Poslanci navrhli povolit manželství gayů. To by nahradilo registrované partnerství

Autor: base, ČTK - 
14. 6. 2018
17:51

Skupina poslanců navrhla, aby manželství mohli uzavírat i lidé stejného pohlaví. Podle novely občanského zákoníku by měli stejná práva, jako mají v manželství žena a muž. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut zaniklo.

Pod předlohu připojilo podpis 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Mezi signatáři nejsou zástupci ODS, SPD Tomia Okamury a KDU-ČSL.

„Základním principem navrhované právní úpravy je poskytnout stejnopohlavním párům a jejich dětem stejnou důstojnost a stejnou ochranu rodinného života, jako je zákonem poskytována manželům a jejich dětem, a zajistit jim tak rovné postavení nejen ve společnosti, ale i v právu,“ píšou předkladatelé v čele s Radkou Maxovou (ANO) v důvodové zprávě.

Manželé stejného pohlaví by měli podle předlohy stejná práva a povinnosti jako manželé opačného pohlaví. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči.

Nynější registrovaní partneři by měli možnost uzavřít manželství bez toho, že by partnerství museli rušit, nebo v partnerství setrvat podle příslušného, byť rušeného zákona.

Předlohu před projednáváním v zákonodárných sborech posoudí vláda. Pokud by novelu Sněmovna a Senát schválily a podepsal ji prezident, byla by účinná od třetího kalendářního měsíce po tom, co by vyšla ve sbírce.

V minulém volebním období byl ve Sněmovně návrh, který by registrované partnerce nebo partnerovi umožnil adopci dítěte svého protějšku. Kritici tehdy varovali před dalším rozšiřováním práv homosexuálních lidí, zastánci poukazovali na zájmy dětí. Předlohu, za kterou rovněž stála Maxová, Sněmovna jen rozjednala v úvodním kole. Do konce volebního období o ní nerozhodla.

Video Svěřilo se vám dítě s homosexualitou? „Podpořte ho a vyslechněte,“ radí expertka. - Andrea Ulagová, Blesk Zprávy
720p 360p

Doporučujeme
salto ( 15. června 2018 07:50 )

Nějak jsem nepochopil, co mají daně a "další požitky" společného s bukvicemi

zdenek43 ( 14. června 2018 22:53 )

Amsterdamskou smlouvu podepsanou v roce 1997, byla v čl. 13 Smlouvy o založení Evropského společenství rozšířena škála zakázaných diskriminačních důvodů o další tři důvody, a to postižení, věk a sexuální orientaci. Vedle této právní změny byly přijaty významné akty politické povahy. K nejvýznamnějším patří rezoluce Evropského parlamentu z roku 1994 (0028/94) vyzývající členské státy EU k vytvoření právních úprav, která by párům stejného pohlaví přiznávala stejná práva, jako platí pro manželské páry, připomenuta rezolucemi Evropského parlamentu č. 0824/98 a č. 0852/98. Pro budoucí vývoj je nejvýznamnější přijetí Charty základních práv Evropské unie na summitu v Biaritz v roce 2000, která v čl. 21 zakazuje i diskriminaci na základě sexuální orientace. O její proměně v závazný právní dokument a možná dokonce v součást příští Ústavy EU by měl rozhodnout některých z příštích summitů.

ivopatta ( 14. června 2018 22:44 )

Všichni máme stejná práva, jen někdo se to snaží stále zdůrazňovat. Proč asi? Navíc, koukáním z okna, namísto otevření a pročtení odkazu, se nikomu nerozsvítí a může si u toho topit jak chce.

flora ( 14. června 2018 19:52 )

To nejsou žádná invektiva. Farizejství je přesně to pokrytectví které prosazuješ. Se svojí účetní metodikou si zatop. Heterosexuálové i homosexuálové musí mít stejná práva.

ivopatta ( 14. června 2018 18:49 )

Řešení je možné bez emocí a zbytečných invektiv (viz: flora: Farizejové). Stačí k tomu správná účetní metodika a její zavedení v České správě sociálního zabezpečení (slideplayer.cz/slide/13563954/), při správě státního důchodového systému.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa