Happening začal v poledne, stejně jako někdejší demonstrace na Rudém náměstí. Organizátoři připomněli, že protest „osmi statečných“ trval pouze tři minuty, než je surově napadli policisté v civilu a odvezli je na policejní stanici. Zadržení byli odsouzeni k několikaletým trestům žaláře, k pobytu v pracovních lágrech, do vyhnanství nebo k nucené psychiatrické léčbě.

Hlavní organizátorka happeningu Zuzana Vaňková dnes přečetla jména všech osmi demonstrantů a připomněla i jejich osudy. „Jejich odvaha byla i za nás, za naši svobodu,“ řekla. Podle ní je třeba událost z 25. srpna 1968 stále připomínat. „Nezapomeňte na to, že jenom odvaha nás může dostat o krok dále,“ řekla.

Před sochou svatého Václava se dnes sešlo osm aktivistů, kteří symbolicky zastupovali někdejší demonstranty Konstantina Babického, Vadima Deloneho, Vladimira Dremljugu, Viktora Fajnberga, Natalju Gorbaněvskou, Pavla Litvinova, Larisu Bogorazovou a Taťjanu Bajevovou. Jedna z aktivistek přivezla i kočárek s malým dítětem, kterým připomněla, že Gorbaněvská měla na demonstraci kočárek s tříměsíčním synem.

Účastníci akce na Václavském náměstí měli stejně jako jejich vzory v roce 1968 transparenty s nápisy „za vaši i naši svobodu“ a „hanba okupantům“ nebo československou vlajku. Přihlásili se ale i k ochraně nynějších ruských disidentů, když jeden z transparentů hlásil: „Vy jste tehdy stáli u vás i za nás. My dnes stojíme tady i za vaše lidi.“

Rudé náměstí, 1968

Demonstranti z Rudého náměstí byli odsouzeni do vězení nebo k pobytu v psychiatrické léčebně, řada z nich později ze Sovětského svazu emigrovala. Padesátého výročí události se dožili jen Litvinov, Fajnberg a Bajevová, kteří letos v červnu převzali za všech „osm statečných“ v Praze z rukou tehdejšího ministra zahraničních věcí Martina Stropnického cenu Gratias agit za šíření dobrého jména Česka v zahraničí.

Demonstraci z Rudého náměstí připomíná i letos spuštěný internetový projekt na adrese http://cz.topos.memo.ru/. Lze na něm nalézt interaktivní mapu Moskvy s 30 místy spojenými s událostmi kolem srpna 1968. Jsou tam byty jednotlivých účastníků demonstrace a významných disidentů nebo místa dalších protestů. U každého místa je stručný popis v češtině s případnými odkazy na více informací a na rozšířené informace v ruštině.

Fotogalerie
6 fotografií