Čtvrtek 30. března 2023
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido
Zataženo, déšť 13°C

EU kouká na Rusko jak vyděšený králík, míní Štětina. Konečná: Trump jen haraší zbraněmi

Video se připravuje ...
Autor: Zuzana Štíchová - 
6. května 2018
05:00

Chemický útok v Sýrii, který není možné ověřit a po kterém následovala raketová reakce ze strany USA, Francie a Velké Británie. Byl útok oprávněný? A měly dát členské státy EU o své účasti na něm vědět zbytku Unie? Jak jsou na tom vztahy Západu a Východu? Na tyto a další otázky odpovídali v rozhovoru pro Blesk Zprávy komunistická europoslankyně Kateřina Konečná a europoslanec Jaromír Štětina (za TOP 09 a STAN).

Nestojím o důkazy, co se stalo v Ghútě. Jestli tam byly otrávené děti, nebo ne. V té válce byla použita už alespoň osmdesátkrát chemická zbraň. Připomíná mi to, co se stalo v Iráku. Tam sice nebyly rakety, ale město Halabdža Saddám Husajn vybombardoval plynem a umřelo tam 5 tisíc lidí. Tomu zlu je třeba se postavit,“ zhodnotil Štětina odvetu spojenců za chemický útok. 

Dodnes není jasné, co přesně se v regionu Ghúta, konkrétně městě Dúmá, stalo. Humanitární pracovníci ale z této oblasti sdíleli na sociální sítě drastické záběry desítek mrtvých lidí, včetně dětí. Do oblasti, odkud režim Bašára Asada vyhání teroristy islámského státu, je totiž téměř nemožné se dostat.

Útok na město Dúmá v Sýrii. Byl použit chlór, sarin, nebo je celý vymyšlený? Útok na město Dúmá v Sýrii. Byl použit chlór, sarin, nebo je celý vymyšlený? | ČTK

„My bychom už možná věděli, co se stalo, kdyby Trump začal přemýšlet a neharašil zbraněmi,“ rýpla si do amerického prezidenta, který útoky oznámil na sociální síti,  naopak Konečná, která se tvrdě postavila proti reakci, která přišla ze strany USA, Francie a Velké Británie. Spojenci obvinili režim syrského prezidenta Bašára Asada (podporovaný Ruskem) a dali si za cíl útoku továrny, které měly mít s chemickým útokem souvislost. 

Kdyby byly opravdu zničeny továrny, které měly souvislost s chemickým průmyslem, a nedej bože se tam nějaké chemické zbraně nacházely, tak vám garantuji, že celá ta oblast už je dnes po smrti. Ten mrak by se mohl rozšířit i k našim spojencům do Izraele. To by si nikdo nevzal na triko,“ pochybuje o cílech útoku místopředsedkyně KSČM. „Musím ho (útok) odsoudit. Nevíme, co se stalo, zda se vůbec něco stalo, kdo případně ty zbraně použil. Bez důkazů obviňujeme režim Bašára Asada,“ míní.

Francouzi a Britové nemohou útok „troubit“ dopředu

Účast Francie a Spojeného království, tedy dvou členů Evropské unie, rozpoutala debatu o tom, zda se tyto země neměly poradit se zbytkem Osmadvacítky. Podle Konečné to ukazuje na fakt, že Unie nikdy nebude mít společnou zahraniční politiku. Podle Štětiny zase těžko mohly účastníci zásah v Sýrii konzultovat bez toho, aby citlivé informace unikly na veřejnost.

My jsme ve válce a tady už ne v hybridní, ale skutečné. Jsme spojenci USA, Velké Británie i Francie. V takové situaci se nedá konzultovat nebo jednat s parlamenty. Když něco řeknete v parlamentu, tak to praskne během 24 hodin. Ve válce, když se chystá útok, tak se to nezvoní všude do světa,“ stojí za odvetou europoslanec zastupující TOP 09 a STAN.

Záběry odpálení amerických raket na Sýrii. Záběry odpálení amerických raket na Sýrii. | Pentagon

„Z jedné strany globálně vyzýváme k rozvojové pomoci a z druhé strany se dva státy separují a udělají něco navíc v rozporu s mezinárodním právem. EU není schopná v tomto případě mít svou zahraniční politiku. Vždy vítězí u těch velkých ty jejich zájmy a ega,“ dopálila se Konečná a vmetla Francouzům do tváře jejich odůvodnění.

„Co je pro mě tristní, je, že francouzští představitelé, kteří schválili ten útok, včetně prezidenta Macrona, říkají, že ty důkazy jsou záběry na Youtube. To mi přijde fakt na hlavu postavené,“ podivovala se a upozornila na to, že podle ní Asad neměl k chemickému útoku žádný důvod.

Jestli řešíme, jak zastavit migraci a Asad má tu republiku de facto pod kontrolou, tak se ptám, jestli je zájmem EU znovu vyděsit Syřany? Nikdo by se nechtěl vracet někam, kde hrozí, že někdo jen tak, že se probere a má pocit, že musí být strašně silný a ukázat světu, jak tomu rozumí, vypálí sto raket. To je šílené,“ trefila se znovu do amerického prezidenta.

Nová studená válka, vztahy v mínusu

V kontextu rozporů Západu a Východu kolem otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala, vydání hackera Nikulina z Česka do USA, když měli zájem i Rusové, je jasné, že situace v Sýrii ještě více vyhrotila vztahy obou táborů.

„Ještě pořád na sebe nemíříme ty rakety. To je ten milník z 60. let. Z druhé strany ty vztahy jsou na bodu nula, možná mínus. Je to škoda,“ poznamenala stručně 37letá politička.

Jsme nyní ve fázi druhé světové studené války. Ta první byla děsivá, ale Západ ji proti SSSR vyhrál. I díky nekompromisnosti prezidenta Regana. Proto si ho v Moskvě tak vážili. Rusko si váží tvrdých protivníků. Určitě si neváží prezidentů, kteří jim poklonkují. Mám tím na mysli například prezidenta Zemana,“ neodpustil si rýpnutí do hlavy státu v souvislosti s Ruskem Štětina.

Bývalý novinář přirovnal chování Evropské unie směrem k Rusku k „malému králíčkovi, který se dívá vytřeštěně a fascinovaně do očí kobry“.

Sestřih z obou rozhovorů najdete ve videu.

Video  Duel - Konečná vs. Štětina druhá část  - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
Video se připravuje ...

bre-burda ( 11. května 2018 10:12 )

Diplomacie je účinná jedině tehdy, má-li za sebou silnou pěst. Kdo ji nemá je za tajtrdlíka. Učitel míval autoritu, když mu ležela na katedře rákoska a rodiče případnému provinilci doma ještě přiložili. "Všeliké domlouvání, toliko pro hovada dobré jest." říkával už Komenský.

marais ( 6. května 2018 12:39 )

Trump možná "haraší zbraněmi", ale nás to přijde na miliardy zvýšených nákladů na zbrojení.

alex0800 ( 6. května 2018 10:55 )

Minulorežimní cestující prominent a rusofil, po sametu velký rusofob a US ovce bez vlastního názoru, leč s papouškovaným US názorem.. Pan senátor Štetina, který byl mezi těmi 27 nesvéprávnými senátory, když podpisem ztvrdili, že látka A234 se na našem území nevyskytuje, přičemž ani jednoho nesvéprávného senátora (US loutku) ani nenapadlo se zeptat hned pěti výzkumáků, kde se stopové množství vyrábělo za účelem získání anti-dota.. Tolik k Emerickým loutkám, které si chodí pro notičky či červené kartičky na Emerickou ambasádu. O vlastenectví těchto vlastizrádců nelze ani na vteřinu pochybovat.. Hloupé nesvéprávné ovce, které by prodali vlastní matku za pár zelených dluhových papírků mrtvého hegemona.. Poplivou hlavu státu, aniž by si uvědomili, že je to v civilizovaném světě nevídané, leč oni slouží US fašistické totalitě, která vede válku proti Evropě a Evropanům za pomoci uplacených vlastizrádců politických a hlavně za pomoci importování terorismu a pomalu Evropany připravují na běžný jev za pár let všude v západní Evropě, tedy všudepřítomnou smrt, výbuchy a jiné teroristické činy nepravidelné armády USA, tedy Islámského Státu.. Štětina a jemu podobní jsou přesně Ti vojáci US fašismu v první linii, kteří budou zodpovědní za smrt milionů civilistů v Evropě, jen díky multikulti, kterou aplikují s USA za pomoci Sorošových majdanů, vražd novinářů, INDOKTRINACÍ ŠKOLÁKŮ apod..Pokud mluví tyto loutky o totalitě, velmi dobře vědí, co přináší.. Jde o US verzi korporátního fašismu, tedy skutečné věčné totality zaplacené krví mnoha stovek milionů mrtvých civilistů.. Stačí jen připomenout "200 let terorismu USA" na googlu, jako seznam všech US válek proti civilistům ve světě! A pak, kdo je na špici osy ZLA.. Asi proto v USA mají odluku Boha od státu a přesto přísahají "Bohu", leč již nikde se veřejně neříká, že jde o opak biblického Boha, tedy o Lucifera, chcete-li Světlonoše a dnešní dny nazývají osvícené.. Konec biblického projektu přesně podle akce Armageddon.

Antonin Blaha ( 6. května 2018 10:50 )

 Berlin71 nebyt Sovetu tak tady ty sva moudra nepotite,rodice by proletely kominem nebo se upracovali na Sibiri pokud nepatrili mezi ty co Hitlera vytali se zdvizenou pravici,cemuz silne verim protoze neverim ze nekdo sam od sebe muze byt takovy tupecek😂

berlin71 ( 6. května 2018 10:23 )

Dlouho nebila valka , rusko potrebue abi se na ne nej vzhlizelo jako na velkeho bratra ktery kazdeho osvobodi ale za jakou cenu????? Ruska nadvlada!!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa