Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Rozpočet se dostal do schodku 23 miliard. Bez peněz z EU by byl dvakrát větší

Autor: ČTK, Mii - 
1. června 2018
15:00

Státní rozpočet se ke konci května dostal do schodku 23,1 miliardy korun. Jde o první letošní deficit, ještě ke konci dubna vykázal rozpočet přebytek 0,8 miliardy korun. Loni byl rozpočet touto dobou ve schodku 18,7 miliardy korun. V pátek o tom informovalo ministrstvo financí. Na celý letošní je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

Hospodaření bylo podle MF ovlivněno pravidelně se opakujícími vlivy typickými pro květen. Na straně výdajů šlo o vyplacení dvouměsíční zálohy na regionální školství ve výši 18 miliard korun, čtvrtletní dotace na obnovitelné zdroje energie, čtvrtletní výplatu státního příspěvku na důchodové pojištění a tradičně vyšší výdaje na obsluhu státního dluhu.

Po očištění o peníze z EU by rozpočet ke konci května skončil se schodkem 51,5 miliardy korun. Ve stejném období loni by to byl schodek 35,6 miliardy korun.

Nejvíce peněz jde na sociální dávky

Celkové příjmy státního rozpočtu ke konci května stouply meziročně o 49,6 miliardy na 546 miliard korun. Celkové výdaje stouply o 54 miliard na 569,1 miliardy korun. Daňové příjmy rozpočtu včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply o 34,5 miliardy na zhruba 466,5 miliardy korun.

Příjmy rozpočtu u daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 6,1 procenta na 109,2 miliardy korun. Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 0,6 miliardy na 60,4 miliardy korun.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci května na ně z rozpočtu šlo 231,2 miliardy korun, meziročně o 11 miliard více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky 557,9 miliardy korun.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

mandat ( 2. června 2018 20:25 )

Nezodpovedna vlada. Proc na ne neprijde exekutor ? Posilaji miliony do Afriky, tam si vse rozeberou politici a natahuji dal ruce a nasi potrebni obcane nedostanou nic. Jediny,kdo se tady maji super jsou politici a cikani.Doufam, ze lidi uz toho budou mit dost a prestanou tuhle bandu zivit.

cocumysvole ( 1. června 2018 15:27 )

To jsou jenom kecy. Spočítejte kolik peněz odevzdáma unii a připočtětě neziskovky a budete koukat jak jsme bohatý.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa