Mynáře podrželo ANO i další poslanci, prověrku mu nevnutí. „Mají zdravý rozum,“ raduje se

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
13. června 2018
15:47

Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář zatím prověrku pro svou práci povinně potřebovat nebude. Sněmovna smetla návrh poslankyně za hnutí STAN Věry Kovářové ze stolu. Prosazovala, aby i stávající kancléř musel získat do jednoho roku prověrku na stupeň přísně tajné. On sám už jednou o prověření žádal, NBÚ mu ale prověrku neudělil. Blesk Zprávám Mynář řekl, že ho proto čeká na podzim soud.

„V té pozici musí být osoba, která je důvěryhodná a prověřená, která hájí zájmy státu a prezidenta republiky, nikoliv své zájmy osobní a obchodní. A to je právě onen případ pana Mynáře,“ odůvodnila dnes předložení svého návrhu Kovářová.   

Zákon počítal s tím, že by kancléř do jednoho roku musel získat prověrku na stupeň přísně tajné, a pokud by ji nezískal, nesměl by se o tuto funkci už ucházet. Kovářová chtěla, aby se prověrka týkala i stávajícího kancléře Vratislava Mynáře. Podmínky se ale poslancům příliš nelíbily.

Video Mynář může být zatím v klidu. Povinná prověrka pro kancléře Sněmovnou neprošla. - Jakub Veinlich

Návrh na zamítnutí podali komunisté. Podpořilo je 98 ze 159 přítomných poslanců. Proti jich bylo 41. Zamítnutí podpořili vedle komunistických poslanců také zástupci hnutí ANO, SPD Tomia Okamury a ČSSD. Do rozpravy před závěrečným hlasováním se nikdo nepřihlásil, a tak poslanci rozhodli o zákonu během pár minut.

Druhý pokus

Kovářová ale Blesk Zprávám řekla, že zvažuje nové podání tohoto návrhu – možná ale s drobnými úpravami.

„Je na zvážení, zda bychom tuto lhůtu neprodloužili a popřípadě nezvážili jiný stupeň než přísně tajné,“ nevzdává se Kovářová.

Mynář pro Blesk Zprávy ocenil, že návrh nakonec neprošel. „Někdo to udělal naprosto účelově, je to naprostá hloupost a jsem rád za to, že to neprošlo,“ okomentoval Mynář rozhodnutí Sněmovny v rozhovoru pro Blesk Zprávy. „Jsem rád, že větší část Sněmovny zažila zdravý rozum,“ dodal k tomu.

Mynář: Kovářová nerozumí práci na Hradě

Kovářové navíc vyčetl, že zákon připravila bez větších znalostí, jak vůbec práce na Hradě funguje. „Paní navrhovatelka vůbec nezná, jak funguje Kancelář prezidenta republiky, vůbec nezná, jak mezi sebou a navzájem fungují jednotlivé odbory, a už vůbec nezná, jak fungují bezpečnostní opatření v záležitostech, které se týkají listin či dalších záležitostí na jakýkoliv stupeň utajení,“ pustil se kancléř do poslankyně.

Mynář si sám o prověrku na stupeň přísně tajné v prosinci 2013 požádal u Národního bezpečnostního úřadu. V září 2015 ale úřad odmítl kancléři prověrku udělit. A neuspěl ani s odvoláním – v tomto případě tedy rozkladem.

Video Zeman – Mynář a jeho prověrka - Blesk TV

„Toto rozhodnutí jsem zažaloval, napadl jsem ho u správního soudu, a jestli mám správné informace, tak by to mělo přijít na přetřes na podzim letošního roku,“ řekl dnes Blesk Zprávám Mynář.

Nad průtahy s udělením prověrky se pozastavila poslankyně Kovářová. Tvrdí, že kancléř NBÚ dodal záměrně pozdě potřebné doklady.      

Záměrné průtahy?

„Odkládal účast na jednáních, a dokonce mu hrozila i pokuta. Obecně se říká, že každý prověřovaný doklady podává včas, protože chce, aby ona prověrka byla vyřízena co nejdříve. Jak se zdá, pan kancléř o to příliš nestál,“ pustila se Kovářová do kancléře.

Vedle povinnosti mít bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň utajení novela pojednávala o bezúhonnosti a svéprávnosti. Kancléř by také nesměl zastávat žádnou funkci v politických stranách a hnutích.

tases ( 13. června 2018 17:48 )

Třeba prověrku už nebude potřebovat, kdyby prezident měl končit.

tomik007 ( 13. června 2018 16:08 )

Jak vsichni kluci v demisi hezky schlapou vodu

zdenek43 ( 13. června 2018 16:03 )

Je to suché konstatování skutečnosti. Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. 21. ledna 1992 Poslanec SN M. Z e m a n

zdenek43 ( 13. června 2018 16:01 )

joooooo - to se psal rok 2013 ..... soudruh-pritel Milos Z E M A N a jeho pratele jeste NEVEDELI??? co si muzou veskutecnosti dovolit na LUZU - na spodnich 10 milionu obcanu CR . . . . . . . - Hradní kancléř Vratislav Mynář si musí co nejrychleji dodělat bezpečnostní prověrku, jinak o místo přijde. V České televizi to dnes 27.10.2013 řekl prezident Miloš Zeman. Mynář nemůže kvůli chybějící prověrce zastupovat hlavu státu na klíčových jednáních. Podle Zemana kancléř předpokládal, že se stane poslancem a nebude prověrku potřebovat. Mynář kandidoval za Stranu práv občanů-zemanovci, která ve sněmovních volbách propadla. Mynář odmítl informaci, že před volbami žádost o vydání prověrky pozastavil. "Jsem v určitém stadiu připravenosti, v nejkratším možném čase o prověrku požádám. Nemám s tím žádný problém a nevidím důvod, proč bych ji nedostal," řekl kancléř. Podle něj je žádost o prověrku složitý proces. "Média mě dostávají pod tlak, že jsem měl požádat už včera. Tohle ale není výměna občanského průkazu, je to kontrola celého vašeho života," poznamenal Mynář. Z Hradu i ze strany zemanovců prosakovaly informace, že Národní bezpečností úřad nechce Mynářovi prověrku na stupeň tajné či přísně tajné udělit kvůli jeho podnikání s kontroverzními lidmi - třeba s Radimem Masným z Opavy. +++ Volba prezidenta republiky konane ve dnech 11.01. – 12.01.2013 .... 8.3.2013 - Zeman složil slib prezidenta. Hodlá bojovat s kmotry, neonacisty i médii Zeman složil slib do rukou předsedy Senátu Milana Štěcha. "Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," pronesl Zeman. Proslov zakončil modlitbou: "Bože, dej mi odvahu, abych se snažil ovlivňovat věci, které ovlivnit mohu. Bože, dej mi pokoru, abych se nesnažil ovlivňovat věci, které ovlivnit nemohu. A Bože, dej mi moudrost, abych dokázal rozlišit mezi prvním a druhým.

istyl ( 13. června 2018 16:01 )

tak az do pocatku platnosti tohoto zakona, bral neopravnene mzdu..protoze predchozi platny zakon bezpecnostni proverku vyzadoval...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud