Právník peskuje Okamurovo hnutí SPD za výroky o Židech, Romech a gayích

Autor: ivm - 
11. května 2018
18:20

Vyjádření poslanců hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) vedeného Tomiem Okamurou jsou za neúnosná a některé z nich i trestná. Tvrdí to právník Aleš Rozehnal pro Info.cz. Jde třeba o zmínky o tom, že Židé, Romové a homosexuálové by se měli posílat do plynu a že koncentrační tábor v Letech u Písku rozhodně nebyl žádným vězením. Popírání holokaustu ze strany Okamurovy SPD pobouřilo v posledních měsících řadu lidí. Někteří z nich podali na hnutí trestní oznámení.

Jako velmi problematická se podle Aleše Rozehnala jeví rétorika poslanců hnutí SPD Tomia Okamury. Její členové se netají proruskou orientací, často jsou členy prokremelských facebookových skupin a často citují dezinformační weby a šíří konspirační teorie.

Okamura na svůj facebookový profil často přidává nenávistná videa, kde dlouhodobě kritizuje menšiny, zejména tu romskou. Před třemi lety mluvil o nebezpečí nárůstu romské populace jako o jednom ze dvou nejzávažnějších problémů, kterým Česko čelí. Největší problém představují migranti.

Do závažných potíží šéfa SPD však přivedla letošní slova o pracovním táboře v Letech u Písku. Tábor podle něj nebyl hlídaný a vězni se v něm mohli volně pohybovat. Okamura své výroky dokládal neexistující knihou z nakladatelství Akademie věd. Spolek Konexe na něj kvůli tomu podal trestní oznámení. Podobný prohřešek způsobil i Miloslav Rozner, který rovněž zlehčoval hrůzy holokaustu „Nevyhodil bych půl miliardy korun z okna za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ řekl.

Právník: Většina výroků je hloupá, ale ne trestná

Loni v květnu obhajoval současný místopředseda Sněmovny vraždu Roma tím, že se prý Romové nemohou divit, že vůči nim roste nechuť, když na mnoha místech působí jenom problémy. „Za posledních 70 let stoupl počet Romů v České republice 32krát. Ano, je to tak. Zatímco v roce 1945 u nás žilo 10 tisíc Romů, letos je to podle odhadů 320 tisíc,“ straší Okamura lidi na svém profilu.

Podle Rozehnala nejsou všechny výroky na trestní oznámení. „Většina z nich je hloupá, ale i hloupí lidé mají právo vyjádřit svůj názor. Nicméně se najdou i výroky, které by právo mělo postihnout i svoboda slova má svoje hranice. Pokud někdo prohlásil, že „Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu“, jedná se již o jednání, které je možné charakterizovat jako podněcování k nenávisti, dodal.

Celý text čtětě na webu Info.cz

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud