Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Ťok odvolal z dozorčí rady ČD pět členů. Šéf KSČM Filip mluví o čistce

Autor: ČTK, pk - 
13. července 2018
12:37

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) v pátek prostřednictvím řídícího výboru odvolal z devítičlenné dozorčí rady Českých drah jejího předsedu Milana Ferance (ANO) a další čtyři členy. Novým předsedou má být bývalý ministr dopravy Petr Moos, kterého v pátek Ťok do rady jmenoval. Ministr to řekl na tiskové konferenci. Po ní se do Ťoka pustil šéf komunistů Vojtěch Filip. Právě Ťok se v minulosti pochybovačně vyjadřoval o spolupráci s KSČM.

České dráhy zažívají zemětřesení. Obměněná dozorčí rada by měla vypsat výběrové řízení na management Českých drah. Do něj se budou moci přihlásit i stávající členové představenstva, kteří jsou ve funkcích čtyři roky. Ministr dopravy Dan Ťok podle svých slov chtěl dozorčí radu obměnit už dříve, ale čekal na vyslovení důvěry vládě.

Ťok: Potřebuji profesionální manažery

Do rady dosadil odborníky, nikoliv členy na základě politického zadání, tvrdí ministr. „Potřebujeme profesionální manažery, kteří se dobře připraví na liberalizaci železniční dopravy, ke kterému jsme vázáni evropským železničním balíčkem. Změnou dozorčí rady zároveň postupně plníme vládní programové prohlášení, že mají být České dráhy řízeny efektivně a že musí fungovat jako apolitický subjekt,“ uvedl Ťok.

Vedle exministra Moose, který učí na Dopravní fakultě ČVUT, jsou novými členy dozorčí rady Karel Pospíšil z VUT Brno, Josef Kolář z Fakulty strojní ČVUT, Lukáš Týfa z Fakulty dopravní ČVUT a ředitel kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny Jan Štrof. Členy rady zůstávají Jan Pejša, Vladislav Vokoun a Antonín Leitgeb z Odborového sdružení železničářů a dopravní odborník Vojtěch Kocourek.

Vedle Milana Ferance (ANO) řídící výbor odvolal Jana Harta, Antonína Tesaříka, Tomáše Révezse a Milana Kucharčíka. Dozorčí rada schvaluje roční podnikatelský plán ČD včetně strategie a rozpočtů a uděluje předchozí souhlas nakládání s majetkem podniku.

Filip chce Ťokovu hlavu

Dění v ČD kritizoval a označil za čistku předseda komunistů Vojtěch Filip. Zopakoval, že bude tlačit na odchod ministra Ťoka z funkce. Zda bude účinný, nechtěl komentovat.

„Nemyslím si, že věci, které mají být řešeny od roku 2033 a mají být spuštěny v roce 2023, by měla Česká republika v rámci liberalizace řešit už v roce 2018. Považuji to za naprosto předčasné a nemístný tlak na krajské samosprávy,“ řekl novinářům během zasedání výkonného výboru KSČM. Změny podle něj povedou k tomu, že si budou muset kraje zařizovat dopravu na železnici samy.

Video  Takto vypadá Prezidentský vlak zvenku i zevnitř.  - David Zima
Video se připravuje ...

marmak ( 13. července 2018 16:44 )

Strašidlo jsem pochopila a omlouvám se za 1) , to kukuku .

kukuku ( 13. července 2018 16:26 )

Co to je komunismus se neví asi tak od 50.let minulého století. Ví to jenom osoby, které neví vůbec nic, jako antikomunistka Milka Němcová.

kukuku ( 13. července 2018 16:21 )

Tak abych se vyjádřilo úplně: 1) kukuku je bezpohlavní, 2) "Evropou obchází strašidlo komunismu" je citace z Komunistického manifestu vydaného v roce 1848 pány Marxem a Engelsem.

ivoadler ( 13. července 2018 15:37 )

Vím, že to někomu bude dělat problém, ale postoj komunistů je nejlepším důkazem toho, že vláda není komunistická!

marmak ( 13. července 2018 14:33 )

Vidím že se obě vyjadřujeme neúplně , to nic.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud