Manželství ANO a ČSSD? Politologové: Babiš na to tlačí, ale půjde „jen“ o spolubydlící

12. 6. 2018
05:10

O vládě hnutí ANO se sociální demokracií je zřejmě rozhodnuto. Alespoň takový vzkaz dává zbytku ČSSD, který ještě nehlasoval o účasti v kabinetu, premiér Andrej Babiš (ANO). Ten už se totiž ohání datem hlasování o důvěře ve Sněmovně a komunisté mezitím ladí definitivní podmínky tolerance kabinetu. Je to mírný nátlak, shodují se v reakcích pro Blesk Zprávy politologové Josef Mlejnek a Jan Kubáček. Jak bude podle nich případná spolupráce dvou stran s „šedou eminencí“ KSČM vypadat? A jak dlouho vydrží?

„Ze zákulisí pronikají takové informace, že asi to referendum dopadne pro vstup do vlády. Otázka je, nakolik je to věrohodné. Průniky takovýchto informací mohou sloužit jako forma nátlaku. Tlak na ty, kteří ještě nehlasovali, aby si řekli, že to nemá cenu, pokud by chtěli hlasovat proti,“ okomentoval průběh vnitrostranického referenda politolog z Univerzity Karlovy Josef Mlejnek.

Jan Kubáček z agentury Phoenix Research za tím ale vidí i snahu o zviditelnění. „Samozřejmě je to jemný nátlak na sociální demokraty, aby rozhodli správně. Primárně se ale hraje o názor veřejného mínění. Všichni se snaží být do poslední chvíle aktivní, bojují o to, kdo je dominantní, kdo si prosadil svou. Levicové strany bojují s velmi otřeseným volebním výsledkem z podzimu, potřebují urvat co nejvíce aktivity. Proto i přišly s něčím, co dlouho neplánovaly, a to s hlasováním uvnitř strany samotné. Aby bylo do poslední chvíle napětí,“ zmínil pro Blesk Zprávy.

Video „Hanba!“ Tisíce lidí v Česku protestovaly proti možné vládě Babiše s komunisty - Blesk
1080p 720p 360p

Podle Kubáčka je referendum už hotové, i když bude probíhat ještě do čtvrtka. Do průběhu výrazně zasáhli jak prezident Zeman, tak Andrej Babiš. „Moc se to neříká, ale pro sociální demokracii by byl velký problém, pokud by odmítli účast ve vládě - zůstal by jim ten Černý Petr. Vypadali by jako ti, kteří znemožnili vznik většinové standardní vlády, v očích svých voličů, a mohlo by je to poškodit v podzimních komunálních volbách. Moderací Miloše Zemana a Andreje Babiše se ta nálada posouvá spíš k 'probůh, ať už je tady konečně vláda',“ dodal.

Manželství s nevěrou, nebo bez? 

Jak se bude případné spojenectví Babišova hnutí se sociálními demokraty vyvíjet, je v současné době těžké odhadovat. Větší jistotou ale budou zřejmě pro ANO komunisté, kteří vyjádřili Babišovi podporu i v případě, že skončí opět u menšinové vlády. Jejich hlasy má tak zřejmě ve Sněmovně téměř jisté. To mu ale nestačí.

„Ještě k těm komunistům musí někoho přibrat a jediný, kdo se asi nabízí, je Okamura. Pokud bude prohlasovávat zákony proti ČSSD tak hrozí, že z té vlády odejdou a Babiš bude vržen do situace, že bude mít menšinovou vládu opřenou o komunisty a SPD. To je něco, co nechtěl,“ míní Mlejnek.

Kubáček je ale toho názoru, že půjde o velmi volné spojení, které bude porušováno na obě strany. „I sociální demokracie, jak se začne postupně emancipovat a rozhlížet, tak některé návrhy se bude snažit prohlasovávat antibabišovským spektrem. Bude to pro ni ale složitější s 15 poslanci. Babiš na druhé straně bude velmi závislý na drobných počtech,“ odhaduje. ANO s KSČM dají dohromady v dolní komoře parlamentu 93 hlasů.

„Obecně to vnímám jako velmi volné manželství. Možná ani ne tak manželů jako spolubydlících, kteří budou tam, kde to bude vhodné, spolupracovat. Vedle toho budou dělat spanilé cesty pro další hlasy a podporu,“ predikuje další vývoj. Vláda by ale v tomto složení podle něj paradoxně mohla vydržet až do dalších řádných voleb.

Video Hamáček po jednání s Babišem: Koaliční smlouva řeší všechny naše podmínky - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Za hranicemi: Komunisté lepší než SPD 

Podle odborníků je pro Česko vzhledem k zahraničním vztahům pořád lepší vláda tolerovaná komunisty, než přiznaná účast Okamurovy SPD. Zřejmě i proto Babiš bere podporu ze strany SPD až jako poslední možnost. Podle Mlejnka ale komunisté mohou v součinnosti s prezidentem Zemanem zahraniční politice i tak „zatopit“.

„Obávám se toho, že ten tlak bude i na zahraniční politiku, že to bude tlak, který může nějakým způsobem oslabit naše vazby k západním strukturám - NATO popřípadě i EU. Komunisté ve spojenectví s Milošem Zemanem mohou zahraniční politiku ovlivňovat,“ řekl Blesk Zprávám s tím, že by se vláda měla pozitivně přihlásit k Evropské unii, která ale aktuálně řeší řadu větších problémů.

„Pokud jde o domácí politiku, tak komunisté získají vliv, chtějí místa ve státních a polostátních podnicích, vydupali si i nějaký vliv na ministerstvech. Potom se budou snažit využít toho vlivu ke změně ovzduší. K relativizaci negativního vztahu ke komunismu. Budou chtít tvrdit, že ne vše za minulého režimu bylo špatné. To je bude legitimizovat. Bude to o nějakých věcech symbolických, ale i nesymbolických, jako jsou třeba církevní restituce,“ doplnil Mlejnek.

junkiexl ( 13. června 2018 15:19 )

Co to zas placas, teqila, uz si zase ozraly jak zajezd?

marmat ( 13. června 2018 13:56 )

Zoufalství DEMOBLOKU s Piráty se blíží.............ale i skalních "pokořenců" -Zaorálka, Chovance, Sobotky .....VELKÉ "vítězství" V PŘÍMÉM PŘENOSU !!!

marmat ( 13. června 2018 13:53 )

Tlačí ho kecy o "neschopnosti" sestavit vládu...i když všichni autoři štvanice (nám dobře známí z PS i medií) vědí 100%, že měl být "správně" vyautován, jako figura bez podpory k o h o k o l i v !!!

marmat ( 13. června 2018 13:49 )

teqila1949: TROLLÍ OSINY musí psát cokoliv kdyby bylo po jejich...COKOLIV a prudit...jsou placeni za klikání, které "rozproudí" 100,-Kč/den.Pište si s diskutéry...To je samozřejmě něco diametrálně jiného, než trollové produkují. Nebo jen Váš názor.

osinek ( 13. června 2018 10:20 )

Kdo je vyšetřován policii a Státním zastupitelstvím za finanční podvody ty neinformovaný troubelo Tequilo 1949? Není to náhodou premiér této země bez důvěry (9 měsíců po volbách zde není řádná vláda) Babiš, jeho nejbližší příbuzní a několik manažerů Agrofertu? Ty jsi neslyšel o Zprávě OLAFU (Evropský orgán pro boj s finančními podvody), ve které je uvedeno "černé na bílem", že při výstavbě farmy "Čapí Hnízdo" (nyní letní sídlo Babiše) se ta Babišova parta pokusila o "podvodné vyloudění" cca 50 milionů korun z kasy evropské Unie!! Proč se nedržíš tvrdých faktů retardo?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa