Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

„Vydání Nikulina do USA podkopává základy.“ Rusko běsní, že jsme mu nevrátili hackera

Autor: vei, ČTK - 
2. dubna 2018
13:38

Vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina z Česka do Spojených států podkopává základy česko-ruské spolupráce. Uvedlo to v pondělí ruské ministerstvo zahraničí, které vyjádřilo nad českým rozhodnutím pobouření. Zároveň poukázalo na to, že přijme veškerá potřebná opatření, aby zajistilo práva a obhájilo zájmy občana Ruské federace Nikulina.

Ruské ministerstvo vyjádřilo nad vydáním Nikulina do USA pobouření. Česko se podle něj při rozhodování „neřídilo právními normami, nýbrž snahou znovu demonstrovat spojeneckou loajalitu, povýšenou v poslední době na úroveň absolutní priority“. Rozhodnutí vydat Nikulina do Spojených států Moskva považuje za „politicky motivovaný krok“.

„Nemám, co bych mohl dodat k tomu obsáhlému komentáři našeho tiskového odboru ministerstva zahraničí,“ řekl dnes Blesk Zprávám tiskový mluvčí ruského velvyslanectví v Praze Alexej Kolmakov. Nevyloučil, že se zástupce Ruské federace potká například s českým ministrem zahraničí Martinem Stropnickým. „Nemohu to komentovat. Ani potvrdit, ani vyvrátit,“ řekl diplomatickým jazykem Blesk Zprávám Kolmakov.

Video  Třetí muž USA promluvil v Česku o Nikulinovi. Vydání do USA očekával  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Česká televize v neděli uvedla, že Nikulinův český advokát Martin Sadílek se chce v následujících týdnech znovu obrátit na Ústavní soud ČR a plánuje také podat podnět k Evropskému soudu pro lidská práva. O další možné spolupráci jedná Sadílek s americkými právníky Nikulina. Záleží na rozhodnutí rodičů, jak úzkou spolupráci si budou přát. Pokud by štrasburský soud rozhodl tak, že by to mohlo mít dopad na obnovu řízení, mohlo by to vést k odškodnění pro Nikulina, uvedla ČT.

Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Od té doby byl ve vazbě na Pankráci, do USA odletěl v noci na pátek. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. U soudu v San Francisku Rus uvedl, že se cítí být nevinen.

O Nikulinovo vydání usilovalo také Rusko. Podle českého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána ale byla žádost USA o vydání Nikulina důvodnější.

Video  Tak zatýkali hackera Nikulina v Praze. V restauraci seděl i s milenkou  - Policie ČR
Video se připravuje ...

Nikulina zatkli Češi ve spolupráci s FBI v Praze 5. října 2016 Nikulina zatkli Češi ve spolupráci s FBI v Praze 5. října 2016 | Reprofoto Události ČT

marmat ( 2. dubna 2018 22:56 )

To napište FBI, nebo CIA ....určitě Vám všechno krásně vysvětlí, nebo vytmaví

marmat ( 2. dubna 2018 22:53 )

Deratizování bude cesta....to je ale velmi trapný argument a to Vy musíte dobře vědět...kdo Vás vodí a za kolik....? Když něco ukradnete...musíte pykat kdekoliv! Myslíte, že měl jet domů a jako hecker - hrdina mávat Rudému náměstí z bílé káry ???

marmat ( 2. dubna 2018 22:44 )

miláčku...vaše dětinskost a naivita není omluva....děláte si velkou ostudu, pokud je tatínek zdenekk tak sorry jako ...stejně vlastní rozum zapojte...nebolí to

kukuku ( 2. dubna 2018 22:44 )

Diginka+marmat - stejně to je diskuse 1 osoby sama se sebou, slovník i intelekt stejný. 4) Nebýt puče a okupace, tak se nedostala k lizu tato generace porevolučních zlodějů a grázlů mnohem výkonnějších, než byli ti předrevoluční.

marmat ( 2. dubna 2018 22:39 )

ivusko-asi jste byla na houbách a narodila se milicionáři a domovní důvěrnici...ale číst musíte.....není nutno studovat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa