Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Češka musela po vraždě Kuciaka změnit vzhled, bojí se o život. Chce dokončit jeho kauzy

Autor: jmik - 
26. března 2018
07:09

Pavla Holcová, česká novinářka a zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku, která dlouhodobě spolupracovala se zavražděným Jánem Kuciakem na odkrývání mafie na Slovensku, musela kvůli osobní bezpečnosti dokonce změnit vizáž. Pro novinářku, která je od vraždy Kuciaka pod policejní ochranou, je to tak další zásah do soukromí, navíc se bezpečnostní opatření dotýkají i její rodiny. V rozhovoru pro Newsroom ČT24 také prozradila, jak se vyrovnává se zabitím svého kolegy, jaké nebezpečí představují politici, kteří se nevybíravě vyjadřují o novinářích, a také fakt, že chce Kuciakovy kauzy dokončit.

Právě v souvislosti s osobní bezpečností dostala novinářka hned po vraždě slovenského kolegy policejní ochranu, a následně musela dokonce změnit vizáž, aby nebyla na první pohled poznatelná. Vyrovnat se s těmito opatřeními pro ni není snadné a z důvodu utajení o nich ani nemůže podrobně mluvit.

„Součástí té mojí ochrany je i to, že o ní nemluvím. Je to relativně velký zásah do soukromí. Nejenom mně, ale i mé rodiny. Kromě toho, že jsem byla požádána, abych změnila vizáž a nebyla na první pohled poznatelná, přistoupili jsme i k dalším technickým opatřením, které mají lépe zabezpečit, jak se pohybuji a obecně moji bezpečnost,“ prozradila pro Newsroom ČT24.

Holcová se momentálně nejvíce obává toho, aby se z vraždění novinářů nestala nějaká norma. Zabití Kuciaka společnost šokovalo, ale to se prý časem může změnit. Navíc situaci neprospívají verbální útoky politiků na novináře, v Česku v nich vynikají například Miloš Zeman a Tomio Okamura.

„Já to považuji za riziko, protože ti politici, co se nevyjadřují nějak důstojně k novinářům a jejich práci, tím podprahově sdělují, že život těch novinářů má nižší cenu. Nemyslím si, že tyto verbální útoky by neměli řešit samotní novináři, a doufám, že se najde čím dál více lidí v normální občanské společnosti, kteří by se za ty novináře postavili sami. Že by dali najevo, že nechtějí politiky, kteří uráží novináře. A kteří by sdělili i těm ostatním, že úkolem novináře není uštvat politika, ale podat lidem dostatek informací, aby se na jejich základě mohli rozhodnout a mohli rozhodnout správně, “ řekla Holcová v rozhovoru.

Reportérka má samozřejmě i nadále strach o svoji bezpečnost, ale vražda kolegy ji donutila přehodnotit vlastní styl práce. „Musela jsem přehodnotit to, jaký jsem předtím měla úsudek – co je bezpečné a co už není. A přestala jsem spoléhat na to, že to dokážu nějak dobře vyhodnotit, odhadnout,“ popisuje Holcová.  A to zatím jenom sbírali veřejná data a analyzovali je, k oslovování lidí, které je mezi novináři považováno za nejnebezpečnější, se nedostali.

„A měli jsme to naplánováno tak, že než začneme oslovovat respondenty, o kterých píšeme, aby se nám k tomu vyjádřili, aby nám poskytli svůj pohled na věc, že samozřejmě zvýšíme ty bezpečnostní opatření. Bohužel k tomu nedošlo,“ dodává.

Holcová je momentálně zapojená do dvou mezinárodních týmů, které pokračují v kauzách, na kterých s Kuciakem pracovali, a je pro ni důležité, aby se památka na Kuciaka promítla do pracovní roviny a kauzy byly dokončené. „Já si myslím, že tak jako na začátku, když my jsme začali pracovat na této kauze, nám všichni říkali, že na Slovensku mafie není a není ani v Česku. My jsme byli přesvědčeni, že ten případ je mnohem větší a že je potřeba do toho víc šťourat. Objasnit ty okolnosti, “ vysvětluje.

Holcová je přesvědčená, že budoucnost žurnalistiky leží ve sdílení informací a bezpečnost novinářů je i v tom, že informace nebude mít jen jeden člověk. „Právě i proto, že se tím částečně eliminuje riziko, že v momentě, kdy půjdete dělat dejme tomu rozhovor s někým, kdo je z organizovaného zločinu a on bude mít pocit, že ten příběh může zastavit tím, že vás zavraždí, protože nikdo jiný ty informace nemá. Budete pro něj mnohem jednodušší terč, než když mu řeknete: Má to dvacet mých kolegů, můj šéfredaktor. Nemůžete s tím příběhem už vůbec nic udělat. Vyjde to tak jako tak,“ myslí si Holcová.

Video  Slováci v Praze demonstrovali před slovenskou ambasádou. Chtějí změnu vlády.  - Eva Fornálová
Video se připravuje ...

 

anyyt ( 26. března 2018 11:12 )

aha, takže se bojí o život, tak se šla pro jistotu zviditelnit do Plesku i s fotkama a kecama...to už mohla rovnou nahlásit svojí adresu. Mimochodem - opět si žumpáci museli kopnout hned při té příležitosti do Okamury a Zemana... jak jinak...

zada ( 26. března 2018 11:11 )

Probleskují na slovensku zprávy, že byl hodně zadlužený a nevracel peníze....takže asi moc politický to nebylo, ale Sorosovi se to hodilo, nedali šanci a klid na vyšetřování - už to je podivný - vše bylo připraveno.... a stohle se prostě hodilo- nebo se to mělo hodit..to záleží jak to kdo myslí....

sitra ( 26. března 2018 10:17 )

Dělají z nás pitoce.Že se jednalo o mafiánskou a politickou vraždu můžou říkat jen debilům. Vždyť psal o h....ch. Určitě ho nezabili proto;že psal o čerpání dotací nebo o napojení nějakých lidí na politiky nebo soudce.Toho jsou pořád plné noviny a televize;tak ze proč by ho kvůli tomu někdo zabíjel; když s tím stejně nikdo nic nedělá a kdy se tyhle věci již považují za kolorit dané doby. Jeho vraždu jen využili určití lidé prahnoucí po moci, kteří potřebovali zlikvidovat stávající strukturu. A ta blbka Vašariová nazvala toho mladého novinářského diletanta hrdinou,který svůj život nasadil pro spravedlnost.Jen tupec by tomu mohl věřit,když si přečte ty jeho bláboly,které posbíral po ulici ,z televize a z tisku.

Modra_liska ( 26. března 2018 09:35 )

No tedy, jestli byl ten Kuciak, který s tou Holcovou spolupracoval, stejně sebestředný hlupaňa jako je ona, tak ho určitě nikdo pro jeho práci nezabil. Nakonec se ukáže, že v tom byly jeho dluhy anebo nějaká žárlivost. Každopádně vraha znali, do domu ho pustili, Kuciak šel ještě navíc do sklepa zkontrolovat baterii v autě, jak se nabíjí, a klidně ji nechal s vrahem o samotě. Ten potom prásknul ji a nakonec i jeho, když se vracel ze sklepa. Žádný profesionální zabiják italské mafie to rozhodně nebyl, už podle těch popadaných nábojů...

milan59 ( 26. března 2018 09:07 )

No tak to fakt HUSTÝ Takže češka se bojí o svůj život a musela si změnit svůj vzhled,ale fotky a rozhovory do Blesku tak to se nebojí že ji někdo pozná ??? No ty v.le to je mazec,panebože do koho si to duši dal !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud