Padlé vojáky in memoriam povýšili. Martina, Kamila a Patrika doprovodí na nebi gripeny

Autor: ČTK, trm - 
7. 8. 2018
17:25

Do hodnosti štábních praporčíků povýšil tři padlé české vojáky z Afghánistánu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Armádní letoun s ostatky Martina Marcina (†36), Kamila Beneše (†28) a Patrika Štěpánka (†25) ve středu doprovodí nad Českem gripeny, řekl v úterý první zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun. Letoun by měl na letiště v Praze-Ruzyni dosednout ve středu kolem 16:15. Následovat bude pietní akt. Zúčastní se ho i řada politiků včetně prezidenta Miloše Zemana, ministra obrany Lubomír Metnar (za ANO), dorazí i premiér Andrej Babiš (ANO).

Ostatky vojáků, kteří zemřeli v neděli po sebevražedném útoku atentátníka v Afghánistánu, přiveze zpět do České republiky vojenský speciál ve středu v 16:15. Na letišti v Praze Ruzyni se poté uskuteční pietní akt. 

Smutečního aktu na letišti se zúčastní rodiny padlých, prezident Miloš Zeman a další ústavní a vládní činitelé, řekl Baloun. Přítomni budou i zástupci armády a 42. mechanizovaného praporu z Tábora, kde padlí vojáci sloužili.

Po vyzvednutí z letadla převeze těla vojáků kolona, kterou doprovodí Hradní stráž a Vojenská policie. Lidé budou moci vzdát vojákům poctu po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí.

Před čtyřmi lety, kdy při sebevražedném útoku zemřelo pět českých vojáků, byly rakve padlých při převozu zabaleny do české vlajky. Rakve z letounu po příletu vynesla za zvuků smuteční hudby čestná stráž a vystavila je na černě zahalené katafalky na letištní ploše. Vojenský kaplan poté přednesl smuteční řeč a modlitbu za zemřelé. Pietní akt zakončila státní hymna.

Tři vojáci padli v neděli při hlídce mimo základnu, kde na ně zaútočil sebevražedný atentátník. Byli součástí jednotky, která převzala ochranu spojenecké základny Bagrám letos v dubnu. Zpět do České republiky se měli po půlročním působení vrátit v říjnu.

Doporučujeme
satanas ( 11. srpna 2018 08:55 )

ATentatnik co zabije okupanty v AFghanistanu je stejny hrdina jako byl Gabcik & co!

satanas ( 10. srpna 2018 10:35 )

Pletes si pojmy s prujmy..Napadl Afghanistan nekdy nekoho? Proc nebombarduji USA humanitarne Saudske vrahy za zlociny v Jemenu?

satanas ( 10. srpna 2018 10:32 )

Kdyby clovek nebyl pametnik tak by v Cesku mohl nabyt presvedceni ze "jedina okupace" Ceska byla po 68..TA okupace skutecna po Mnichovu,po 39 se nepripomina,,nejspis se to nesmi jelikoz v mirnejsi forme pokracuje po 89 vesele dal..A nepamatuji zeby po 68 Sovetsti vojaci chodili s natazenymi sapiky a terorizovali Cechy tak jako to dnes Cesi delaji AFghancum,,..Ostuda, jak dlouho to jeste hodlate trpet?

kalina107 ( 8. srpna 2018 14:43 )

zřejmě si o sobě myslíš jaký seš inteligent , že ? Ty chceš srovnávat světový konflikt s vražděním civilistů , kteří ani neví kde ČR je ? Nebo tvrdíš , že ti zas ra ní žoldáci tam rozdávali děckám nanuky , pitomče ?

y1xcvbnm ( 7. srpna 2018 20:28 )

Myslím si že jim je to už jedno, náklady na dva Gripeny dejte dětem těch vojáků a uděláte lépe, tedy pokud nechcete mít důvod jak se proletět.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa