Startují státní půjčky pro mladé na bydlení: Kdo může žádat, jak a o kolik?

Autor: ČTK, simao - 
15. 8. 2018
06:47

Mladé rodiny do 36 let mohou ode dneška žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení. Úroková sazba je jedno procento s garantovanou dobou 20 let, maximální doba splácení je ve výjimečných případech 25 let. Státní fond rozvoje bydlení bude žádosti zpracovávat v pořadí, ve kterém mu budou doručeny. Na letošek je z něj vyčleněno na půjčky 650 milionů korun, v dalších letech se počítá s miliardou ročně. Státní úvěr lze kombinovat s hypotékou, hypotéku ale úvěrem nejde splatit.

Podle návrhu ministerstva pro místní rozvoj (MMR), který vláda schválila v červnu, na modernizaci bytu stát půjčí nejvýše 300 000 korun.

Rodinný dům? Půjčka až dva miliony

Při koupi bytu je maximum 1,2 milionu korun, u stavby nebo koupě rodinného domu je nejvyšší možná půjčka dva miliony korun. Úvěr bude poskytnut maximálně do 80 procent skutečných nákladů na výstavbu nebo koupi, u rodinných domů včetně pořizovací ceny pozemku.

Limity plochy na pořizovaný byt do 75 metrů čtverečních bez balkonu či lodžie a dům 140 metrů čtverečních opět bez balkonu či lodžie. Pokud bude nemovitost za 1 milion korun, bude úvěr od Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) 800 000 Kč, jestliže bude hodnota nemovitosti 1 500 000 Kč, pak lze čerpat úvěr ve výši 1 200 000 Kč, podotýká v informačním letáku MMR.

Maximální doba splatnosti je stanovena u modernizace na deset let, u koupě nebo stavby až 20 let. Ve výjimečných případech, jako například při závažné nemoci, je doba splácení prodloužena na 25 let. Bonusem je odečet 30.000 korun z jistiny za každé narozené nebo osvojené dítě v průběhu trvání úvěrového vztahu.

Kde podat žádost

Žádosti lze podávat písemně, osobně či poštou na obou pracovištích SFRB (Vinohradská 1896/46, 120 00 Praha 2 nebo Dolní náměstí 192/9, 779 00 Olomouc). Po podání žádosti provede SFRB kontrolu doložených dokladů, zda jsou v souladu s platným nařízením vlády. Pokud budou k dispozici finanční prostředky v programu, bude žadateli zaslána k podpisu úvěrová smlouva, uvádí MMR.

Státní úvěr lze kombinovat s hypotékou. Hypotéku tímto úvěrem ovšem nejde splatit. Ani na refinancování hypotéky není půjčka určena.

Nesezdané páry: Dítě podmínkou

Půjčky jsou určené pro ty, kteří žijí v manželství nebo registrovaném partnerství, ve kterém alespoň jeden z manželů nebo registrovaných partnerů nedosáhl ke dni podání žádosti 36 let, nebo pro žadatele, který nežije v manželství nebo registrovaném partnerství, nedosáhl ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 36 let a trvale pečuje o dítě do 15 let.

O uvedenou půjčku tak mohou žádat i bezdětní manželé nebo registrovaní partneři, ale dítě do 15 let je nepřekonatelnou podmínkou u žadatelů, kteří nejsou manželé. „Pokud o půjčku požádají manželé nebo registrovaní partneři, dítě mít nemusí. Ovšem pokud manželé nebudou, dítě do 15 let je podmínkou. Tímto opatřením sledujeme rodinu a všechny vazby na ni. Takže podporujeme manželství,“ sdělila ČTK už dříve ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová(za ANO).

V případě úvěru na pořízení obydlí SFRB na žádost příjemce sníží za každé narozené nebo osvojené dítě, pokud k narození nebo osvojení dojde v průběhu trvání úvěrového vztahu, nesplacený zůstatek jistiny o částku 30 000 Kč, nejvýše však do výše nesplacené jistiny ke dni podání žádost, stojí dál v letáku MMR k půjčkám pro mladé.

Podle pořadí doručení

Půjčky na bydlení pro mladé navrhovala už předchozí vláda, zájem byl ovšem mizivý. „Hlavním důvodem byla velice nízká částka, kterou stát poskytoval. Žadatelé by si k tomu museli většinou vzít ještě spotřebitelský úvěr, tak si už rovnou sjednali hypotéku u banky,“ řekla dále ministryně.

SFRB bude zpracovávat žádosti v pořadí, ve kterém budou doručeny. Na letošek je z fondu vyčleněno 650 milionů korun, v dalších letech se počítá s miliardou ročně. Jedná se o program, který není časově omezen, některé žádosti mohou být převedeny do následujícího kalendářního roku, upozorňuje MMR.

Video V Senátu se řešila nedostupnost bydlení v Česku. Podle odborníků selhal stát, soukromý sektor, na vině jsou ale také beztrestně vybydlené domy. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud