
Češka musela po vraždě Kuciaka změnit vzhled, bojí se o život. Chce dokončit jeho kauzy

Pavla Holcová, česká novinářka a zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku, která dlouhodobě spolupracovala se zavražděným Jánem Kuciakem na odkrývání mafie na Slovensku, musela kvůli osobní bezpečnosti dokonce změnit vizáž. Pro novinářku, která je od vraždy Kuciaka pod policejní ochranou, je to tak další zásah do soukromí, navíc se bezpečnostní opatření dotýkají i její rodiny. V rozhovoru pro Newsroom ČT24 také prozradila, jak se vyrovnává se zabitím svého kolegy, jaké nebezpečí představují politici, kteří se nevybíravě vyjadřují o novinářích, a také fakt, že chce Kuciakovy kauzy dokončit.
Právě v souvislosti s osobní bezpečností dostala novinářka hned po vraždě slovenského kolegy policejní ochranu, a následně musela dokonce změnit vizáž, aby nebyla na první pohled poznatelná. Vyrovnat se s těmito opatřeními pro ni není snadné a z důvodu utajení o nich ani nemůže podrobně mluvit.
„Součástí té mojí ochrany je i to, že o ní nemluvím. Je to relativně velký zásah do soukromí. Nejenom mně, ale i mé rodiny. Kromě toho, že jsem byla požádána, abych změnila vizáž a nebyla na první pohled poznatelná, přistoupili jsme i k dalším technickým opatřením, které mají lépe zabezpečit, jak se pohybuji a obecně moji bezpečnost,“ prozradila pro Newsroom ČT24.
Holcová se momentálně nejvíce obává toho, aby se z vraždění novinářů nestala nějaká norma. Zabití Kuciaka společnost šokovalo, ale to se prý časem může změnit. Navíc situaci neprospívají verbální útoky politiků na novináře, v Česku v nich vynikají například Miloš Zeman a Tomio Okamura.
„Já to považuji za riziko, protože ti politici, co se nevyjadřují nějak důstojně k novinářům a jejich práci, tím podprahově sdělují, že život těch novinářů má nižší cenu. Nemyslím si, že tyto verbální útoky by neměli řešit samotní novináři, a doufám, že se najde čím dál více lidí v normální občanské společnosti, kteří by se za ty novináře postavili sami. Že by dali najevo, že nechtějí politiky, kteří uráží novináře. A kteří by sdělili i těm ostatním, že úkolem novináře není uštvat politika, ale podat lidem dostatek informací, aby se na jejich základě mohli rozhodnout a mohli rozhodnout správně, “ řekla Holcová v rozhovoru.
Reportérka má samozřejmě i nadále strach o svoji bezpečnost, ale vražda kolegy ji donutila přehodnotit vlastní styl práce. „Musela jsem přehodnotit to, jaký jsem předtím měla úsudek – co je bezpečné a co už není. A přestala jsem spoléhat na to, že to dokážu nějak dobře vyhodnotit, odhadnout,“ popisuje Holcová. A to zatím jenom sbírali veřejná data a analyzovali je, k oslovování lidí, které je mezi novináři považováno za nejnebezpečnější, se nedostali.
„A měli jsme to naplánováno tak, že než začneme oslovovat respondenty, o kterých píšeme, aby se nám k tomu vyjádřili, aby nám poskytli svůj pohled na věc, že samozřejmě zvýšíme ty bezpečnostní opatření. Bohužel k tomu nedošlo,“ dodává.
Holcová je momentálně zapojená do dvou mezinárodních týmů, které pokračují v kauzách, na kterých s Kuciakem pracovali, a je pro ni důležité, aby se památka na Kuciaka promítla do pracovní roviny a kauzy byly dokončené. „Já si myslím, že tak jako na začátku, když my jsme začali pracovat na této kauze, nám všichni říkali, že na Slovensku mafie není a není ani v Česku. My jsme byli přesvědčeni, že ten případ je mnohem větší a že je potřeba do toho víc šťourat. Objasnit ty okolnosti, “ vysvětluje.
Holcová je přesvědčená, že budoucnost žurnalistiky leží ve sdílení informací a bezpečnost novinářů je i v tom, že informace nebude mít jen jeden člověk. „Právě i proto, že se tím částečně eliminuje riziko, že v momentě, kdy půjdete dělat dejme tomu rozhovor s někým, kdo je z organizovaného zločinu a on bude mít pocit, že ten příběh může zastavit tím, že vás zavraždí, protože nikdo jiný ty informace nemá. Budete pro něj mnohem jednodušší terč, než když mu řeknete: Má to dvacet mých kolegů, můj šéfredaktor. Nemůžete s tím příběhem už vůbec nic udělat. Vyjde to tak jako tak,“ myslí si Holcová.
aha, takže se bojí o život, tak se šla pro jistotu zviditelnit do Plesku i s fotkama a kecama...to už mohla rovnou nahlásit svojí adresu. Mimochodem - opět si žumpáci museli kopnout hned při té příležitosti do Okamury a Zemana... jak jinak...