Extajemník SPD posílal Židy po plynu. Je vinen, podněcoval nenávist, rozhodl soud

Autor: ČTK, Mii - 
31. července 2018
18:31

Obvodní soud pro Prahu 1 v pondělí uznal vinným bývalého tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka, který čelí obžalobě kvůli nenávistným výrokům proneseným na půdě Sněmovny. V úterý o tom informovala Česká televize (ČT). Soud podle mluvčí Pavly Hájkové vydal trestní příkaz. Jaký trest Staníka čeká, mluvčí neprozradila.

Podle zákona je možné trestním příkazem například uložit maximálně roční podmínku, domácí vězení, obecně prospěšné práce nebo peněžitý trest. Staník může proti pondělnímu rozhodnutí podat odpor, v tom případě by soud musel nařídit hlavní líčení.

Na případ upozornil server Aktuálně.cz. Staník podle některých svědků incidentu loni v říjnu posílal ve sněmovní restauraci příslušníky menšin do plynu. Vyzýval údajně také k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození.

Tehdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) popsala, že když do místnosti vešla, silně opilý Staník ji oslovil jako Marxovou-Engelsovou. Řekl pak, že ministryně podporuje homosexuály, kteří by se měli zlikvidovat.

Okamura se od Staníka distancoval

Staník byl tajemníkem SPD a asistentem poslance SPD Jaroslava Holíka. V asistentské funkci skončil na přelomu loňského listopadu a prosince, protože byl podle Holíka příliš vytížen jako tajemník.

Při říjnových volbách bránil novinářům ve vstupu do volebního štábu SPD a volal na ně policii. Předseda SPD Tomio Okamura nedávno zdůraznil, že Staník není členem a už ani tajemníkem hnutí. Státní zástupce na Staníka podal obžalobu v polovině července.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Taurus70 ( 1. srpna 2018 13:34 )

 Janadruhou podle sebe soudim Tebe😂

viceroy ( 31. července 2018 19:54 )

Zavřte dědka!

tomik007 ( 31. července 2018 19:41 )

Nejtvrdeji bojuji proti immigrantum - immigranti

dopans ( 31. července 2018 19:25 )

Zhurta píšeš janičko ale pravdivě a ten jeho bratřík je prý solidní a pravý opak.

dopans ( 31. července 2018 19:22 )

To je hrůzné, vždyď i náš prezident je žid.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud