti za internacionální pomoc.
„Přijímal jsem to konzistentně, já jsem si na to vytvořil určitý svůj pohled (...). Vnímám to jako historickou událost, která samozřejmě proběhla a nelze ji opomíjet,“ uvedl v ČT nejprve neurčitě poslanec KSČM Stanislav Grospič o invazi ze srpna 1968.
Vnímáte to jako okupaci to, co se stalo? Ptala se opakovaně Grospiče v Událostech, komentářích Světlana Witowská. Grospič začal nejprve obecně mluvit o tom, že to poznamenalo československou společnost a i komunistické hnutí. A pak spustil...
Soudruh Grospič: Okupace? Nebyl to protektor
Pak ale došlo na další z momentů, kdy současní komunisté odhalili, jak to s invazí mají. „Z mého pohledu to byl vstup vojsk, který proběhl do Československé republiky, ke kterému nemělo dojít, byť se tak stalo. Stalo se to za okolností, že o dvacet let byla prodloužena zcela evidentně snaha budovat jinou společnost,“ podotkl Grospič, jehož rudá hvězda vystoupala ve stranické hierarchii opět o něco výš. Na posledním sjezdu KSČM v Nymburku, kde se delegáti běžně oslovovali „soudruhu, soudružko“, se stal místopředsedou strany.
„A v této souvislosti si myslím, že to bylo do určité míry Pyrrhovo vítězství, a byl bych opatrný s používáním slova okupace, protože to si myslím, že by se dalo hovořit třeba ve srovnání s nacistickou okupací, kdy byl protektorát, úplně jiný režim, tady v té době fungovala třeba legitimní vláda, nebyl tady žádný protektor, nebyly tady žádné direktivy,“ říkal Grospič.
Přímo ve studiu vzbudil údiv. „Dokonce i ta tehdejší komunistická vláda to za okupaci označila. I politbyro komunistické strany,“ kontroval senátor a exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).
Semelová vytáhla internacionální pomoc
Grospič se tak zařadil po bok Marty Semelové, která v minulosti také odmítla, že by při příjezdu sovětských tanků šlo o okupaci. A to taktéž ve vysílání ČT, kde o oběti komunistické perzekuce Miladě Horákové prohlásila, že se přiznala, a naopak o signatáři zvacího dopisu před 21. srpnem 1968 Vasilovi Biľakovi tehdy prohlásila, že „byl významný politik Československa“ a „pozitivní postava“.
„Já bych to v žádném případě nenazvala okupací. To, že sem vstoupila vojska... Nazvala bych to internacionální pomocí, která ovšem nám jako komunistické straně a komunistickému hnutí do budoucna udělala mnohé problémy s tím, jak se lidé dívali na komunistickou stranu...,“ řekla Semelová v únoru 2014.
Právě Semelová se během úterního 50. výročí od začátku okupace objevila při protestu na Praze 6, kde se rozhořel spor o novou pamětní desku, připomínající jeho roli maršála Koněva před srpnovou invazí. Semelová na demonstraci dorazila s cedulkou odmítající přepisování historie.
Právě současní komunisté si přitom historii vykládají po svém. Projevilo se to i během rozhovoru předsedy KSČM Vojtěcha Filipa pro The Guardian, když místopředseda Sněmovny mluvil o tom, že hnací silou vojsk při 21. srpnu 1968 nebyli Rusové, ale Ukrajince – i proto, že byl Ukrajinec také Leonid Brežněv.
Poslanci: Šlo o okupaci
Ve Sněmovně dnes přitom skončily poslancům prázdniny – během mimořádné schůze k důchodům. Šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek přitom poslance požádal o zařazení bodu „uctění památky obětí k padesátiletému výročí invaze a okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968“.
„Ať už komunistická strana v rámci České republiky, tak i Rusko se chová tak, že znevažuje a překrucuje to, co se tehdy odehrálo v roce 1968,“ postěžoval si lidovec.
Sněmovna následně schválila usnesení ve znění: „Poslanecká sněmovna deklaruje, že vtrhnutí vojsk pěti států Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa bylo aktem invaze a následné okupace a bylo v rozporu s mezinárodním právem.“ „Poslanecká sněmovna musí mluvit jasnou řečí a dát na srozuměnou, že pro Československo – tehdejší Československo – to byla invaze a okupace,“ dodal Bartošek.
Janadruhou zas perlite maly Zidobolseviku?😂😂