Rozpočet se dostal do schodku 23 miliard. Bez peněz z EU by byl dvakrát větší

Autor: ČTK, Mii - 
1. června 2018
15:00

Státní rozpočet se ke konci května dostal do schodku 23,1 miliardy korun. Jde o první letošní deficit, ještě ke konci dubna vykázal rozpočet přebytek 0,8 miliardy korun. Loni byl rozpočet touto dobou ve schodku 18,7 miliardy korun. V pátek o tom informovalo ministrstvo financí. Na celý letošní je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

Hospodaření bylo podle MF ovlivněno pravidelně se opakujícími vlivy typickými pro květen. Na straně výdajů šlo o vyplacení dvouměsíční zálohy na regionální školství ve výši 18 miliard korun, čtvrtletní dotace na obnovitelné zdroje energie, čtvrtletní výplatu státního příspěvku na důchodové pojištění a tradičně vyšší výdaje na obsluhu státního dluhu.

Po očištění o peníze z EU by rozpočet ke konci května skončil se schodkem 51,5 miliardy korun. Ve stejném období loni by to byl schodek 35,6 miliardy korun.

Nejvíce peněz jde na sociální dávky

Celkové příjmy státního rozpočtu ke konci května stouply meziročně o 49,6 miliardy na 546 miliard korun. Celkové výdaje stouply o 54 miliard na 569,1 miliardy korun. Daňové příjmy rozpočtu včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply o 34,5 miliardy na zhruba 466,5 miliardy korun.

Příjmy rozpočtu u daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 6,1 procenta na 109,2 miliardy korun. Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 0,6 miliardy na 60,4 miliardy korun.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci května na ně z rozpočtu šlo 231,2 miliardy korun, meziročně o 11 miliard více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky 557,9 miliardy korun.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

mandat ( 2. června 2018 20:25 )

Nezodpovedna vlada. Proc na ne neprijde exekutor ? Posilaji miliony do Afriky, tam si vse rozeberou politici a natahuji dal ruce a nasi potrebni obcane nedostanou nic. Jediny,kdo se tady maji super jsou politici a cikani.Doufam, ze lidi uz toho budou mit dost a prestanou tuhle bandu zivit.

zdenek43 ( 1. června 2018 15:33 )

2016 - soudruh lhar soudruh-StBak Andrej B A B I S - Budeme mít nejlepší rozpočet v historii země, snížíme i státní dluh. Tak se ch l u b í ministr f i n a n c í Andrej B a b i š, když se dívá na účty za rok 2016. A kdyby prý bylo jen na něm, měli bychom rozpočet bez sekyry i příští rok. OPRAVDU? Státní rozpočet na letošní rok skončí pravděpodobně v přebytku. To vypadá výborně, naposledy měla Česká republika přebytkový rozpočet v minulém století, za premiéra Klause. Andrej Babiš říká, že za dobrými čísly je (jeho) dobrý výběr daní. Analytici dodávají, že i šlapající ekonomika a propad státních investic v řádu desítek miliard. Proč tedy Andrej Babiš - když mu ekonomika a výběr daní tak pěkně šlapou – naplánoval 60-timiliardový schodek na příští rok? Proč tak velká sekyra? Protože jsem v koalici, protože je to vládní kompromis, kdyby bylo jen na mně, rozpočet bychom měli i na příští rok vyrovnaný, ne-li přebytkový, opakuje Andrej Babiš. Čili: kdyby nebylo utrácivých socialistů a lidovců, kdyby vládl sám, hospodařil by lépe, bez dluhů. To je jistě výborný plán. Než se však gratulanti vrhnou s kyticemi k tak skvělému ministru financí, mohl by odpovědět na tu jednu jedinou otázku: Kde byste tedy vyškrtal těch schodkových 60 miliard, pokud by vše bylo „firemně“ jen na vás? Ministře, kde byste vzal 60 miliard, aby rozpočet na rok 2017 mohl být vyrovnaný? Snad v důchodech, které spolu s ostatními sociálními dávkami tvoří největší položku v rozpočtu (540 miliard)? Nezvyšoval byste platy učitelům? Za školství se příští rok utratí přes 156 miliard. Nebo byste je vzal obraně (utratí 55 miliard)? Anebo by kolega ministr vnitra Chovanec z plánovaných 63 miliard dostal jen polovinu? Možná by také šlo ušetřit na vratkách za „zelenou naftu“ pro zemědělce a zemědělské firmy? Či snad byste zrušil pár úřadů, úředníků, ministerstev, nepřidával peníze do zdravotnictví?

cocumysvole ( 1. června 2018 15:27 )

To jsou jenom kecy. Spočítejte kolik peněz odevzdáma unii a připočtětě neziskovky a budete koukat jak jsme bohatý.

zdenek43 ( 1. června 2018 15:24 )

soudruzi-StBaci z ANO2011 lzou - oblbujou ...... jednoduse jim?? staci spodnim 10 milionum LHATTTTTT . . . . BEDE LIP i kdyz vedi , ze je to LEZ JAKO VEZ......... 2014....Andrej Babiš neví, co říká, odsoudil ministra komunista Dolejš 1. 7. 2014 9:17 Ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš se stal tvrdým kritikem stávajícího ministra financí Andreje Babiše (ANO). Babiš se totiž v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce přel s Miroslavem Kalouskem kromě jiných věcí o tom, zda stát by mohl už za tři roky hospodařit bez deficitu a Dolejše tato debata rozesmála a zároveň vyděsila. „Andrej Babiš neví, co říká, nebo mu to je jedno,“ uvedl na konto Babiše Dolejš. ......stát by mohl už za tři roky hospodařit bez deficitu......... Stát by mohl už za tři roky hospodařit bez deficitu. „Jsem přesvědčen, že v roce 2017 budeme mít vyrovnaný rozpočet, vzhledem k tomu, co máme připravené. K tomu směřujeme. Ale samozřejmě musíme udělat opatření z hlediska výběru daní," řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce ministr financí Andrej Babiš (ANO). Bývalý šéf státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09) ale považuje Babišem zmíněnou konsolidaci veřejných rozpočtů za příliš tvrdou – podle něj stačí, aby vláda nezvyšovala výdaje a využila ekonomického růstu. Koalici tak vybídl, aby postupně snížila poměr strukturálního deficitu k HDP na 0,5 procenta. 13. 12. 2013 - Novou vládu stvrdili podpisem koaliční smlouvy 6. ledna 2014 Bohuslav Sobotka ... Bohuslav Sobotka (ČSSD), Andrej Babiš (ANO) a Pavel Bělobrádek ... Ministr financí a 1. místopředseda vlády pro ekonomiku - Andrej Babiš..........

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud