Poslanci navrhli povolit manželství gayů. To by nahradilo registrované partnerství

Autor: base, ČTK - 
14. 6. 2018
17:51

Skupina poslanců navrhla, aby manželství mohli uzavírat i lidé stejného pohlaví. Podle novely občanského zákoníku by měli stejná práva, jako mají v manželství žena a muž. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut zaniklo.

Pod předlohu připojilo podpis 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Mezi signatáři nejsou zástupci ODS, SPD Tomia Okamury a KDU-ČSL.

„Základním principem navrhované právní úpravy je poskytnout stejnopohlavním párům a jejich dětem stejnou důstojnost a stejnou ochranu rodinného života, jako je zákonem poskytována manželům a jejich dětem, a zajistit jim tak rovné postavení nejen ve společnosti, ale i v právu,“ píšou předkladatelé v čele s Radkou Maxovou (ANO) v důvodové zprávě.

Manželé stejného pohlaví by měli podle předlohy stejná práva a povinnosti jako manželé opačného pohlaví. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči.

Nynější registrovaní partneři by měli možnost uzavřít manželství bez toho, že by partnerství museli rušit, nebo v partnerství setrvat podle příslušného, byť rušeného zákona.

Předlohu před projednáváním v zákonodárných sborech posoudí vláda. Pokud by novelu Sněmovna a Senát schválily a podepsal ji prezident, byla by účinná od třetího kalendářního měsíce po tom, co by vyšla ve sbírce.

V minulém volebním období byl ve Sněmovně návrh, který by registrované partnerce nebo partnerovi umožnil adopci dítěte svého protějšku. Kritici tehdy varovali před dalším rozšiřováním práv homosexuálních lidí, zastánci poukazovali na zájmy dětí. Předlohu, za kterou rovněž stála Maxová, Sněmovna jen rozjednala v úvodním kole. Do konce volebního období o ní nerozhodla.

Video Svěřilo se vám dítě s homosexualitou? „Podpořte ho a vyslechněte,“ radí expertka. - Andrea Ulagová, Blesk Zprávy
720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
karlos107 ( 17. listopadu 2018 14:51 )

Na Sibiř z buzerantama a lesbama !!! Tam se můžou *** do ***e třeba štylkem od krumpáče, buzny zasrané !!!

salto ( 15. června 2018 07:50 )

Nějak jsem nepochopil, co mají daně a "další požitky" společného s bukvicemi

zdenek43 ( 14. června 2018 22:53 )

Amsterdamskou smlouvu podepsanou v roce 1997, byla v čl. 13 Smlouvy o založení Evropského společenství rozšířena škála zakázaných diskriminačních důvodů o další tři důvody, a to postižení, věk a sexuální orientaci. Vedle této právní změny byly přijaty významné akty politické povahy. K nejvýznamnějším patří rezoluce Evropského parlamentu z roku 1994 (0028/94) vyzývající členské státy EU k vytvoření právních úprav, která by párům stejného pohlaví přiznávala stejná práva, jako platí pro manželské páry, připomenuta rezolucemi Evropského parlamentu č. 0824/98 a č. 0852/98. Pro budoucí vývoj je nejvýznamnější přijetí Charty základních práv Evropské unie na summitu v Biaritz v roce 2000, která v čl. 21 zakazuje i diskriminaci na základě sexuální orientace. O její proměně v závazný právní dokument a možná dokonce v součást příští Ústavy EU by měl rozhodnout některých z příštích summitů.

ivopatta ( 14. června 2018 22:44 )

Všichni máme stejná práva, jen někdo se to snaží stále zdůrazňovat. Proč asi? Navíc, koukáním z okna, namísto otevření a pročtení odkazu, se nikomu nerozsvítí a může si u toho topit jak chce.

flora ( 14. června 2018 19:52 )

To nejsou žádná invektiva. Farizejství je přesně to pokrytectví které prosazuješ. Se svojí účetní metodikou si zatop. Heterosexuálové i homosexuálové musí mít stejná práva.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa