Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Hilšer s Kulhánkem nevyúčtovali prezidentskou kampaň. Hrozí jim pokuta až 100 tisíc

Autor: ČTK - 
9. května 2018
08:55

Účetnictví k prezidentské volební kampani nedodali včas kandidáti Marek Hilšer a Vratislav Kulhánek. Uvedl to ve středu server iRozhlas.cz. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí již dříve oznámil, že účetnictví odevzdalo v zákonném termínu do konce dubna jen sedm z devíti kandidátů. Hilšer i Kulhánek uvedli, že účetnictví úřadu ho odešlou. Za nesplnění některé ze zákonných povinností hrozí kandidátům pokuta až 100 000 korun.

"V papírové podobě to mám připravené v obálce, ale ještě jsem se nedostal na poštu. Teď jsem v zahraničí, tak až přijedu, tak to odešlu," sdělil serveru Hilšer. Kulhánkův tým čeká podle Jaroslava Čížka, který má na starost finanční stránku kampaně, na možnost odevzdat účetnictví v elektronické podobě. "Na stránkách úřadu k tomu teprve připravují aplikaci, do které to bude vloženo. Kompletní účetnictví jinak máme," řekl serveru.

Ti, kteří účetnictví nedodali, budou nyní podle Tomáše Hudečka z dohledového úřadu vyzváni, aby situaci napravili. V opačném případě s nimi bude zahájeno správní řízení, oznámil Hudeček serveru.

Úřad chtěl informace o financování 29 lidí

Uchazeči o post prezidenta měli úřadu zaslat zprávu o financování volební kampaně a také související účetnictví. Povinnost se vztahovala celkem na 29 lidí. Kromě devíti, kteří se ve volbách utkali o funkci prezidenta, mělo dokumenty odevzdat i 11 lidí, jimž ministerstvo vnitra nezaregistrovalo kandidátní listinu, a také ti, kteří sice sbírali podpisy, ale nakonec kandidátní listinu nepodali.

Z devíti účastníků voleb dodali zprávu o financování kampaně všichni. Účetnictví zaslalo šest z nich včas a jeden nejmenovaný kandidát s mírným zpožděním, uvedl server. Z 11 nezaregistrovaných uchazečů podle dřívějších informací dohledového úřadu dodali zprávu o financování kampaně pouze tři a účetnictví nikdo. Ze zbylých povinných, kteří si ani nepodali přihlášku, jen jeden splnil své povinnosti úplně a dva poslali pouze zprávu o financování kampaně. Ostatním chyběla zpráva o financování i účetnictví.

Volby se konaly v lednu. Funkci obhájil Miloš Zeman.

Video Rozhovor s Markem Hilšerem. Jak bude vypadat jeho další politická kariéra a co ho spojuje s piráty? - zuzana zelenková

gabreta ( 9. května 2018 18:44 )

Hilšer s Kulhánkem podvádí a to byli teprve kandidáti. Co by dělali, kdyby některej zvítězil a nebo jestli se dostanou do Senátu?

salto ( 9. května 2018 15:00 )

Ono to s tou bagetou bylo trošku, ale opravdu trošku jinak. Ale v podstatě souhlas.

agfor ( 9. května 2018 12:37 )

Za nevyúčtovanou bagetu pokuta 13000, za nevyúčtované miliony jen 100 000. To je ta česká "spravedlnost"

vrsrvrsr ( 9. května 2018 11:04 )

Čemu se divíme??? To byli takoví kandidáti z leknutí, prostě jen pro srandu... A sami to potvrzují....Již nikdy více...

misha46 ( 9. května 2018 11:01 )

Nakopat do pr*ele skřeta Hilšera.

Zobrazit celou diskusi
Další videa